ODS chce zastavit reformu

  • 122
Až budeme ve vládě, předložíme vlastní reformu veřejných financí, říká dnes ODS. Ještě před měsícem tvrdila, že na své reformě dolaďuje detaily a brzy ji zveřejní. Nulovou toleranci žádá vedení ODS od svých osmapadesáti poslanců a chce, aby hlasovali proti vládní reformě veřejných financí.

"Výkonná rada ODS žádá poslance a senátory ODS, aby nepodpořili soubor vládních opatření k ozdravení veřejných financí a ani se nepodíleli na jejich dílčích úpravách," oznámil rozhodnutí vedení nejsilnější parlamentní opozice předseda ODS Mirek Topolánek.

Předseda ODS také pokáral několik svých poslanců v čele s Ivanem Langerem, kteří minulý týden pomohli kabinetu Vladimíra Špidly prosadit takzvaný služební zákon. Ten výrazně zvyšuje platy policistům, celníkům a zaměstnancům Vězeňské služby: z průměrných 25 tisíc na téměř 32 tisíc korun.

Vláda na to bude muset najít v rozpočtu asi šest a půl miliardy. A to v době, kdy nemůže najít ani korunu navíc pro učitele a lékaře. Nulovou tolerancí vůči vládní reformě Topolánek v podstatě stvrdil to, co se od ODS čekalo už týdny.

Spíše se však očekávalo, jestli ODS konečně přijde s vlastním návrhem reformy. I přes časté sliby zatím nic takového neudělala. Dokonce dnes říká, že by svůj návrh zveřejnila, jen kdyby byla ve vládě.

Přesně před měsícem se ekonomický expert ODS a poslanec Martin Kocourek chlubil, že jeho strana připravuje vlastní a lepší reformu veřejných financí. Pracovně se jí tehdy v ODS říkalo Modrý úděl. "Vzali jsme si to k dopilování v marketingovém smyslu, aby tomu rozuměli voliči," uvedl tehdy Kocourek.

Mluvčí Topolánkovy strany Petr Husák uváděl, že strana svoji reformu oficiálně představí 20. června. To se nestalo. Další ekonomický expert ODS a předseda poslaneckého klubu strany Vlastimil Tlustý pak minulý týden v pátek překvapivě prohlásil: "Nenecháme se do ničeho tlačit. Na detailní podobu máme čas, předložíme ji až v době, kdy se budeme podílet na vládě."

Rozpor ve svých slovech představitelé ODS příliš vysvětlit neumějí. "Nemůžeme předkládat alternativu k něčemu, co vůbec neexistuje," řekl Topolánek, který se snažil znovu spíše zdůraznit, že vládní návrhy nepovažuje za skutečnou reformu.

Část ODS má navíc také problém s Tlustého kontroverzním návrhem na zavedení plošné sociální dávky pro chudé i bohaté. Stínová vláda strany o tom i o dalších návrzích mluvila dvě hodiny a dospěla pouze k tomu, že se tím "budou zabývat odborné týmy ODS".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video