ODS: hlavně vládnout, s kým a jak, to se uvidí

  • 37
Kongres ODS skončil. Klausovi delegáti poslali pár kritických šípů směrem na ČSSD i Čtyřkoalici, zároveň o nich mluvili jako o možných partnerech k vládnutí. Jak si tedy má výsledky kongresu přeložit volič?

1. Budeme vládnout
"Jsme rozhodnuti zvítězit a převzít vládu v zemi," shodla se v usnesení ODS. Co to znamená? Budoucí koaliční partneři mohou počítat s jedním: do čela vlády se bude chtít posadit Václav Klaus. Historická zkušenost říká, že právě to může být kámen úrazu.

V roce 1998, kdy ČSSD vyhrála volby, byla jednou z alternativ vláda ODS s dnešními stranami Čtyřkoalice. ODS trvala na tom, aby premiérem byl Klaus. "To nejsou vstupní podmínky, to zavání diktátem," zněla tehdy reakce šéfa poslanců KDU-ČSL Jan Kasala. A bez Klause v čele Strakovy akademie vše skončilo. I dnes by byl Klaus pro "čtyřku" hořkým soustem.

2. Důležitá je povolební koalice.
ODS na kongresu také poprvé veřejně otevřela diskusi o povolebních koalicích. Místopředseda strany Ivan Langer i ostatní hned označili pořadí. Do vlády nejraději se stranami Čtyřkoalice, až pak s ČSSD. A z "čtyřky" radši s její pravicovější částí.

"Pokud si svoji odpovědnost uvědomí i Unie svobody, a nebude-li vyhnutí pak i KDU-ČSL, pokud překonají svoji osobní zášť vůči nám, pak mějme odvahu udělat historický krok ke spolupráci," dodal Langer. ODS si tak uvědomuje, stejně jako ostatní strany, že volby s největší pravděpodobností skončí patem.

"Budou tady tři silné bloky, jestli někdo získá plus minus jeden hlas, není rozhodující. Rozhodující bude to, kdo s kým bude schopen najít shodu po volbách," uvedl ještě před kongresem Jan Kasal. Na kongresu místopředseda ODS Petr Nečas nevyloučil ani koalici s ČSSD.

Tady se objevují první třenice: "Nedovedu si představit povolební koalici s někým, kdo svými dnešními kroky a i tím, co vyhlašuje jako své programové principy, vlastně popírá základy programu a politiky sociální demokracie," řekl den po kongresu předseda zahraničního výboru sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD.

3. Budeme se hádat, ale jen naoko.
Na kongresu zněla kritika na všechny strany: "Politická, hospodářská i sociální situace v naší zemi je křehká, nejistá a zranitelná. Příčiny tohoto stavu mají svou jasnou adresu a je jimi více než tříleté vládnutí ČSSD," kritizoval vládu Klaus, ne však tak ostře jako v jiných případech.

Na adresu Čtyřkoalice pak v Ostravě zaznívalo, že je slepencem žijícím pouze svou ješitností. A ostatní strany se ihned bránily: "Co tedy mě, vlastně jako jediné, opravdu zaujalo, je ten vrchol pokrytectví, kdy předseda ODS vyzývá k očistě strany," komentoval sjezd z Prahy předseda Čtyřkoalice Karel Kühnl.

Všichni političtí aktéři vědí, že spory se sice před volbami budou stupňovat, ale dodávají, že ne natolik, aby si kdokoli uzavřel cestu k povolebním vyjednávání.
"Sem se vás některé z těch slůvek, je-li nové a ostré, dotkne, máte prchlivou chuť říci: Tak to ne. Ale pak zvítězí rozum.

Nemáme většinový volební systém, a musíme proto hledat koalice, nemůžeme to udělat našim voličům, abychom se z těch koalic nechali nějak vymanévrovat," vysvětluje Klaus.

Co si z toho může odnést volič?
Vládnout chtějí všichni. Podle posledních preferencí jsou na tom ODS, ČSSD a 4K téměř stejně, a i když někdo vyhraje a někdo prohraje, žádná ze stran zřejmě neskončí naprostým debaklem. A tak ať na sebe budou představitelé všech stran před volbami křičet sebevíc, nakonec se stejně někdo z nich bude muset po volbách dohodnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video