Jiří Paroubek a Mirek Topolánek

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek - Otázky Václava Moravce (15. října 2006) | foto: Jan Zátorský, MF DNES

ODS odmítla exkluzivní dohodu s ČSSD

  • 2890
ODS odmítla variantu menšinové vlády s podporou sociální demokracie. "Žádná exkluzivní dohoda s ČSSD Jiřího Paroubka není možná," řekl po jednání grémia šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. V ČSSD prý cítí velké napětí proti Paroubkovi. Proti exkluzivitě vystoupil i premiér Topolánek.

Grémium občanských demokratů ráno v Kramářově vile projednávalo středeční Paroubkovu nabídku na exkluzivní dohodu dvou nejsilnějších stran. - více zde

"V tuto chvíli debata o nějaké exkluzivní dvoustranné spolupráci s Paroubkovou sociální demokracií vůbec není na místě," uvedl Tluchoř.

"Je to nemožné," komentoval možnost menšinového kabinetu občanských demokratů tolerovaného ČSSD.

Šéf poslaneckého klubu ODS Tluchoř je jedním ze tří vyjednavačů o nové vládě. Předseda strany Mirek Topolánek přitom ještě ve středu v rozhovoru pro MF DNES řekl, že jestli začne nějaká oficiální jednání, tak to bude asi s ČSSD. "Ale nebudu chtít zapomenout na své partnery z KDU-ČSL a Strany zelených," dodal. - více zde

Topolánek: Exkluzivita je pitomost
Odpoledne se k možnosti exkluzivního jednání s ČSSD vyjádřil i Topolánek. A rázně ji odmítl.

"Exkluzivita je pitomost. Samozřejmě budeme jednat s politickými subjekty, tím, že jsem byl jmenován premiérem, tak nesu odpovědnost za sestavení vlády a nebudu dopředu vytvářet řadu bariér pro jednání," řekl Topolánek MF DNES a televizím Nova a Prima. Prý ani žádnou nabídku o exkluzivitě jednání s ČSSD nezaslechl. 

"Pokud vůbec k nějaké dohodě dojde, tak bude psaná a stvrzená krví," uvedl Topolánek v narážce na to, že mezi ODS a ČSSD panuje nekonečná nedůvěra.  

Slova Tluchoře, Topolánka i dalších politiků nabízejí mnoho výkladů. Stále zůstává řada možností, jak by nová česká vláda mohla vypadat. Není tedy ani úplně vyloučena možnost, že Česko povede menšinová vláda ODS tolerovaná ČSSD.

Špičky ODS chtějí raději s lidovci a zelenými
Nejdůležitější politici ODS sice ráno na grémiu nepřijali žádné písemné rozhodnutí, ale jejich výroky takřka jednotně směřují spíše k vládnutí s KDU-ČSL a Stranou zelených. To samozřejmě neznamená, že nebudou jednat s Paroubkem a dalšími lidmi v ČSSD, ale přece jen více sázejí na partnery z bývalé trojkoalice.

V minulých hodinách o tomto směřování mluvili například místopředsedové ODS Pavel Bém, Petr Nečas i Miroslava Němcová. A čtvrteční výroky Tluchoře tento směr jen potvrzují.

Nic na tom nemění ani výrok Vlastimila Tlustého ve čtvrtečním Právu, kde tvrdí: "Pokud to sociální demokracie myslí vážně, tak tolerance vlády ODS je možná varianta."

Tlustý není ale tím, kdo v ODS rozhoduje, dokonce není ani ve vyjednávacím týmu. Když s ním například mluvil tento týden ve Sněmovně zpravodaj iDNES.cz, sám Tlustý tvrdil, že o vyjednávání vedení ODS nemá moc informací, neúčastní se ho a má dost starostí se svým ministerstvem financí.

Tluchoř pro iDNES.cz: Cítím v ČSSD velké napětí
Samozřejmě se automaticky nabízí otázka, kde chce vzít ODS podporu ve Sněmovně, pokud se případně domluví s lidovci a zelenými. Na tuto otázku politici ODS odpověď nedávají a zřejmě ji ani v této chvíli nemají.

Ze slov některých z nich ale vyplývá, že spoléhají na jakýsi vnitrostranický puč v ČSSD proti Paroubkovi, nebo na "odtržení" několika poslanců ČSSD či KSČM.

"Já nevím, jestli nás při hlasování o důvěře ve Sněmovně bude málo. Cítím mezi sociálními demokraty velké napětí, mám pocit, že oni vidí, že tady pět měsíců přešlapujeme na místě, protože pan předseda Paroubek situaci zablokoval a není ochoten se pohnout z místa. Věřím, že se to nelíbí ani řadě poslanců ČSSD," řekl iDNES.cz Petr Tluchoř.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video