Na jednání dorazil i Karel Schwarzenberg, který má být ministrem zahraničí za zelené.

Na jednání dorazil i Karel Schwarzenberg, který má být ministrem zahraničí za zelené. | foto: Dan Materna

ODS odložila koaliční dohodu, jedná o resorty

  • 1073
Dohoda trojkoalice se zatím odkládá. ODS není spokojena s rozdělením resortů pro lidovce a zelené. Jednají ale dál, aby mohl premiér odpoledne donést jména na Hrad. Podle informací iDNES.cz je spor o ministerstva zahraničí a financí. Jedním z adeptů na šéfa diplomacie je i senátor Schwarzenberg.

"Je to na dobré cestě, ale je třeba ještě jednat," sdělil novinářům po jednání grémia místopředseda ODS Petr Bendl. Ten nakonec připustil, že mají "dvě až tři výhrady" ke složení vlády.

Podle důvěryhodných informací jde právě o post ministra financí a šéfa české diplomacie. Jakékoli otázky na složení vlády ale všichni zástupci ODS odmítali. Například místopředseda strany Petr Gandalovič jen dokola opakoval, že jednání stále probíhají.

Jiří Čunek
"Pro nás je to problém. Mysleli jsme, že je celá dohoda vyvážená."

Šéf lidovců Jiří Čunek při odchodu na jednání

"Jde o vládu koaliční, takže některé resorty připadnou koaličním partnerům, ale ještě není úplně jasné, které to budou," uvedl stroze předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Na otázku, zda je spor o ministerstvo financí, které podle večerního vyjádření šéfa lidovců má patřit jim, Tluchoř odpověděl: "Nic není definitivní."

Bendl upřesnil, že konzultace o definitivní dohodě proběhnou v nejbližších hodinách, aby mohl premiér Mirek Topolánek přinést seznam ministrů na plánovanou schůzku s prezidentem Václavem Klausem v 15 hodin.

Šéf lidovců: Je to pro nás problém
Topolánek tak opět pozval k jednacímu stolu své koaliční partnery. Jako první dorazil do Kramářovy vily předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Na rozdíl od představitelů ODS přijel vlastním vozem a bez kravaty. Jeho uvolněná nálada byla ve velkém kontrastu s mlčenlivostí občanských demokratů.

Martin Bursík během rozhovoru s Michaelou Jílkovou
"O personálních věcech jsme už několikrát vedli debatu. Není důvod, abychom teď dělali dramatické kroky."

Předseda zelených Martin Bursík před jednáním

Novinářům potvrdil, že spor je především o ministerstvo financí. "Pro nás je to problém, protože ve vyjednávání o vládě je nutné vyvažovat a mysleli jsme, že takto je celá dohoda vyvážená."

"Jakýkoli ústupek bych musel konzultovat s celým vedením KDU-ČSL, což je 24 lidí. Do tří hodin ale máme ještě čas," dodal s úsměvem šéf lidovců a odešel jednal s Topolánkem.

V přibližně stejnou dobu opustil Kramářovu vilu místopředseda ODS Petr Nečas, který si neodpustil kritiku lidoveckého předsedy. Nelíbilo se mu Čunkovo středeční prohlášení, podle něhož je dohoda tří stran hotovou věcí.

Kromě lidovců schválili pozdě večer trojkoaliční dohodu i zelení. Podle této dohody má ministerstvo financí řídit zástupce KDU-ČSL Miroslav Kalousek a Čunek má dostat vlivné ministerstvo pro místní rozvoj. - více zde

Schwarzenberg přijel jednat o diplomacii
Zelení měli také podle dohody dostat na starosti post ministra zahraničí. Jejich kandidátem je senátor Karel Schwarzenberg, který nečekaně přijel do Kramářovy vily společně s předsedou strany Martinem Bursíkem.

Dorazil prý na žádost Martina Bursíka. "Pan předseda říkal, že máme jít k premiérovi a já řekl, prosím jeďme. Já proti tomu nic nemám. Rád si s panem Topolánkem popovídám, protože já si rád povídám s lidmi," řekl rozesmátý Schwarzenberg.

Na jednání byl nakonec jen hodinu a odjížděl společně s odborníkem ODS na zahraniční politiku, europoslancem Janem Zahradilem. Ten má na výběr šéfa diplomacie zásadní vliv. "Je to na panu premiérovi, tíhu rozhodnutí nese on," prohlásil při odchodu.

Schwarzenberg připustil, že někteří lidé z ODS mají s jeho nominací problém. "Neřekl bych ale, že je to celá ODS, jen její část," podotkl.

Šéf zelených věří, že dohoda s ODS bude i nadále platit. "O personálních věcech jsme už několikrát vedli debatu. Myslím, že není důvod, abychom teď dělali dramatické kroky a navzájem do toho zasahovali," prohlásil Bursík před odchodem na jednání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video