Místopředseda ODS Petr Nečas dokázal desítky minut číst ve Sněmovně body z programu schůze jako z telefonního seznamu a navrhovat jejich vyřazení. ODS tak použila obstrukci jako taktiku, jak se vyrovnat s převahou levice ve Sněmovně.

Místopředseda ODS Petr Nečas dokázal desítky minut číst ve Sněmovně body z programu schůze jako z telefonního seznamu a navrhovat jejich vyřazení. ODS tak použila obstrukci jako taktiku, jak se vyrovnat s převahou levice ve Sněmovně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ODS má taktiku proti levici, brzdila schůzi. Nečas vyfasoval přezdívku Fidel

  • 1262
Když už nemá ODS momentálně v parlamentu sílu přehlasovat levici, rozhodla se jí její převahu alespoň "osladit" brzděním schůze. Místopředseda ODS Petr Nečas více než půl hodiny pečlivě jako telefonní seznam četl body z programu a navrhoval jejich vyřazení. Kvůli délce projevu si od komunistů vysloužil přezdívku Fidel.

Obstrukce ale uspěla, poslanci nakonec v pátek řešili jen zákony, o nichž nemohlo být definitivní hlasování.

"Návrh pořadu si dovolím diplomaticky označit za velmi ambiciózní. Určité racionalizační návrhy by prospěly," začal přitom Nečas celkem nenápadně své vystoupení. Pak už desítky minut pečlivě odůvodňoval vyřazení bodů, s nimiž přišli sociální demokraté a komunisté.

Když skončil, bylo vidět, že levici rozladil. "Nechci zpochybňovat právo každého poslance využívat obstrukci jako nástroj politického boje. V tom případě navrhujeme jednat až do 21 hodin a klidně prodloužit schůzi o další dny," reagoval šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Pan Nečas by si měl nechat narůst vousy, pro délku jeho projevu se mu už tady začalo přezdívat Fidel," pobavil některé poslance šéf klubu KSČM Pavel Kováčik. Zvolil totiž neobvyklé přirovnání k bývalému kubánskému vůdci Fidelu Castrovi, proslulému dlouhými plamennými projevy.

"Opusťte minimálně židli, na níž sedíte," vyzvali Filipa

Vášně ve Sněmovně vzplály ale hlavně po poledni, když Kováčik navrhl, aby se o schvalování zákonů mohlo hlasovat i po čtrnácté hodině. Poslanci ODS a Strana zelených využili práva, které jim dává jednací řád, a tento postup vetovali.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip z KSČM, který právě řídil schůzi, ale veto ignoroval a nechal hlasovat o tom, aby poslanci mohli zákony přijímat i po čtrnácté hodině. "Nechal jste svévolně hlasovat. Vyzývám vás, abyste opustil minimálně židli, na které teď sedíte," pustil se emotivně do Filipa šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Po dalších hádkách, kdy se už už schylovalo k tomu, že schůze se opět zcela rozpadne, Filip ze svého rozhodnutí vycouval a levice uznala, že ODS a zelení mají právo hlasování o zákonech vetovat. Například o návrhu levice vyplácet opět nemocenskou i v prvních třech dnech nemoci se tak už v pátek nejednalo.

Mateřská se zřejmě zvýší, poslanci řešili také třetí odboj

Návrh lidovců, aby se mateřská vrátila na loňskou úroveň, naopak prošel do třetího čtení a poslanci o něm rozhodnou příští týden. "Chceme napravit chybu, která se stala. Jedná se o investici do dětí, na kterých by se nemělo šetřit," prohlásila lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Mateřská od ledna klesla zhruba o pětinu. To, že se opět zvýší, je prakticky jisté. Lidovci, ČSSD a komunisté mají dohromady dost hlasů, aby přehlasovali i veto Senátu a prezidenta. - čtěte Vyšší mateřskou má Paroubek sílu prosadit, na zrušení poplatků nemá

Velkou pozornost poslanci odpoledne věnovali i senátnímu návrhu zákona o uznání protikomunistického odboje. Komunistům se nepovedlo shodit ho ze stolu, a tak se jím budou zabývat parlamentní výbory. Aktivní účastníci třetího odboje by mohli získat morální ocenění formou postavení válečných veteránů, neměli by ale nárok na odškodnění.

Diskusi poslanců o návrhu zákona o protikomunitickém odboji přihlížela i předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

Rychle se zákonodárci vypořádali s lidoveckým návrhem na regulaci hazardu. Protože ve Sněmovně leží také podobný návrh z pera ČSSD, obě strany navrhly, aby se zákony v průběhu projednávání spojily. Návrh KDU-ČSL poslanci pustili do druhého čtení, kde se dávají pozměňovací návrhy. - více o návrzích proti hazardu čtěte zde

V parlamentu vítězila obstrukce od začátku schůze

Nejsilnějším momentem páteční schůze přesto byla poměrně úspěšná obstrukce. ODS už tento týden jednou předvedla, jak ji lze v parlamentu využít, když ve Sněmovně nebyli premiér Jana Fischera ani jeden z místopředsedů vlády. S odvoláním na to, že někdo z nich musí být podle parlamentních pravidel přítomen, dokázala ODS přerušit schůzi.

"Obstrukce může být legitimním politickým nástrojem, když sjednocená levice, mnohdy s podporou lidovců, prosadila na program schůze až na malé výjimky pouze předvolební populistické sliby," přiznal pak šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř. - čtěte Program Sněmovny ovládla levice, Fischer varoval před utrácením

"Jsme připraveni pokračovat ve schůzi tak dlouho, dokud nebudou projednány všechny návrhy, na nichž nám záleží," prohlásil v pátek předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. A šéf strany Jiří Paroubek občanským demokratům vzkázal, že když budou obstrukce pokračovat, měli by poslanci za neodpracovanou dobu vrátit plat.

Považujete sáhodlouhé projevy a jiné obstrukce ve Sněmovně za přijatelný politický nástroj?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 28. února 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5509
NE
NE 2921

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video