Jan Tesař, bývalý předseda jihlavské ODS

Jan Tesař, bývalý předseda jihlavské ODS | foto: Stránka Jana Tesaře na Facebooku

ODS na Jihlavsku odvolala mladé politiky. Měli prý patent na rozum

  • 14
Občanská demokratická strana neprožívá dobré období. Aféry na celostátní úrovni a nepopulární kroky stranu štěpí i v regionech. Strana na Jihlavsku vyměnila vedení, které kritizuje směřování ODS.

Mladá generace, která měla převzít otěže ODS na Jihlavsku, se neosvědčila. A je nutná změna.

Spolustraníci proto na oblastním sněmu odvolali Michala Zigla z čela jihlavské ODS spolu s Janem Tesařem a Františkem Strnadem poté, co jmenovaní v oblastní organizaci odmítli po výzvě sami na své posty rezignovat.

Kdo místo mladých?

Oblastní sněm namísto Michala Zigla, Jana Tesaře, Františka Strnada, Petr Koláčka, Martina Hájka a již dříve rezignujícího Lea Švančary nově zvolil za členy oblastní rady Jana Dršatu, Vladimíra Bílka, Davida Bekeho, Evu Krpálkovou, Romana Křivánka a někdejšího jihlavského primátora a poté poslance Vladimíra Hinka. Zároveň sněm doplnil oblastní radu o Petra Jelínka a Zdeňka Geista.

"ODS nikdy nebránila jinému názoru uvnitř strany. Můžu mít svůj názor, ale musím být také schopen a ochoten naslouchat jinému názoru. A to byl ten největší problém, že skupina lidí měla svůj názor a nechtěli slyšet názor jiných, dělali si patent na rozum," řekl jihlavský primátor a člen jihlavské ODS Jaroslav Vymazal.

Podle Vymazala, který patřil k často kritizovaným členům strany, tak mladí lídři nenaplnili naděje.

Sesazený Zigl ale své odvolání vidí jinak. "ODS dle mého směřuje k zániku a už jsem ztratil chuť být jedním z nich, moji lidé se neztotožňují s tím, co ODS předvádí," řekl po svém sesazení Zigl.

"Začalo to krajskými volbami, velká porážka, v senátních ještě větší. Na prezidentské volbě to byla drtivá porážka pro ODS. Podle mě si ale tyto kopance ODS za svoji politiku a hledání chyb někde jinde než u sebe zaslouží," nešetří kritikou Zigl.

Sám byl dvojkou kandidátky do podzimních krajských voleb a špatné výsledky ODS vidí v nedostatku sebereflexe, odklonu od pravicové politiky a ztrátě důvěry pravicových voličů.

Nové vedení mluví o uklidnění situace

Zigl dál zůstává místopředsedou ODS na Vysočině a zatím podle svých slov neví, zda chce v politice a v barvách ODS pokračovat. Předsedou ODS na Jihlavsku se stal matador v barvách ODS, někdejší hejtman Vysočiny a nynější senátor Miloš Vystrčil. Ten nyní hovoří o uklidnění situace uvnitř okresní buňky.

"Věřím, že klidně proběhnuvší oblastní sněm uzavřel období poměrně překotných změn v ODS na Jihlavsku," okomentoval změny Vystrčil. Důvěra v komunální politiky ODS je podle něj jednou z posledních jistot a nadějí strany.

V ODS na Jihlavsku se tak střetly dva proudy. Ten "mladý", tvořený právě lidmi kolem Zigla a proud pamětníků v ODS.

Na místa v oblastní radě se tak navrátil třeba Vladimír Bílek, někdejší primátor Jihlavy a poté poslanec Vladimír Hink. Nové tváře tak z pozic na Jihlavsku vytlačili na vedlejší koleje dávní členové ODS.

Rozkládal stranu, teď je v ní zpět

A to i včetně navrátilce Zdeňka Geista, člena polenské ODS, který se od strany odklonil už v době takzvaného sarajevského atentátu v devadesátých letech. Z odnože tehdy vznikla Unie svobody, v níž byl Geist před deseti lety i krajským předsedou.

"To je člověk, který v roce 1997 rozkládal ODS, byl přímo poradce Ivana Pilipa a jeden z organizátorů sarajevského puče, který je pro mě naprosto nezkousnutelný," má vůči němu výhrady exšéf jihlavské ODS Tesař. Do vedení na Jihlavsku se vrátil i další bývalý unionista Roman Křivánek.

V odvolání své "skupiny" spolupracovníků vidí Tesař odstranění nepohodlných členů.

"Nebylo nám řečeno, proč s námi někdo je nespokojený, naopak to ukazuje na to, že po naší rezignaci v jihlavské ODS se politická moc otočila a nyní je snaha nás vytěsnit z té strany, zbavit se hlasu, který nesouhlasí s tím, jak se strana vede," řekl Tesař.

Tesař byl předsedou ODS v Jihlavě ještě loni na podzim. Pak společně s dalšími šesti členy rezignovali na své posty v jihlavské stranické buňce.

Odůvodnili to mimo jiné jako nesouhlas s politikou ODS na radnici, když koalice vedená primátorem Vymazalem odhlasovala zvýšení poplatků za svoz odpadů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video