SLIB. Roman Pekárek (vlevo), Miroslav Bernášek a Pavel Bohatec složili

SLIB. Roman Pekárek (vlevo), Miroslav Bernášek a Pavel Bohatec složili poslanecký slib a stali se tak poslanci za ODS. (7. listopadu 2012) | foto: Dan Materna, MAFRA

Pekárkovi hrozí vyloučení z ODS. Buď odejde, nebo poletí, zní ze strany

  • 196
Jen co prošly pro vládu klíčové zákony, ODS začala více tlačit na svého nového poslance Romana Pekárka, aby opustil Sněmovnu i stranu. Pekárek je totiž nepravomocně odsouzen za přijetí úplatku.

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury musí bývalý místostarosta Kolína a současný poslanec Pekárek přinejmenším opustit klub strany. "Požádám ho, aby se vzdal poslaneckého mandátu, aby svým osobním příběhem nezatěžoval ODS a její poslanecký klub," řekl Stanjura Rádiu Impuls.

Pokud Pekárek bude na mandátu trvat, ODS ho vyloučí. Alespoň ji o to žádá Pekárkova domovská buňka strany. Redakci iDNES.cz to potvrdil předseda oblastního sdružení v Kolíně, europoslanec Milan Cabrnoch.

"Na čtvrtečním jednání jsme jednomyslně přijali usnesení, ve kterém znovu vyzýváme pana Pekárka, aby z ODS odešel a složil poslanecký mandát. Když to bezodkladně neudělá, žádáme výkonnou radu strany, aby ho vyloučila ze strany. Žádáme také poslanecký klub, aby jej vyloučil ze svých řad," řekl iDNES.cz Cabrnoch. Pekárek kvůli podezření na braní úplatku čelil podle Cabrnocha výzvám k odchodu z ODS už v minulosti.

Pokud Pekárek skončí ve straně, automaticky opustí i poslanecký klub. "Pokud pozastaví své členství v ODS, tak by automaticky přestal být členem našeho klubu. Pokud ne, tak se tou otázkou budeme vážně zabývat, je to jedna z alternativ a je to i pravděpodobná varianta," dodal na Impulsu Stanjura.

Pekárkův politický konec chce i premiér Petr Nečas. "Budeme ho přesvědčovat, aby pozastavil své členství v ODS, aby zrovna tak nepůsobil v poslaneckém klubu a vůbec ve Sněmovně," řekl ve čtvrtek novinářům premiér a předseda strany.

Pekárek: Zda odejdu? Nevím

Pekárek iDNES.cz řekl, že v tuto chvíli neví, jak se zachová. "V tuto chvíli nejsem rozhodnutý ani tak, ani onak," sdělil. Podle něj rozhodnutí kolínské ODS, slova Stanjury ani Nečase k němu zatím nedolehla. Nechtěl je proto komentovat. "Je ale pravda, že je na mě vyvíjen určitý tlak," doplnil politik.

ODS sice může poslance vyloučit ze strany i klubu, nemůže ho ovšem zbavit mandátu daného voliči ještě před kauzou. Nečas však věří, že lidé z ODS Pekárka přesvědčí a ten sám z politického života odejde.

Ostrá slova zazněla den po Pekárkově prvním dni ve funkci poslance, kdy Pekárek spolu s koalicí hlasoval pro úsporný vládní balík, reformu penzí či církevní restituce (více o klíčovém jednání poslanců čtěte zde).

Nelibost s Pekárkovým postavením mezi hlasováním dal už ve středu najevo premiér. Na tiskové konferenci řekl, že přítomnost nepravomocně odsouzeného poslance ve Sněmovně poškozuje vládu i ODS. Pekárek novináře přesvědčoval, že je nevinný a dopad imunity nijak neřeší (rozhovor s poslancem čtěte zde).

Mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt už ve čtvrtek iDNES.cz řekl, že Sněmovnu bude muset soud žádat o Pekárkovo vydání. A to i přesto, že kauza souvisí se situací, který se měla odehrát před tím, než se Pekárek stal poslancem.

Nový zákonodárce byl nepravomocně odsouzený letos v květnu. Podle soudu si řekl o úplatek, když jednomu podnikateli v roce 2009 nabídl výhodnější cenu za městské pozemky v Kolíně (o případu více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video