Klaus sklidil bouřlivé ovace a dostal květinu.

Klaus sklidil bouřlivé ovace a dostal květinu. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

ODS se upsala k volbě Klause, zatlačí na partnery

  • 526
ODS má černé na bílém, že její zákonodárci chtějí mít prezidentem Václava Klause. Kongresu na pražském Žofíně ukázal předseda strany Mirek Topolánek archy s autogramy 81 poslanců a 41 senátorů. Strana také pověřila Topolánka, aby jednal s koaličními partnery o společné podpoře Klause.

"Dovolte, abych vám ještě před tím, než pozvu Václava Klause, ukázal několik archů s podpisy všech 122 poslanců a senátorů ODS, kteří podporují jeho nominaci na post prezidenta," prohlásil před delegáty předseda strany Mirek Topolánek.

Hned v úvodu kongresu oznámil, že přebírá za zvolení Klause prezidenta zodpovědnost jako šéf ODS, nechce ale spojovat volbu hlavy státu s osudem svého koaličního kabinetu. Pryč jsou podle něj časy, kdy vláda a strana jedno jsou.

Klaus je zatím jediný oficiální kandidát. Ostatní strany uvažují o nominaci ekonoma Jana Švejnara. ODS musí ještě nominaci oficiálně předložit společné volební komisi obou komor parlamentu, připomněla ČTK. Prezidenta by měli zákonodárci začít volit 8. února.

Klaus v projevu k delegátům kongresu za nominaci poděkoval. Je prý důkazem toho, že své stranické kolegy za posledních pět let v čele státu nezklamal.

popisekDOKUMENT:
Projev V. Klause na kongresu ODS

Zdůraznil, že během končícího mandátu se vždy choval jako aktivní, nikoliv však aktivistický prezident, jak slíbil před svým zvolením před pěti lety.

"Z Hradu se nestalo alternativní vládní centrum," řekl delegátům, kteří jeho projev ocenili bouřlivým potleskem.

Koaliční partneři se tématu Klaus vyhnuli
Volba prezidenta není součástí koaliční smlouvy, a tak se tématu vyhnuli oba šéfové stran, které sedí s ODS ve vládě.

Strana zelených Martina Bursíka vyjednává o nominaci ekonoma Jana Švejnara, a tak o prezidentském klání nemluvil vůbec.

Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek jen poznamenal, že lidovci jako konzervativní strana ctí úřad prezidenta a budou ho ctít i po únorové volbě.

Zatímco pro zelené je současný prezident a kandidát ODS nepřijatelný, postoj křesťanských demokratů není zdaleka tak vyhraněný a někteří otevřeně přiznávají, že by ho volili.

Bursík později novinářům řekl, že neviděl důvod, proč ve svém proslovu mluvit o výběru hlavy státu. "Připodobnil jsem koalici k manželství, v němž se líbánky tráví v oddělených postelích. Tak to je, naučili jsme se spolu mluvit, poslouchat a dokonce i pracovat, ale nikde není psáno, že bychom měli mít společného kandidáta na prezidenta."

Němcová: Měli bychom zelené a lidovce přesvědčit
Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová ale vyzvala k tomu, aby ODS s koaličními partnery diskutovala a přesvědčila je k podpoře Klause.

Prohlásila, že respektuje koaliční smlouvu, která o volbě prezidenta nehovoří. ODS však byla několikrát vstřícná, a tak prý může čekat do samé od menších stran. 

"Pokud jejich podporu nezískáme, platí pouze to, co je (v koaliční smlouvě) psáno, a budeme hledat podporu pro změnu volebního systému," konstatovala.

Topolánek k tomu řekl, že takové náměty znějí sice slibně, ale za současného rozložení sil ve Sněmovně nejsou realizovatelné.

"Tlačením na koaliční partnery dosáhneme pouze toho, že ho volit nebudou," uvedl v žofínském sále. Poprosil, aby straničtí kolegové věřili jeho taktice a strategii. Připomněl, že před pěti lety ODS a Klaus neměli ve volbě prezidenta takové šance jako nyní, přesto nakonec získali hlasů dost.

Delegáti nakonec velkou většinou odsouhlasili návrh místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, podle kterého má ODS otevřít o podpoře Klause diskusi s koaličními lidovci a zelenými.

Neprošel nicméně návrh, aby se nejsilnější strana pokusila znovuzvolení prezidenta prosadit dodatkem koaliční smlouvy.

popisekDOKUMENT
Politická usnesení kongresu ODS

Musíme být jednotní, vyzval Topolánek
Netradičně jednodenní sjezd řešil také ohlédnutí za více než rokem vlády pod vedením ODS.

Mirek Topolánek si postěžoval na to, že stát převzal po ČSSD ve stavu, kdy jsou jeho orgány prorostlé mafií. Kritizoval také neschopnost celé ODS táhnout za jeden provaz. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video