Zdá se, že starostové si spolupráci navzdory oficiálnímu zákazu přece jen prosadí a zdůvodní. Ilustrační foto

Zdá se, že starostové si spolupráci navzdory oficiálnímu zákazu přece jen prosadí a zdůvodní. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

ODS si komunisty zakázala, přesto s nimi spolupracuje

  • 341
V šedesáti pěti městech a obcích spolupracuje na radnicích ODS s KSČM. Přitom kongres občanských demokratů to svým lidem zakázal. V těchto dnech neposlušní straníci musí skládat účty a hrozí jim, že ve straně skončí.

INFORGRAFIKA: Modrorudá jízda

Jde i o větší města jako třeba Žatec, Třebíč, Sušice, Zábřeh nebo Frýdlant. Špičky ODS daly starostům na "černé listině" čas do konce března. Buď se musí s komunisty rozejít, nebo alianci s nimi nějak obhájit.

A zatím se zdá, že starostové si spolupráci navzdory oficiálnímu zákazu přece jen prosadí a zdůvodní. Hájí se tím, že vlastně nejde o "koaliční spolupráci", protože s KSČM neuzavřeli písemnou dohodu.

"Naši lidé hlasovali pro účast zástupce komunistů v radě města, to byl ale jen jednorázový akt. Z toho nelze určit, že by šlo o spolupráci či koalici. Nic takového neexistuje," říká třeba šéf ODS v Novém Strašecí Vilém Žák.

Vedení ODS, které má o vylučování neposlušných členů rozhodovat za měsíc, bude podobná zdůvodnění starostů brát v potaz. "Budeme každou obec i město posuzovat jednotlivě. Je možné spekulovat, jestli bez podepsané dohody s komunisty je zákaz spolupráce porušen, či není," říká první místopředseda ODS Pavel Bém.

Tam, kde ODS vládne s komunisty
Řadového člena ODS v Děčíně Milana France možná ani neznáte, nebo si vybavíte jeho vulgární výrok z loňského kongresu ODS: "Paroubek je vyhozenej ze sedla a visí na jednom třmenu, držku si máchá v blátě a my mu teď přece nepomůžeme, do p....e."

Řekli byste: poněkud svérázný politik konzervativní strany, který prostě odmítá spolupráci s ČSSD.

Avšak právě kvůli "neznámému" Francovi se teď v některých městech a obcích rozhádali členové ODS, jinde ze strany vystupují nebo starostové rezignují na své funkce. Vše způsobilo usnesení zakazující občanským demokratům spolupráci s komunisty na komunální úrovni. Francův návrh loni v listopadu na kongresu v antilevicové atmosféře hladce prošel.

V Třebíči se už štěpí
Kongres je dávno pryč a v Topolánkově straně to vře. Třeba v Třebíči se už ODS rozštěpila. Pravicová partaj tu sice vyhrála komunální volby, ale nebyla schopná sestavit většinovou koalici – a tak si na pomoc přibrala komunisty.

Víc než dvacítka občanských demokratů, kteří se spojenectvím s ideovým soupeřem nesouhlasili, přestoupila do nově založené ODS v sousedních Výčapech. Snaží se tak i zachránit před vyloučením ze strany.

Podle usnesení totiž těm místním sdružením, která na komunální úrovni koaličně spolupracují s KSČM, bude odebrána licence. A lidé z něj automaticky ztratí členství v ODS. Vedení strany dalo "kolaborantům“ čas do konce března. Buď spojenectví s komunisty ukončit, nebo alespoň nějak obhájit.

"V žádném případě nebudeme licence odebírat paušálně bez pohledu do nitra konkrétní situace," říká hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka. Na stole má seznam 65 měst a obcí, kde vládnou rudomodré koalice – občanští demokraté se tu spojili s komunisty. Přesněji řečeno, kde společně sedí v radě, tedy jakési městské vládě.

Nyní se k nim vyjadřují regionální šéfové vedení ODS a k nim pak přihlédne centrální vedení při rozhodování o odebírání licencí.

Nejčastější obhajobou pravicových politiků, proč spolupracují s Filipovou partají, je výmluva, že přece nejde o "koalici". Tedy že spolupráci nemají podepsanou na papíře. "Nemáme spolu žádnou koaliční smlouvu," tvrdí například starosta Žatce Erich Knoblauch.

Řada jeho kolegů dodává, že malá politika je prostě jiná než ta vrcholná v Praze. "Na komunální úrovni jedná každý podle svého rozumu, to je něco jiného než ve Sněmovně," míní občanský demokrat Jan Havelka, který sedí s komunisty v radě severočeského Oseku.

"Pro mě se i tak jedná o naprosto zjevné porušení zakázané spolupráce," namítá první místopředseda ODS Pavel Bém.

Komunistů se neštítí ani lídři
Leckde se zásahu shora snaží předejít – a to různými způsoby. Tak třeba starosta ve Frýdlantu Jindřich Wurm z ODS, který do rady města přibral jednu komunistku, raději z funkce odstoupil.

Zcela opačně se s problémem vypořádal starosta Chrastavy Michal Canov. Dal přednost křeslu na radnici a raději vystoupil z ODS, aby mohl za podpory komunistů zůstat starostou. A ještě se zlobí na vedení své bývalé strany. "ODS nemá stejný metr na všechny. Ve vedení Sněmovny spolupracují místopředsedové za ODS s místopředsedou za KSČM Vojtěchem Filipem," míní.

Pravda je, že když zrovna špičky ODS hodně moc potřebují od komunistů pomoc, jejich hlasů se na rozdíl od rétoriky také neštítí.

Naposledy třeba po loňských červnových volbách, když potřeboval Mirek Topolánek přitlačit rivala Jiřího Paroubka z ČSSD ke zdi a ukázat mu, že se bez něj obejde. V televizní debatě Topolánek hrozil, že s komunisty může prosadit předčasné volby – a dokonce přitom pohladil předsedu KSČM Vojtěcha Filipa familiárním oslovením Vojta a jeho stranu chválil za "státotvorný postoj".

A sám "otec zakladatel" ODS Václav Klaus šel za poslanci a senátory KSČM, když před čtyřmi lety sháněl podporu pro své zvolení prezidentem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue