ODS má rekordní voličskou podporu

  • 536
Sociální demokraté mají velmi silný důvod, proč přestát současnou vládní krizi a dál udržet koalici pohromadě. Pokud by totiž nyní byly předčasné volby, ČSSD čeká další debakl. Ve volbách by přesvědčivě zvítězila opoziční ODS.

Z exkluzivního aktuálního průzkumu agentury Median pro MF DNES vyplývá, že občanským demokratům chce vůbec poprvé dát hlas více než čtyřicet procent voličů.

Pád nynější Špidlovy vlády a předčasné volby si přeje skoro polovina lidí.  "Průzkumy veřejného mínění nepřeceňuji, zvlášť v současné povolební atmosféře," reagoval na toto zjištění premiér a šéf sociální demokracie Vladimír Špidla. Jeho vládní sestavě však nyní důvěřuje pouze jeden člověk z deseti.

Konkurenční ODS posilněná svým vítězstvím v evropských volbách cítí svou příležitost: podle předsedy Mirka Topolánka po předčasných volbách doslova "touží". Průzkum dává občanským demokratům naději, že po mimořádných volbách mohou společně s Kalouskovými lidovci sestavit silnou vládu s jasnou převahou hlasů ve sněmovně.

I proto se chce ODS pokusit nynější kabinet svrhnout a ještě do konce června vyvolat v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Koaliční kabinet se však může "zhroutit" i sám bez pomoci opozice.

Už v pátek se sejde klíčové širší vedení ČSSD, kde chtějí některé kraje vyjádřit nedůvěru Vladimíru Špidlovi - kvůli drtivé porážce v eurovolbách. Někteří ho chtějí nahradit Stanislavem Grossem.

Premiér už nespokojencům v sociální demokracii pohrozil, že pokud padne on, půjdou s ním všichni - podá demisi celé vlády. "Chci pokračování koaliční vlády, jdu do toho se vší vehemencí," říká Špidla.

Průzkum: silná vláda ODS a lidovců
Vláda Vladimíra Špidly se po prohraných evropských volbách musí změnit. Přejí si to skoro dvě třetiny lidí.

A takřka každý druhý člověk má řešení, jak tyto změny nejlépe udělat: předčasné volby. Pád Špidlova kabinetu a mimořádné volby si nejčastěji přejí muži, lidé s vyššími příjmy a z velkých měst.

Tyto názory veřejnosti na řešení vládní krize po eurovolbách vyplývají z exkluzivního průzkumu agentury Median pro MF DNES. Současné vládní koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů věří jen jeden člověk z deseti.

Nápad nespokojených sociálních demokratů, aby se ČSSD zbavila unionistů i lidovců a vládla sama, se lidem nelíbí. Například menšinový kabinet sociální demokracie - ať už "podpíraný" komunisty, či občanskými demokraty - preferuje jen málokdo.

Předčasné volby by tak mohly podle nynějších preferencí po letech přinést kabinet, který se nebude opírat jen o křehkou většinu v Poslanecké sněmovně. Vítězná ODS se čtyřiceti procenty hlasů může podle nynějšího průzkumu vytvořit silnou vládu společně s KDU-ČSL s jasnou převahou nad opozicí.

Podle šéfa ODS Mirka Topolánka jsou předčasné volby možné nejdříve na jaře nebo v létě 2005. Pro nejmenší vládní stranu, Unii svobody, mohou předčasné volby skončit katastrofou - stejně jako se unionisté nedostali do Evropského parlamentu, nepronikli by ani do sněmovny.

V průzkumu se vůbec US-DEU neobjevila, tak málo lidí ji zmínilo. Překvapením je, že podle agentury Median nepřekročí pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny ani dvě nezávislé formace. Přitom sdružení kolem exministra zahraničí Josefa Zieleniece i bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného nedávno uspěla v evropských volbách.

Nejlepší vláda podle průtkumu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video