S činností vlády je nespokojeno 89 procent lidí, nejvíce za posledních 15 let, kdy se CVVM na hodnocení vlády ptá.

S činností vlády je nespokojeno 89 procent lidí, nejvíce za posledních 15 let, kdy se CVVM na hodnocení vlády ptá. | foto: MAFRA

ODS se zachraňuje. Nezdraží elektřina, zrychlí se odpisy, slibuje

  • 630
Zabráníme zdražení elektřiny, prosadíme zrychlení odpisů, neprojde zákaz kouření v restauracích. To jsou některé body záchranného plánu ODS pro solidní volební výsledek v příštím roce. Mezi priority zařadila zvýšení zaměstnanosti nebo lepší uplatnění studentů. Strana také oprášila svou dlouhodobou ideu většinového volebního systému.

"Považujeme za naprosto zásadní zasáhnout proti růstu cen elektrické energie," řekl po pondělním jednání vedení ODS premiér Petr Nečas. ODS hodlá omezit podporu obnovitelných zdrojů energie, což podle ní tlačí na růst ceny elektřiny.

Priority ODS jsou součástí dokumentu Agenda 2014, který podpořila výkonná rada strany. "Vláda chce přispět k tomu, aby se obnovil hospodářský růst, klesla nezaměstnanost, zvýšily se reálné mzdy a přitom zůstal schodek pod třemi procenty hrubého domácího produktu," deklaroval Nečas.

Výběr ze slibů ODS

- zásah proti růstu cen elektřiny, strana chce omezit podporu obnovitelných zdrojů energie
- deregulační balíček, který sníží administrativu pro malé a střední firmy
- nezvyšování daní
- zrychlení odpisu investic
- více částečných pracovních úvazků
- minimální mzda neporoste
- neprojde úplný zákaz kouření v restauracích
- jednomandátové volební obvody do Sněmovny
- možné úplné zrušení sKaret
- prostředky českých střadatelů nebudou sanovat krachující banky v zemích eurozóny

Paleta slibů občanských demokratů je široká. Zahrnuje třeba nový deregulační balíček, který bude podle premiéra znamenat snížení administrativní zátěže pro malé a střední firmy, nezvyšování daní, zrychlený odpis investic za dvanáct měsíců, nebo prosazení analogie nemeckého programu "Kurzarbeit", tedy většího množství částečných pracovních úvazků.

Odmítli zákaz kouření. Chtějí jednomandátové volební obvody

Výkonná rada ODS také v pondělí odmítla snahu odborů o zvýšení minimální mzdy, které podporuje i prezident Miloš Zeman.

Občanští demokraté se postavili proti snaze ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 zakázat úplně kouření v restauracích. Nečas připustil také možnost úplného zrušení sKaret, což je další útok na koaličního partnera z TOP 09 a neklamný znak toho, že volební kampaň se už více než rok před řádným termínem voleb začíná rozjíždět. Projekt sKaret prosadil bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

ODS také oprášila nápad na většinový volební systém do Sněmovny. Podle strany by lidé měli poslance vybírat v jednomandátových volebních obvodech. K takové změně ústavy by ale strana nejprve musela sehnat 120 hlasů ve Sněmovně a třípětinovou většinu Senátu, takže bez dohody v koalici i s opoziční ČSSD nemá žádnou šanci svůj plán prosadit. ODS tím spíše připomíná svým voličům, že si rozvzpomněla na jednu ze svých dlouhodobých programových priorit.

Nečas po jednání výkonné rady ODS prohlásil, že prostředky českých daňových poplatníků nebudou v žádném případě použity na sanaci krachujících bank v jiných evropských zemích. "To je naše agenda do konce volebního období. Jen přivítáme, když naši koaliční partneři přijdou s dalšími nápady," prohlásil v pondělí předseda vlády a ODS Nečas.

Vládní strana se potýká s klesajícími preferencemi, které se v současnosti podle agentur pohybují mezi devíti a 16 procenty. Podle některých průzkumů by občanští demokraté skončili ve volbách do Sněmovny až na čtvrtém místě za ČSSD, TOP 09 a KSČM.

Kvůli klesajícím preferencím strany volali někteří občanští demokraté po svolání mimořádného kongresu, na kterém by se vyměnilo vedení ODS. Podle Nečase ale v ODS není v současnosti nikdo, kdo by mohl být věrohodným kandidátem na premiéra.

S činností vlády je 89 procent lidí nespokojeno

S činností Nečasovy vlády je podle Centra pro výzkum veřejného mínění nespokojeno 89 procent lidí. Stejný počet dotázaných kritizuje také personální složení vlády, s premiérem není spokojeno 82 procent Čechů. Komunikaci vlády s veřejností hodnotí negativně 84 procent lidí, nespokojenost s vyhlášeným vládním programem vyjádřilo 70 procent dotázaných.

"Z výsledku je zřejmé, že vláda Petra Nečase je v současnosti historicky nejhůře hodnocenou vládou samostatné České republiky od počátku realizace srovnatelných šetření po nástupu vlády Josefa Tošovského na začátku roku 1998, a to ve všech sledovaných aspektech," uvedlo CVVM.

"Výsledky vlády v příštím roce, na konci volebního období ukáží, jestli byla vláda úspěšná a jestli měla smysl," reagoval na výsledek průzkumu Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video