Na radnicích zatím vládne ODS. Sociální demokraté to chtějí změnit. Ilustrační foto

Na radnicích zatím vládne ODS. Sociální demokraté to chtějí změnit. Ilustrační foto

ODS ovládá radnice, ČSSD ji chce dotáhnout

  • 83
Zůstane Česko modré, nebo se politické mapě země objeví více oranžových míst? Odpověď na klíčovou otázku komunálních voleb 2006 budeme znát už o víkendu. MF DNES zmapovala, kdo doposud vládne ve velkých městech, kde žije přes deset tisíc obyvatel - takových míst je celkem 133.

Volební speciál

Nyní má na radnicích jasnou převahu modrá ODS. Člen této pravicové strany stojí jako primátor nebo starosta v čele 70 měst. Vyjádřeno procenty, občanští demokraté mají v rukou 52 procent ze zmíněných velkých měst.

Lídr Mirek Topolánek tedy vede svou stranu především v roli obhájce silných pozic v komunální politice. A protože obecní volby přicházejí letos krátce po remízových sněmovních volbách, je možné, že více než čtyři měsíce neúspěšných jednání o vládě ovlivní jejich výsledek.

Kdo vládne ve městech nad deset tisíc obyvatel

Kdo má nejvíc členů v městské radě

V ODS na to skutečně spoléhají a dalo by se říct, že komunální volby berou pomalu jako referendum o předsedovi ČSSD Jiřím Paroubkovi. "Přál bych si, aby v nadcházejících volbách Jiří Paroubek prohrál," prohlašuje Mirek Topolánek.

Modří občanští demokraté obhajují posty především v Čechách. Nejvíce starostovských křesel drží podle očekávání v bohatých středních Čechách a Praze. Ale také překvapivě v nezaměstnaností trpícím Ústeckém kraji.

Modří a oranžoví...
Sociální demokraté pod vedením Jiřího Paroubka jdou do voleb s tím, že chtějí rozbít "modrou totalitu", jak říkají nadvládě svého úhlavního konkurenta v regionech. Pokud se budeme držet slovníku socialistů, zřejmě chtějí nastolit "totalitu oranžovou". Alespoň na internetových stránkách ČSSD vás uvítá obrázek celé oranžové země s heslem Přijďte k volbám.

Tak snadno a rychle se však politická mapa země zřejmě nezmění. Sociální demokracie má dnes starostu v čele jen jednadvaceti ze sledovaných velkých měst. To je patnáct procent.

ČSSD je nejsilnější na Moravě. na Zvlášť už v tradičně levicovém Moravskoslezském kraji, v příhraničním Zlínském na kraji a také v zemědělských oblastech jižní Moravy.

Jestliže stojí na startu před komunálními volbami Paroubkovi sociální demokraté s tak slabou pozicí, mohou jedině překvapit posílením a získáním vlády v dalších městech.

...se nakonec domluví?
Byť na celostátní úrovni platí občanští a sociální demokraté za hlavní rivaly neschopné a neochotné domluvit se na čemkoliv, v mnoha městech spolu vcelku čile a bezproblémově spolupracují.

ODS a ČSSD společně vládnou v 62 městech, tedy skoro v polovině. Nelze však jejich spojenectví označit úplně za čistou velkou koalici, protože v naprosté většině sedí v radách měst ještě s představiteli dalších stran nebo místních - hnutí. Takto se vládne v Českých Budějovicích, Opavě nebo v Chebu.

Daleko lépe než ČSSD jsou na tom v komunálním politice nejrůznější nezávislá sdružení a místní hnutí: celkem mají své lidi ve třiceti městech.

V nepříjemné situaci jde obhajovat svá křesla i devět starostů za KDU-ČSL, jejíž dlouhodobě budovanou antikomunistickou image zničili lídři úvahami o vládě s komunisty.

Filipova KSČM teď obhajuje dvě primátorská křesla, která drží v nejlevicovějších městech - v Havířově a Karviné na severu Moravy.

Navíc v řadě dalších měst ostatní demokratické strany přizvaly komunisty do rady města. ODS, jež často varuje před nebezpečím nástupu komunistů k moci, k ní převedla Filipovu KSČM v 17 ze sledovaných měst. Například v Jirkově, Lounech nebo České Lípě.

ČSSD se záměrem spolupracovat s komunisty nijak netají, takže na rozdíl od ODS nemusí mít černé svědomí z levicové spolupráce na 22 radnicích. Vůbec nejsnáze jim to jde v Moravskoslezském kraji - speciálně v Havířově, Bohumíně a Krnově, kde si v městské radě ČSSD a KSČM vystačí samy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video