Takové fotografie Topolánka a Paroubka se příznivcům ODS vůbec nelíbí

Takové fotografie Topolánka a Paroubka se příznivcům ODS vůbec nelíbí | foto: Stanislav Peška, ČTK

ODS se nelíbí sbližování Topolánka s Paroubkem

  • 1081
Sbližování Mirka Topolánka s Jiřím Paroubkem vyvolává v ODS protesty a rozladění. Členům a příznivcům strany se nelíbí, že ODS jakoby ustupovala od svého plánu na předčasné volby a příliš se zaplétala s Paroubkem. Podle informací iDNES.cz o této situaci jednalo i úterní grémium strany, které trvá na co nejrychlejších předčasných volbách.

Takové vzrušené a nesouhlasné reakce už dlouho mezi občanskými demokraty nezaznívaly. Postaral se o ně sám předseda strany Mirek Topolánek. Po pondělním setkání s delegací ČSSD překvapeným novinářům oznámil, že "předčasné volby jako koncept neuspěly". A jako možný termín zmínil až rok 2009.

"Reakce byly okamžité a zcela nesouhlasné. Volali mnozí členové strany, kteří měli pocit, že začínáme dělat něco jiného, než jsme dosud říkali," sdělil iDNES.cz jeden z blízkých spolupracovníků Mirka Topolánka.

O těchto nedobrých náladách uvnitř ODS mluvilo i její grémium na úterní ranní schůzce. Nakonec se jeho členové s Topolánkem dohodli, že vystoupí ještě v úterý na tiskové konferenci, kde stanoviska ODS vysvětlí.

Topolánek má především uklidnit členskou základnu a zároveň veřejnosti vysvětlit, že ODS nijak nemění svá původní stanoviska a plány. Topolánek je přitom přesvědčen, že za všechno můžou novináři, protože prý špatně "přeložili" jeho jednání s Jiřím Paroubkem.

Topolánek to schytal i v úterních novinách. Komentátor MF DNES píše, že Topolánek poskytl oddálením voleb Paroubkovi čas na vzpamatování, Lidové noviny nazvaly jeho chování "názorovým veletočem", a Hospodářské noviny upozorňují, že by Topolánek mohl v ODS narazit.

Nečas: Volby v roce 2007
Každopádně Topolánek má ve vedení ODS zatím jasnou podporu, kromě jiných za ním stojí první místopředseda Petr Nečas. Ten tvrdí, že Topolánek ani ODS žádný obrat nedělají a v žádném případě se s Paroubkem nesbližují.

"My nadále považujeme za nejlepší a nejpoctivější variantu předčasné volby co nejdříve v roce 2007," řekl iDNES.cz Nečas. Podle něj má ale tato varianta jednu nevýhodu - chce ji pouze ODS a Strana zelených. "To je prostě realita," podotýká Nečas.

Zároveň mluví o druhé variantě - jaru 2008. "Rozhodně ale nesouhlasíme s tím, aby se konaly v druhé polovině roku 2008 nebo v první polovině roku 2009. A to kvůli českému předsednictví EU a překrývání s volbami do krajských zastupitelstev," tvrdí Nečas.

Jenže Mirek Topolánek mluvil na pondělní tiskové konferenci s Paroubkem zcela jednoznačně. Vyslovil rok 2009 a sdělil, že předčasné volby jako koncept neuspěly.

Místopředseda Nečas to vysvětluje tím, že druhá polovina roku 2009 je ta poslední možná varianta. "Ale nadále považujeme za nejlepší termín rok 2007. Čím dříve, tím lépe. A stejný názor má i předseda Topolánek," sdělil iDNES.cz Nečas.

Jenže členové a příznivci ODS se "nelekli" pouze Topolánkovy zmínky o roku 2009, ale také jeho povídání o možné dohodě s ČSSD.

K Paroubkovi jsem ostražitý
Petr Nečas popírá, že by se ODS až příliš "přátelila" s Paroubkem, tím Paroubkem, o kterém sám Nečas i další tvrdili, že mu nelze ani v nejmenším důvěřovat.

"Od prvního dne po volbách bylo evidentní, že pokud se má dosáhnout nějakého uspořádání po volbách, tak se tak může dít pouze na základě institucionalizované dohody s ČSSD. Možná někteří lidé zapomínají, jaké jsou počty poslanců ve Sněmovně," tvrdí Nečas.

A trvá si také na svých dřívějších prohlášeních o takřka nekonečné nedůvěře k Paroubkovi. "Ano, za těmito slovy si nadále stojím, já osobně jsem vůči němu velmi ostražitý a skeptický, nejsem zcela přesvědčen, zda mu věřit. Na druhé straně, s ČSSD musíme jednat," řekl iDNES.cz v úterý po poledni Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video