Po dalších volbách už by pat neměl nastat, slibují si politici. Ilustrační foto.

Po dalších volbách už by pat neměl nastat, slibují si politici. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

ODS se s ČSSD dohodla na změně volebního zákona

  • 415
ODS a ČSSD se dohodly, že změní volební zákon. Podle informací MF DNES má stanovit lichý počet poslanců, rozdělení mandátů má víc odpovídat získaným hlasům.

ČTĚTE TAKÉ:
Topolánek a Paroubek: Do týdne bude jasno

Představitelé ODS a ČSSD se na společném postupu dohodli během podvečerní schůzky.

"Jde nám o určitou úpravu volebního systému, protože podpisem smlouvy s ODS budeme ztrácet určité voliče," vysvětlil MF DNES předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

"Dohodli jsme se na lichém počtu mandátů a na tom, že rozdělované mandáty budou více odpovídat počtu hlasů," dodal.

Sociální demokraté by si přáli, aby to znamenalo zvýšení počtu volebních obvodů v zemi ze současných čtrnácti (kopírujících kraje) na osmnáct až dvacet dva.

To by ovšem snížilo šanci menších stran, tedy lidovců a zelených. Fakticky by tyto strany potřebovaly více než pět procent hlasů, aby získaly křesla do Sněmovny.

Premiér Mirek Topolánek z ODS ale situaci vidí jinak. Otázka počtu volebních obvodů mu připadá předčasná. MF DNES řekl, že změna volebního zákona by měla být taková, aby z politické mapy právě malé strany nevymazala.

Není to poprvé, co po červnových volbách zazněl návrh na změnu volebního systému. Lidovci už koncem července navrhovali poměrný systém bez neoblíbeného d´Hondtova koeficientu a změnu ústavy, která by stanovila lichý počet poslanců. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video