Za odvoláním šéfa rozvědky Randáka prý stojí premiérův poradce Dalík.

Za odvoláním šéfa rozvědky Randáka prý stojí premiérův poradce Dalík. | foto: David Neff

ODS přebírá moc v tajných službách

  • 201
Topolánkův kabinet je u vlády pouhý měsíc a nečeká ho ani žádná velká budoucnost. Už teď je však jisté, že za sebou nechá jednu nesmazatelnou stopu: zásadní změny v bezpečnostních složkách státu.

ODS totálně obměňuje vedení ve všech důležitých útvarech policie či v tajných službách.

Ze svých funkcí už museli odejít šéf rozvědky Karel Randák, ředitel Národního bezpečnostního úřadu Petr Hostek a z Inspekce ministra vnitra odešlo celé vedení. - více zde

Své místo nemá jisté ani šéf protikorupční policie Miloslav Brych a ředitel finanční policie Vladimír Zimmel.

Ministr vnitra Ivan Langer popírá, že by za takovými změnami byla snaha, aby ODS na těchto postech uchopila moc.

"Změny nejsou namířeny proti konkrétním lidem. Nám jde o koncepční řešení. Resort vnitra prostě dlouhou dobu zatuchal. Je potřeba mu dát nový impulz," řekl Langer.

Každá změna má navíc podle něj svůj konkrétní důvod. Vedení inspekce muselo odejít kvůli odpovědnosti za skandál s odposlechy politiků v kauze tzv. Kubiceho zprávy.

"A v případě finanční policie se zase uvažuje o sloučení s protikorupční policií," říká Langer. Nad šéfem protikorupční policie se vznáší vyhazov, protože nemá vysokoškolské vzdělání.

Ať jsou úmysly ODS jakékoli, jisté je, že plán na personální zemětřesení měla ODS vymyšlený daleko dříve, než se ujala vlády. Nejzřetelnější je to v případě rozvědky.

Jejího šéfa Randáka chtěla ODS odvolat za každou cenu. Jeden z vysoce postavených politiků ODS se MF DNES svěřil, že ODS má podezření, že rozvědku využívala bývalá vládní strana ČSSD k politickým účelům.

"Jsme přesvědčeni, že lidé z rozvědky sbírali informace o ODS, a že se dokonce podíleli na nelegálním sledování našich politiků či spřízněných osob," tvrdí jeden z vlivných činitelů ODS.

"To je absurdní. Takovou blbost snad nemůže nikdo myslet ani vážně," uvedl exředitel Randák. Langer v pondělí řekl, že on podezření o politickém zneužití rozvědky nemá.

Potíž je podle Langera v tom, že rozvědka nepodléhá žádné kontrole. "Není možné, aby rozvědka byla mimo parlamentní kontrolu," řekl.

Oficiálním důvodem Randákova odvolání je, že se "rozvědka postupně spojí s kontrarozvědkou BIS", která na rozdíl od rozvědky operuje podle zákona jen na území republiky. (Rozvědka působí v cizině.)

To, že ODS bude chtít "Randákovu hlavu", potvrzuje jeden z vrcholných politiků ČSSD.

"Když jsme s ODS vedli ještě před sestavením vlády jednání o její možné podpoře, několikrát z její strany zazněl požadavek na Randákovo odvolání. Měli jsme pocit, že kdyby Randák nebyl letos povýšen na generála, chtěla by ho ODS dostat snad i do vězení. Nechápeme, proč ho tak nenávidí," řekl nejmenovaný vysoce postavený politik ČSSD.

S rozvědkou a ČSSD jsou spojovány zejména dvě tajné akce. Obě se týkají podnikatelů, kteří patřili k veřejným nepřátelům ČSSD a hlavně expremiéra Jiřího Paroubka. Jde o Tomáše Pitra a Radovana Krejčíře (oba sympatizují s ODS).

V případě Pitra se rozvědka zasazovala o to, aby na něj byl koncem loňského roku vydán zatykač.U Krejčíře se spekuluje dokonce o tom, že se připravovala jeho fyzická likvidace.

Operace rozvědky se podle Krejčíře, který takové informace před pár dny získal, jmenovala "Lomikar".  "Je to nebetyčná hloupost. To je asi tak jediné, co se k tomu dá říci," uvedl mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer.

Přestože na veřejnosti obhajuje změny hlavně ministr Langer, jejich hlavním architektem je podle informací MF DNES Marek Dalík, poradce premiéra Mirka Topolánka.

Ten je na Úřadu vlády veden jako ředitel sekce kabinetu premiéra, pod nějž spadá tiskové oddělení nebo odbor protokolu, ale ve skutečnosti má podle politiků ODS největší vliv na rozhodování premiéra - zejména pokud jde o bezpečnostní otázky.

Randák je dokonce podle svých spolupracovníků přesvědčen, že za jeho odvoláním stojí právě Dalík, který ho osobně nenávidí.

"Randák řekl před pár měsíci v jednom soukromém rozhovoru o Dalíkovi, že je to sráč. To se pak doneslo k Dalíkovi. Proto je mezi nimi taková antipatie," řekl jeden z důstojníků zpravodajské služby.

"Tato historka se mi donesla. Prý ji šíří sám Randák," řekl MF DNES Dalík. A co na to Randák? "Slovo sráč jsem nepoužil," tvrdí. Co o něm řekl, si prý už nepamatuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video