ODS oznámila, koho by postavila do své vlády

L u h a č o v i c e - Nejsilnější opoziční strana má přichystanou vlastní vládní sestavu. Patnáctičlenný stínový kabinet v čele s předsedou Václavem Klausem v sobotu posvětila výkonná rada ODS. Mezi stínovými ministry se objevují například všichni místopředsedové strany, poslanci včetně Petra Nečase či Jaroslava Zvěřiny, ale také několik naprostých nováčků, například Eva Dundáčková coby ministryně spravedlnosti.
"Jsou to naši exponenti, kteří budou stínovat jednotlivé ministry a budou jasně formulovat naše stanoviska k jednotlivým věcem," řekl předseda Václav Klaus. Seznam naznačuje také to, koho by ODS vyslala do vlády, pokud by příště vyhrála volby. Nyní však hlavní smysl tohoto týmu spočívá v tom, že by jeho členové měli oponovat ministrům z vlády ČSSD. Proti ministru práce Vladimíru Špidlovi by se tedy měla stavět místopředsedkyně ODS Libuše Benešová, proti ministru zdravotnictví Ivanu Davidovi zase místopředseda ODS Miroslav Macek.
Při srovnání stínové vlády ODS a skutečné vlády ČSSD vyplyne několik zajímavých rozdílů: věkový průměr Zemanových ministrů je 54 let, průměr u stínové vlády je o jedenáct let nižší. V Klausově týmu jsou tři ženy, v Zemanově žádná. Ve stínové vládě ODS se objevují - s výjimkou Klause - pouze dva lidé, kteří mají za sebou vládní zkušenost. Oba jsou shodou okolností bývalými ministry dopravy: Vladimír Budinský a Martin Říman. ODS se rozhodla, že vedle okoukaných tváří představí veřejnosti i ty členy, kteří se do vysoké politiky dostali nedávno. To je případ jak stínové ministryně spravedlnosti Dundáčkové či stínové ministryně kultury Miroslavy Němcové, tak stínového ministra zemědělství Miloslava Kučery. "Chceme umožnit, aby se mohli předvést, aby byli nuceni formulovat svá stanoviska a aby za to cítili zodpovědnost," řekl Václav Klaus. Členové výkonné rady se při schvalování celé sestavy na okamžik zastavili u jména místopředsedy Miroslava Macka. Ne však proto, že by jim připadal jako příliš kontroverzní postava, která se do tohoto týmu nehodí, ale z jiného důvodu: "Diskutovalo se o tom, zda mám být stínovým ministrem zdravotnictví, což nakonec zvítězilo, anebo stínovým ministrem kultury," potvrdil Macek. Podle místopředsedkyně a od této chvíle také stínové ministryně práce a sociálních věcí Libuše Benešové se výkonná rada ještě nedohodla, zda se bude Klausův "kabinet" scházet na pravidelných jednáních a zda připraví dokument typu programového prohlášení. "O tom se budeme bavit příště. Tentokrát jsme se na tom nedohodli," řekla Benešová. Oznámení jmen stínových ministrů ODS přivítal jak mluvčí vlády ČSSD Libor Rouček, tak šéf největší odborové centrály Richard Falbr. "Je to docela praktická věc. Mám z toho radost," prohlásil Falbr. Připomněl, že stínové vlády jsou běžné například ve Velké Británii. Podle Roučka bude stínová vláda ODS dýchat na záda vládě ČSSD, čímž ji může nutit k lepším výkonům. Naopak z tábora dvou menších opozičních stran - lidovců a Unie svobody - přišly spíš ironické pošklebky. Například mluvčí lidovců Eva Rolečková řekla: "Tento tým bude dál hrát svou kabaretní opoziční politiku a je otázka, jak schopnými komedianty její členové budou." Lidovci a Unie svobody před časem také zvažovali, že společně sestaví stínovou vládu. Nyní od toho dávají ruce pryč. "Proces hledání formy spolupráce mezi KDU-ČSL a unií není jednoduchý, protože nás mnoho věcí nejen spojuje, ale také rozděluje. Takže po pravdě řečeno: nedostali jsme se do stavu, abychom dokázali stínovou vládu vytvořit," řekl poslanec unie Vladimír Mlynář.

Video