Petr Fiala na kongresu ODS (18. ledna 2014)

Petr Fiala na kongresu ODS (18. ledna 2014) | foto: Petr Topič, MAFRA

MF DNES: ODS dál opouštějí tisíce členů, Fialu to částečně těší

  • 449
Během pěti let se počet občanských demokratů snížil téměř o polovinu, na osmnáct tisíc. Lidé odcházejí navzdory novému vedení v čele s Petrem Fialou. Ten je rád, že ze strany odcházejí kmotři a lidé, kteří do ní vstoupili hlavně kvůli svému prospěchu.

Občanští demokraté v posledních týdnech netrpělivě sčítali všechny své členy. Ti měli do konce března zaplatit členské příspěvky.

Jak zjistila MF DNES, tři a půl tisíce dosavadních straníků už letos na chod strany nepřispěly. Kdysi nejmocnější partaj v­ Česku tedy za rok ztratila zhruba tolik členů, kolik jich má konkurenční TOP ­09 dohromady.

Vývoj počtu členů ODS

1991 (založení strany) - 18 557
2000 (dva roky v opozici) - 17 432
2006 (návrat k vládě) - 26 296
2009 (pád Topolán. vlády) -  33 662
2011 (Nečasova vláda) - 27 523
2012 (odchod VV z vlády) - 25 892
2013 (pád kabinetu) - 21 578
2014 (opozice) - 18 018

Zdroj: ODS

Počet občanských demokratů se opět výrazně propadl a dosáhl druhé nejnižší úrovně v historii. Menší členskou základnu měla ODS jen v době opoziční smlouvy.

Členy neudrželo ani nové vedení v čele s Petrem Fialou, který si­ po svém lednovém zvolení předsedou dal za cíl obnovit značku ODS.

Za úbytkem členů stojí i rušení několika místních buňek ovládaných kmotry, konkrétně sdružení Praha 4, Praha 12 a Praha Západ. Z ODS odešli i někteří kmotři jako třeba Patrik Oulický, dříve severočeský boss. Strana bez vlivu a moci je už pro jejich "byznys" nezajímavá.

"Žádná jiná strana za své chyby nezaplatila tolik. Poškozená pověst a narušená důvěra se překonávají těžko," zdůvodňuje to Fiala.

"V roce 1991 začínala ODS s 18 tisíci členy, nyní jich máme znovu 18 tisíc. Na vrcholu politické moci v roce 2008 až 2009 měla ODS přes 30 tisíc členů. Zůstali ti, kteří – stejně jako v roce 1991 – nečekají od politiky primárně vlastní prospěch, ale sdílejí podobnou představu o společnosti," dodal Fiala.

Podle jeho názoru je dobrým signálem, že o vstup do strany mají zájem noví lidé. Není jich však tolik, aby zvrátili klesající trend.

Návrat konzervativních voličů i členů

Fiala si přeje, aby se straně vrátili konzervativní voliči a členové. Přesvědčit je chce na dnešní dobu velmi neobvykle – kritizuje společenský tlak na co největší transparentnost v politice. "Přehnaná politická korektnost či zdánlivá transparentnost mají opačný efekt. Společností prostupuje nedůvěra, instituce fungují hůře, veřejné zakázky se nedají vysoutěžit, v právu a daních se nedá vyznat, pro samou byrokracii už nemůžeme věnovat dost času podnikání, učení či léčení," míní Fiala.

Počet členů ANO strmě roste, Okamurův Úsvit zamrzl na devíti členech

Je však právě on tím lídrem, který straně vrátí reputaci? Po čtyřech měsících od jeho zvolení se toho příliš nezměnilo. Vedle klesajícího počtu členů stagnují stranické preference kolem sedmi procent. ODS se tedy už od loňských předčasných voleb pohybuje těsně nad hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny.

"Nikdo nemohl očekávat, že z ­Petra Fialy bude nějaký táborový řečník typu Mirka Topolánka, po­ jehož nástupu se preference okamžitě zvedly. Ale nikoho takového ODS ani nehledala. Potřebuje spíš přežít pár měsíců, možná rok dva. Do té doby, než tato vláda začne dělat chyby," domnívá se politolog Ladislav Mrklas z vysoké školy CEVRO, blízké ODS.

Prvním testem, zda strana ještě vůbec žije, budou květnové volby do Evropského parlamentu (vše o volbách do Evropského parlamentu se dočtete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video