Jan Kubáček - politolog

Jan Kubáček - politolog | foto: video.iDNES.cz

ODS může po pádu vlády i posílit, říká politolog Kubáček

  • 29
Vláda Mirka Topolánka padla, opozice jí spolu s koaličními "rebely" vyslovila nedůvěru. Podle některých názorů to může posílit ODS. "Pokud by chtěla zabodovat, musí zůstat zejména jednotná, soustředit se na vůli bojovat," řekl čtenářům iDNES.cz politolog z FSV UK Jan Kubáček.

Občanští demokraté by podle něj museli přijít s pozitivním a adresným programem a legendou "dýka do zad neboli Sarajevo v malém". "Kampaň by pak nápadně připomínala komunikaci Václava Klause na jaře 1998, která fungovala. Nevím, jestli se s touto taktikou dá vyhrát, zabodovat a posbírat ztracenou reputaci určitě," je přesvědčen Kubáček.

Jaký bude následovat vývoj, záleží podle politologa na vůli prezidenta, Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka jednat.

odpovědi politologa čtěte ZDE

Václav Klaus musí rozhodnout, koho pověří sestavováním nové vlády. "Pokud zůstane ODS jednotná s jasnou podporou Topolánkovi, včetně pražských poslanců, tak můžeme očekávat, že první pověření prezidenta bude směřovat k dosavadnímu premiéru Topolánkovi, s požadavkem na garanci 101 hlasů. Poté to bude odvozeno od schopnosti Topolánka se dohodnout s lídrem ČSSD Paroubkem na termínu předčasných voleb," nastínil další vývoj Kubáček.

Zda proběhnou předčasné volby, případně kdy, záleží zase na Mirku Topolánkovi a Jiřím Paroubkovi. "Pokud najdou společnou vůli, proběhnou (předčasné volby) brzy, pokud ne, tak nás čekají až možná ty plánované v červnu 2010," uvedl politolog.

Opoziční lídr Jiří Paroubek by si představoval, že Topolánkův kabinet vystřídá úřednická vláda. Ta by podle něj zemi dovedla buď k volbám v řádném termínu, či k pozdním předčasným volbám.

Mirek Topolánek naopak volá po co nejdřívějších předčasných volbách, třeba už v létě. "ČSSD si uvědomuje, že vývoj ekonomiky nahrává opozici a že opadne efekt předsednictví, který posiloval Mirka Topolánka," zdůvodnil Jan Kubáček.

Svržení vlády bude mít podle politologa vliv na pozici české delegace v Unii. "Využije toho výrazný stratég Nicolas Sarkozy jako příležitost opět se vrátit k možnosti moderace dění v Unii, s odůvodněním, že on reprezentuje vládu s mandátem, jasnou podporou," míní politolog.

Opozici pomohli rebelové

S opozicí hlasovali včera Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Olga Zubková a Věra Jakubková. Tyto poslankyně jsou podle Kubáčka především "antibursíkovské" a to je hlavním důvodem jejich současné politiky - tedy snahy oslabit Bursíka a jeho Stranu zelených. "A premiér se asi od něho (Bursíka) málo distancoval, proto shodili jeho vládní tým," řekl Jan Kubáček.

Jan Kubáček také naznačil, že poslanec ODS Jan Schwippel vyslovení nedůvěry zřejmě konzultoval s Klausem. "Jde o spekulace, ale jak jsem sledoval události posledních dní a včerejší vystupování poslanců Schwippela a Tlustého, tak o tom (Klaus) musel přinejmenším vědět," řekl Kubáček.

Vláda nepřežila hlasování o nedůvěře v úterý večer. Opozice potřebovala k jejímu svržení 101 hlas. Spolu s KSČM zvedli ruku proti kabinetu Mirka Topolánka i "odpadlíci" od koaličních stran Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel, Olga Zubová a Věra Jakubková. - Čtěte Vláda padla. Pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Jakubková a Zubová

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video