Ivan Langer se díky preferenčním hlasům do sněmovny za ODS nedostal. (29. května 2010)

Ivan Langer se díky preferenčním hlasům do sněmovny za ODS nedostal. (29. května 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

ODS se má po volbách proměnit. Otřesy přežije asi jen Nečas a Vodrážka

  • 447
Dva nejbližší spojenci Petra Nečase, senátor Alexandr Vondra a poslanec Jiří Pospíšil, oznámili záměr kandidovat na místopředsedu ODS. Dva týdny před veledůležitým kongresem občanských demokratů tak začíná boj o novou podobu strany. V ní se pravděpodobně odrazí špatný výsledek voleb.

"Volby pro nás byly velkým mementem. Kongres musí zvolit takové vedení, které obnoví důvěru u voličů," připomíná Pospíšil, že ODS ztratila neskutečných 800 tisíc voličů.

NOVÁ A STARÁ ODS

Dnešní vedení: V dosavadním složení po pádu Mirka Topolánka chybí předseda.
Lídr: Petr Nečas
Místopředsedové: David Vodrážka, Petr Bendl, Ivan Langer, Petr Gandalovič
Možné příští vedení: Jak může vypadat vedení ODS po volebním sjezdu.
Předseda: Petr Nečas
Místopředsedové: Miroslava Němcová, Alexandr Vondra, Jiří Pospíšil, Pavel Drobil, David Vodrážka

Alexandr Vondra (ODS)* Alexandr Vondra
Senátor, hlavní Nečasův spojenec. Dříve disident, později poradce prezidenta Havla. Od roku 2006 je v ODS, ve vládě Mirka Topolánka byl vicepremiérem pro EU.

Miroslava Němcová (57 let), ODS, Kraj Vysočina* Miroslava Němcová
Po revoluci podnikala v knihkupectví, od roku 1998 je poslankyní. Čtyři roky byla místopředsedkyní ODS, odešla po sporech s Mirkem Topolánkem.

Jiří Pospíšil* Jiří Pospíšil
Exministr spravedlnosti a nyní děkan čistící plzeňská práva od skandálů. Vedle Alexandra Vondry patří k Nečasovým nejvěrnějším spojencům.

Jana Černochová (36 let), ODS, Praha* Jana Černochová
Nová hvězda ODS. Starostka Prahy 2 dostala ve sněmovních volbách hodně preferenčních hlasů, přeskočila i pražského primátora Pavla Béma.

Pavel Drobil - náměstek hejtmana (vpravo)* Pavel Drobil
Osmatřicetiletého právníka z Bohumína Mirek Topolánek na jaře označil za "korunního prince". Nyní si ho Nečas vzal do týmu nejbližších.

Pokud se občanští demokraté nezmění po volebním výprasku, kdy jim voliči dali pouhých dvacet procent hlasů, mohli by vedle rostoucí TOP 09 ztratit pozici hlavní pravicové strany.

"Voliči nám jasně řekli: Musíte se změnit. Jak svůj obraz, chování navenek, tak i praxi. Jinak řečeno: Dáváme vám poslední varování. Jsem přesvědčen, že ODS musí na tuto výzvu odpovědět," vysvětlil včera Alexandr Vondra, proč se rozhodl o post ve straně ucházet.

Bývalý disident a 'pravdoláskař' z okruhu Václava Havla, který vstoupil do ODS teprve v roce 2006, je dnes Nečasovým hlavním spojencem a vyjednavačem. Shání mu ve straně podporu.

Langr a Gandalovič se postu vzdají

Před kongresem je jistá jediná věc: šéfem bude zvolen Petr Nečas, nemá žádného konkurenta, a navíc sestavuje vládu. Z dosavadní čtveřice místopředsedů pak zřejmě přežije jediný, David Vodrážka z Prahy.

Středočeský Petr Bendl má post velmi nejistý, a dokonce zvažuje, zda vůbec kandidovat. Ivan Langer s Petrem Gandalovičem hned po volbách oznámili, že místopředsednický post obhajovat nebudou.

Preferenční hlasy prý nerozhodují

"Všichni si uvědomují, že musí dojít k zásadní změně. Na druhou stranu výběr nových tváří není konkurz na superstar, kde rozhodují jen preferenční hlasy a popularita jako v ČSSD," upozorňuje poslanec Marek Benda.

David Vodrážka zřejmě přežije změny proto, že Praha má tradičně ve vedení svého zástupce.

Místo něho by se sice nabízela nová hvězda ODS, čerstvá poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, jenže ta nemá tak velkou podporu. Sama to tuší: "Stojím nohama pevně na zemi, z preferenčních hlasů se mi nemotá hlava. Své ambice mohu zkusit třeba za čtyři roky," uvažuje Černochová, která dostala nejvíce preferenčních hlasů z kandidujících žen.

Návrat Němcové

Černochová chce do čela ODS podpořit jinou ženu, Miroslavu Němcovou, která dlouhodobě patří mezi Nečasovy loajální stoupence. Místopředsedkyní už byla v letech 2002 až 2006, pak zmizela po sporech s Mirkem Topolánkem.

Pravděpodobným zástupcem Moravy ve vedení občanských demokratů se zase jeví Pavel Drobil z Bohumína. Drobil by v takovém případě byl nejsilnějším poutem mezi novým vedením a lidmi kolem padlého šéfa Mirka Topolánka.

Ten ho ještě letos v létě vyjmenoval mezi svými možnými nástupci. Petr Nečas přesto Drobila vzal do svého nejužšího týmu kandidátů na ministerské posty. Drobil by rád vedl resort průmyslu a obchodu.

"V kandidatuře na místopředsedu strany má naši podporu. Považujeme ho za novou tvář, které teď strana nezbytně potřebuje," říká šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Kongres o přežití

Kongres občanských demokratů tentokrát bude úplně jiný než všechny dosavadní. Nejen tím, že se na něm bude bojovat téměř o přežití. Výsledky dosavadních sjezdů byly často z velké části předem domluvené. Regionální kmotři se dohodli, jak budou jejich lidé hlasovat a kdo koho oplátkou podpoří.

Jejich moc je však po volbách výrazně slabší. Za dva týdny se sejdou na kongresu, který bude poprvé svolán podle nových pravidel. Počet delegátů z každého kraje bude zčásti závislý i na jeho volebním výsledku, nejen na počtu členů, který kmotři uměle zvyšovali.

Tím letos ztrácí moc nabírači černých duší. Na kongresu proto oslabí hlavně Ústecký kraj a částečně i Praha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video