Mirek Topolánek trvá na tom, že sestaví vládu.

Mirek Topolánek trvá na tom, že sestaví vládu. | foto: ČTK

ODS sestaví dočasnou vládu a bude vyhlížet volby

  • 3896
Výkonná rada ODS se po večerním jednání shodla na tom, že sestaví menšinovou vládu, která dovede Českou republiku k předčasným volbám. Reagovala tak na začátek jednání o možné vládní koalici mezi lidovci a ČSSD za podpory komunistů ze čtvrtečního odpoledne.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubek skončil s ODS, koalici nabídl lidovcům
SPECIÁL: Krok za krokem od voleb k „veletočům“
Volby 2006 vyhráli komunisté

Výkonná rada konstatovala, že předseda strany Mirek Topolánek je ústavně odpovědný za sestavení kabinetu a podpořila "sestavení vlády s mandátem přivést zemi k předčasným volbám".

"Je jasné, že vznikne vláda víceméně překlenovacího charakteru, u níž nebudeme klást eminentní důraz na programové otázky," řekl MF DNES ještě během večerního jednání Vlastimil Tlustý. Nabízí se pak varianta, že takovouto vládu bez programových priorit, by ve Sněmovně mohla podpořit i KSČM.

"Pokud jde o to, přivést zemi k předčasným volbám, nebránili bychom se podpoře komunistů," konstatoval po jednání Topolánek. O tom, jaké strany by měly přechodnou vládu tvořit, je podle něj v tuto chvíli předčasné mluvit.

Podle Vlastimila Tlustého nenavrhl nikdo žádné jiné řešení. Zda se jednání dotklo také otázky svolání mimořádného kongresu ODS, jak před zahájením schůze naznačil Jan Bürgermeister, Tlustý neřekl.

Výsledky jednání okomentoval také místopředseda ODS Ivan Langer. "Shodli jsme se na tom, že jediným čestným řešením v současné situaci je sestavení vlády s přechodným mandátem a předčasné volby," uvedl.

Jedna z jeho poznámek směřovala k lidovcům, kteří ve čtvrtek odůvodnili svůj příklon k jednání k ČSSD tím, že se obávají změny volebního systému v neprospěch malých stran. "Pokud pluralitu na české politické scéně někdo ohrožuje, pak je to případná vládní koalice ČSSD a KDU-ČSL podporovaná komunisty," poznamenal Langer.

ODS: Paroubek touží po moci
ODS po odpoledním šoku ze zahajovacích jednání mezi Paroubkem a lidovci vyzvala demokraty ve všech stranách, aby ji podpořili v jejím úsilí vytvořit vládu s omezeným mandátem na rok do předčasných voleb. Případnou menšinovou vládu ČSSD s lidovci za podpory KSČM občanští demokraté nazvali novou Národní frontou.

Podle ODS Paroubek ukončil jednání s občanskými demokraty kvůli své touze po moci. "Pravou příčinou bylo odmítnutí touhy Jiřího Paroubka po moci, bez ohledu na výsledek voleb," uvádí tisková zpráva ODS.

Občanští demokraté tvrdí, že programové jednání už dospělo ke shodě, která nebyla prezentována s ohledem na žádost vyjednavačů ČSSD.

Personální požadavky šéfa ČSSD byly ale podle ODS nepřijatelné. Podle ní se náměstky měli stát Jiří Vyvadil na ministerstvu spravedlnosti, Jan Obst na ministerstvu školství, Petr Ibl na ministerstvu vnitra a Vladimír Dryml na ministerstvu zdravotnictví.

"Požadavky Jiřího Paroubka na ovládnutí státních firem, jako je Čepro, ČEZ, Lesy ČR, Škodaexport, Česká pošta a Budvar jsme nemohli přijmout, stejně jako jeho požadavek účelově privatizovat Letiště Ruzyně," uvedla ODS.

Podle ní nyní dochází k situaci, které se celou dobu snažila zabránit. Případná vláda ČSSD s lidovci za podpory KSČM je podle občanských demokratů novou Národní frontou.

ODS proto vyzvala demokraticky smýšlející poslance v jednotlivých stranách, aby podpořili její menšinovou vládu. Ta by měla vládnout rok, změnit volební systém a připravit předčasné volby.

Prezident Václav Klaus zatím nebyl oficiálně o jednáních mezi ČSSD a KDU-ČSL informován. Podle svého mluvčího se vyjádří až poté, co se s informacemi blíže seznámí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video