ODS nechtěla, aby Zaorálek řídil schůzi

  • 38
Ještě než poslanci začli jednat o radě pro vysílání, musela být mimořádná schůze sněmovny přerušena. Opozice totiž nesouhlasí s tím, že předseda dolní komory Lubomír Zaorálek z ČSSD svolal schůzi pouze den předem. Poslanci za ODS ho proto chtěli v řízení schůze vystřídat.

Zaorálek mimořádnou schůzi věnovanou jen Radě pro rozhlasové a televizní vysílání svolal na žádost koaličních poslanců. K nestandardnímu postupu přistoupil poté, co se vládním poslancům nepodařilo prosadit na program řádné schůze právě návrh na jmenování nové mediální rady.

Podle opozičních poslanců však Zaorálek nedodržel termín stanovený v jednacím řádu, kdy měl jednání oznámit nejméně pět dní před konáním schůze.

"Pan Zaorálek porušil zákon o jednacím řádu a prokázal svou nezpůsobilost řídit jednání sněmovny. Poslanecký klub bude hlasovat o jeho odvolání," prohlásil v úvodu poslanec ODS Ivan Langer.

Poslanci si pak vzali patnáctiminutovou přestávku na poradu svých klubů. Chtěli se poradit, jak budou hlasovat o odročení schůze. Návrh na odročení schůze přednesla poslankyně za ODS Miroslava Němcová.

Odročení však nakonec sněmovna neschválila. Ze 178 poslanců bylo pro 87 a proti odročení zvedlo ruku 90 poslanců.

Poslanci ODS po neúspěchu s odročením schůze navrhovali, aby byl Zaorálek v řízení mimořádné schůze vystřídán. Podle nich totiž předseda sněmovny manipuluje s jednacím řádem. Poslanci však jeho vystřídání neschválili. Pro hlasovalo 89 poslanců, kterým tak chyběl jeden hlas.

Rozprava poslanců se pak místo tématu vysílací rady točila kolem sporného svolání schůze. Předseda poslanců ČSSD Petr Ibl se Zaorálka zastával tím, že o mimořádnou schůzi požádalo dost poslanců. "Požádá-li nejméně pětina sněmovny, může být schůze svolána rychleji a není to protiprávní," uvedl.

Poslanec za KSČM Karel Vymětal s tím ale nesouhlasí. "Dočkáme se toho, že předseda sněmovny svolá schůzi hodinu před začátkem. Poslanci z Prahy si pak všechno schválí, ale z Ostravy sem nikdo nestihne dojet."

Náplní mimořádné schůze mělo být pouze vyhlášení lhůt pro nominace kandidátů do nové rady. Poslancům to umožní zvolit členy mediální rady již po Velikonocích.

Šéf volební komise Poslanecké sněmovny Pavel Hojda z KSČM uvedl, že nominace kandidátů musí poslanci schválit do 15. dubna. Volba nových členů rady podle něj bude 29. dubna.

Zaorálek pak mimořádnou 15. schůzi přerušil a další jednání odročil na konec dubna.

Přímá volba prezidenta prošla 1. čtením
Poslanci se po skončení mimořádné schůze vrátili k programu 14. schůze a zabývali se návrhem na přímou volbu prezidenta. Po bouřlivé diskusi ho nakonec pustili do druhého čtení. Poslanecká novela Ústavy počítá s tím, že přímá volba by se mohla uskutečnit nejdřív za pět let, kdy skončí funkční období prezidenta Václava Klause. - více zde

Poslanci Ivan Langer (ODS) a Ladislav Skopal (ČSSD) se hádají v parlamentu. (9. dubna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video