ODS dala ČSSD lhůtu

P r a h a - Teprve za tři měsíce se ukáže, jestli opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS opravdu vydrží až do voleb v příštím roce. Vyjednavači obou stran v pátek na pětihodinové schůzce vlastně jen o tři měsíce prodloužili lhůtu na toto zásadní rozhodnutí. Ujistili se sice navzájem, že mají zájem na dalším pokračování smlouvy, ale ODS to podmiňuje splněním minimálně jednoho požadavku: vláda předloží plán, jak konkrétně hodlá snižovat rostoucí deficit veřejných rozpočtů.

Na čem závisí budoucnost opoziční smlouvy

1. Jak se vláda vypořádá se schodkem státního rozpočtu z loňského roku. Byl o jedenáct miliard vyšší, než na kterém se původně shodly ČSSD a ODS.

Václav KLAUS, předseda ODS:
"ODS dává jasně na vědomí, že pro ni není přijatelné o tuto částku zvýšit státní dluh a deficit veřejných rozpočtů, tedy že nepřipustí mimo jiné vydání dalších dluhopisů."

Miloš ZEMAN, předseda ČSSD:
"Vláda si uvědomuje odpovědnost za tento deficit. Vychází z toho, že je schopna jej z příjmových zdrojů státního rozpočtu uhradit."

2. Jak chce vláda snižovat deficit veřejných financí, včetně vývoje mandatorních výdajů.

Václav KLAUS, předseda ODS:
"Názory obou stran zde nejsou identické, nicméně bylo dohodnuto, že během tří měsíců bude k následnému společnému jednání předložen koncepční materiál řešení tohoto problému."

Stanislav GROSS, místopředseda ČSSD:
"Už součástí zákona o rozpočtu byla příloha, která se zabývala dlouhodobým vývojem stavu veřejných financí, ale jde o to, jaké nástroje budou využity ke snížení deficitu. A tyto věci předložíme."

3. Zda vláda předloží koncepci důchodové reformy.

Petr NEČAS, místopředseda ODS:
"ČSSD slíbila, že do měsíce předloží svůj návrh. V tomto případě nejsou povinni předložit takový, který se nám bude líbit. Podle toho, co dají na stůl, se ukáže, zda jsme ochotni to podpořit."

Jitka KUPČOVÁ, místopředsedkyně ČSSD:
"ODS chce stručnou koncepci. Vladimír Špidla přijde s jakousi obdobou švédského modelu. Budeme to podrobněji probírat za měsíc."

"Na základě toho si pak sedneme ke kruciálnímu jednání, na kterém se prokáže, zda je sociální demokracie schopna plnit závazky tolerančního patentu," uvedl včera místopředseda ODS Petr Nečas.

"Vláda musí ukázat, jak je schopna si poradit se všemi riziky, podle kterých může deficit v roce 2002 velmi prudce vyskočit, a pak by nebylo možné splnit ustanovení loňského tolerančního patentu, že schodek bude naopak klesat, a to tak, aby v roce 2003 dosáhl tří procent hrubého domácího produktu," dodal.

Vláda musí plnit podmínky ODS
Tato podmínka ODS, na kterou vyjednavači sociální demokracie přistoupili, v podstatě znamená, že vláda musí mimo jiné předložit návrh na postupné snižování takzvaných mandatorních výdajů. Teprve pak se ukáže, jestli to bude ODS vyhovovat, nebo jestli obviní ČSSD z neplnění tolerančního patentu a opoziční smlouvu vypoví.

Zatím to však nevypadá, že by se premiér Miloš Zeman o svou vládu obával. Z pátečního jednání odcházel v noci viditelně spokojen: "Hledali jsme - a domnívám se, že jsme i našli - řešení, které umožní nejenom pokračovat v opoziční smlouvě, ale zejména přijmout taková opatření, která pomohou ekonomice a společnosti."

Smlouvu nebude zpochybňovat ani budoucí vedení ČSSD
Sociální demokraté vyšli ODS vstříc ve všech jejích návrzích. Dokonce slíbili i to, že kandidáti příštího vedení ČSSD (budoucí předseda Vladimír Špidla) nebudou smlouvu zpochybňovat.

"ODS položila otázku, jestli závazky plynoucí z opoziční smlouvy uznávají i kandidáti nového vedení sociální demokracie, a my jsme konstatovali, že nepředpokládáme, že by se cokoli měnilo po dubnovém sjezdu," řekl místopředseda ČSSD Stanislav Gross.

Miloš Zeman už v pátek v noci řekl, že jeho předpokládaný nástupce Vladimír Špidla se jasně přihlásil k trvání smlouvy s ODS.

ČSSD ujistila, že s komunisty spolupracovat nebude
Požadavek ODS, aby ČSSD deklarovala, že nemá ani do budoucna zájem na vládní spolupráci s komunisty, byl rovněž splněn.

Podle Grosse se tak stalo dokonce dříve, než to ODS při schůzce vyslovila: "Náš předseda hned na úvod řekl, že na bohumínském usnesení není důvodu cokoli měnit. Nepředpokládám ani, že by zákaz spolupráce s KSČM rušil sjezd."

Místopředseda ODS Petr Nečas tvrdí, že jakmile by se tak stalo, považoval by to za vážné ohrožení opoziční smlouvy. "Ve smlouvě se k tomu sice sociální demokraté nezavázali, nicméně jejich spolupráce s komunisty by podle mě vyloučila smluvní vztah s námi," uvedl.

Více o páteční schůzce mezi ČSSD a ODS se dočtete ZDE.
Loňský deficit zachrání podle Zemana letošní rozpočet
ČSSD a ODS nalezly společnou řeč i v případě vyššího deficitu loňského státního rozpočtu. Obě strany se před rokem shodly na schodku 35 miliard korun, nakonec byl o 11 miliard vyšší.

ODS oznámila, že ve sněmovně podpoří vydání státních dluhopisů jen na smluvených 35 miliard. Zeman proto řekl, že peníze sežene jinak: z příjmů letošního rozpočtu, které prý budou vyšší, než vláda čekala. "O co konkrétně půjde, předseda neřekl," dodala Kupčová.

Špičky nejsilnějších stran se rovněž shodly, že vláda předloží sněmovně nový volební zákon - se 14 volebními kraji. Normu, již ČSSD a ODS loni prosadily a která vycházela z 35 obvodů a nahrávala velkým stranám, zrušil Ústavní soud.


Špičky ODS a ČSSD na schůzce o budoucnosti opoziční smlouvy. (9. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video