Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS chce pohltit KDU, obávají se Čunkovi lidovci

  17:01aktualizováno  17:01
Chci zabránit integraci ODS a KDU-ČSL, tvrdí předseda lidovců Jiří Čunek. Podle něj je zřejmá názorová blízkost ODS a Kalouskova křídla, a straně tak hrozí rozštěpení. To připouštějí i sociální demokraté ve svých analýzách. Podle nich je Topolánkovým záměrem absorbovat KDU do ODS.

Ministr Miroslav Kalousek a šéf lidovců Jiří Čunek. (15. února 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Na první pohled jde o souboj dvou vnitrostranických křídel. Předseda Jiří Čunek se chce zbavit svého rivala Miroslava Kalouska, stejně jako se Mirek Topolánek zbavil Pavla Béma a Martin Bursík Dany Kuchtové.

Ale Čunek k tomu má o důvod víc. Strana, rozdělená do dvou bloků už ve svém názvu, totiž stojí před historickým mezníkem. Hrozí její rozštěpení a pohlcení jednoho jejího křídla občanskými demokraty. A předseda lidovců tomu chce zabránit.

Pnutí mezi lidovci není ničím novým, ještě nikdy ale nedosáhlo takové míry. Strana je před zánikem, tvrdí někteří členové v diskusi na stranickém webu v předvečer jednání, která mají rozhodnout o dalším osudu Miroslava Kalouska a Jiřího Čunka. Ti se ještě nikdy nedrželi vzájemně pod krkem tak pevně jako v těchto dnech. Vzájemně se chtějí vystrnadit z vlády, a oslabit tak protivníkovu pozici ve straně.

Rozbroje mezi KDU a ČSL jsou už i předmětem analýz obou velkých stran. ODS by ráda pohltila KDU představovanou Kalouskem a jeho lidmi, tvrdí ČSSD. ODS zase varuje před spoluprací ČSL s ČSSD.

To ale Topolánek odmítá. "Spojení KDU-ČSL a ODS je úplná fikce a já se nenechám zatáhnout do vnistrostranického sporu lidovců," řekl premiér na tiskové konferenci.

Tvrzení je mylné i podle Kalouska. "Už mne unavují nesmyslné, zástupné a dodatečně hledané argumenty. Ano, když jsem byl předsedou KDU-ČSL, tak v létě 2006 jsem o společné kandidátce přemýšlel jako o řešení do předčasných voleb. Není rok 2006, já nejsem předseda KDU-ČSL a nemám v úmyslu do té funkce už nikdy kandidovat," reagoval podle ČTK.

Rozložení sil v KDU-ČSL

Jiří Čunek

Má většinu v předsednictvu (užší vedení) a v celostátní konferenci strany (širší vedení), stejně jako v senátorském klubu. Na jeho straně stojí například poslanci Jiří Carbol, Ludvík Hovorka, Michaela Šojdrová, Tomáš Kvapil, senátoři Rostislav Slavotínek, exhejtman Stanislav Juránek, místopředseda David Macek, předseda pražských lidovců Marián Hošek.

Miroslav Kalousek

Má těsnou většinu v celostátním výboru (stranický orgán o 30 lidech) a v poslaneckém klubu. Na jeho straně stojí například poslanci Pavel Severa, Vlasta Parkanová, Jan Kasal, Ladislav Šustr, senátoři Václav Jehlička, Adolf Jílek, europoslanec Jan Březina.

Poslanec Cyril Svoboda a senátor Petr Pithart mají kolem sebe svá stranická křídla a pěstují si vlastní politiku. Svoboda ale v tuto chvíli podporuje Čunka, názorově má k Čunkovi blízko i Pithart.

ČSSD: ODS chce ovládnout KDU-ČSL

Socialisté si však podrobně zpracovali projevy prominentních občanských demokratů na jejich nedávném kongresu. "Mirek Topolánek ve svém projevu prakticky připustil rozpad a zánik KDU-ČSL. V Čechách podle něj tato strana prakticky zanikla a voliči přecházejí k ODS," píší ve své analýze, kterou má iDNES.cz k dispozici.

Sami upozorňují na zajímavý a neobvyklý fakt, že na kongresu kromě předsedy lidovců Čunka vystoupil jako host i ministr financí Miroslav Kalousek. Není žádným tajemstvím, že Kalousek a Topolánek jsou velcí spojenci. Topolánek Kalouska považuje za "nejlepšího ministra financí v historii KDU-ČSL", Kalousek se zase na kongresu vyznával z toho, jak je rád, že je Topolánek jeho šéfem.

Podobně mluví i předseda ČSSD Jiří Paroubek: "Je tady boj dvou koncepcí. Čunkova koncepce počítá se zachováním identity. Druhá koncepce to vzdává a chce přenést konzervativní platformu do ODS," řekl Paroubek v Českém rozhlase s tím, že mu je Čunkův koncept bližší.

Topolánek si rozdílnost obou křídel svého koaličního partnera také dobře uvědomuje. "KDU-ČSL je, minimálně tedy KDU, ve skutečnosti stranou nesocialistickou, konzervativní," řekl ve svém kongresovém projevu.

"Soupeříme o stejné voliče (...) Musíme udělat vše pro to, aby se pravicové hlasy netříštily, a snažit se s KDU-ČSL pokud možno o trvalou spolupráci. Nicméně i tady platí, že strana prochází vnitřním pnutím, pomlčka začíná být spíše rozdělovníkem než spojovníkem a další vývoj je složitý," dodal.

Kalousek rozdělení napomáhá, tvrdí čunkovci

Bližší spolupráci KDU a ODS už před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006 prosazoval právě Miroslav Kalousek. Nejnovější vývoj na politické scéně, kdy se premiér Topolánek snaží odstranit z vlády lidoveckého předsedu, považují Čunkovi lidé za další pokus tento záměr uskutečnit.

"Otázkou není, zda Čunek, nebo Kalousek, ale zda máme vystupovat jako svébytná strana, nebo se více přidružovat k ODS," řekl například předseda pražských lidovců Marián Hošek.

Ještě otevřeněji to řekl sám Čunek. "Já to dělám proto, že pan premiér v mnoha svých projevech a v mnoha postojích zdůrazňuje blízkost ODS a KDU. Tuto blízkost považuje za tak velkou, že si myslí, že by se tyto strany mohly sblížit před volbami. Já tvrdím, že jsme samostatná strana, která má jiné portfolio voličů. Trvalé přimknutí k ODS je pro nás chybným a zničujícím krokem. Vším, co dělám, chci zabránit integraci ODS a KDU-ČSL," vysvětlil Čunek Právu.

I proto přišel na nedělní koaliční schůzku s tím, že Kalouska chce z vlády dostat pryč. Odmítl, že by tak učinil až v reakci na premiérovu snahu jej odvolat. Bylo to právě naopak.

"Ještě v neděli večer část informací poskytl médiím 'blízký spolupracovník premiéra' a 'vysoce postavený člen KDU-ČSL'," řekl Čunek v narážce na Kalouska, který se měl s Topolánkem domluvit na tom, že jako protiútok odstraní z vlády Čunka a v médiích to budou prezentovat jako Topolánkův prvotní plán.

To, že jej předsednictvo odmítlo, ale premiér to nechce respektovat, považují čunkovci za vměšování do své strany, Kalouskův krok pak za vzpouru proti předsedovi a jakýsi vnitrostranický puč. "Žádný premiér v historii se nepokusil takto otevřeně ovlivnit svobodné rozhodování orgánů jiné koaliční strany," řekl Čunek.

Jaké jsou scénáře dalšího vývoje?

Varianty jsou celkem tři. Čunek svůj záměr odvolat Kalouska před stranickými orgány obhájí - pravděpodobné. Kalousek by v tom případě nejspíše sám rezignoval, nemá v úmyslu se nechat sám odvolávat.

Vyhraje Kalousek a prosadí odvolání Čunka - nepravděpodobné, ale vyšel by tak zároveň Topolánkův plán. V tom případě se zřejmě koalice rozpadne a padnout může i vláda, Čunkovi lidé by totiž s koalicí nehlasovali.

Kalousek tlak ustojí a celostátní výbor ho podpoří, zatímco celostátní konference podpoří Čunka. Nastala by tak "plichta". Vše by pak mohlo dopadnout tím, že se tábory usmíří a ve vládě zůstanou oba rivalové. Tím by ale utrpěl Topolánek, protože jeho změny ve vládě by se značně scvrkly, ukázal by tak neschopnost si ve vládě prosadit svou.

Co si oba politici vytýkají

Co vytýkají čunkovci Kalouskovi

urážlivé výroky na adresu opozice i vlastních kolegů, obscénní gesta, nestoudné chování

chybějící loajalita ke straně, která ho do funkce nominovala

povolení internetového kurzového sázení jeho ministerstvem, čímž nerespektoval usnesení Celostátní konference KDU-ČSL

zrada předvolebních slibů v roce 2006 a následný pokus vytvořit vládní koalici s podporou komunistů

nepromyšlené reformy z dílny "jiné koaliční strany", Kalousek je podle nich "odéesák"

Kalousek není dobrý ministr, zdanil kapitál, ten ze země odchází

záměr spojit KDU s ODS

dlouhodobá kampaň s cílem zlikvidovat Čunka kvůli smyšleným aférám je podle některých lidovců Kalouskovým dílem a je jím financována

Co vytýkají kalouskovci Čunkovi

jeho lidé hlasují s ČSSD, porušují koaliční dohodu

problematické výroky na adresu Romů

nedokázal vysvětlit své aféry (korupce, pobírání sociálních příspěvků)

snaha odvolat Kalouska oslabí stranu před voliči, Čunkovi nejde o blaho země, ale o pozici ve straně

strana pod vedením Čunka neuspěla ve volbách

Čunek nezvládá svou práci na ministerstvuHlavní zprávy

Další z rubriky

Andrej Babiš s manželkou Monikou na tiskové konferenci hnutí ANO k výsledkům...
Volební bramboračka. Uspělo 9 stran v čele s ANO, levice propadla

Lidé ve volbách rozhodli, že ve Sněmovně zasedne rekordních devět stran. S jasnou převahou vyhrálo ANO, následované ODS, Piráty a SPD. Výrazně propadla levice...  celý článek

Předseda ODS Petr Fiala oslavuje zisk více než 11 procent hlasů ve volbách do...
ODS slaví těsné stříbro, ve Sněmovně pokračuje i matador Benda

ODS se během sčítání hlasů nakonec ve vyrovnaném peletonu propracovala až na druhé místo za jasným vítězem voleb hnutí ANO. Strana pravděpodobně zůstane v...  celý článek

Předseda ČSSD Lubomír Zaorálek odpovídá na dotazy novinářů před Lidovým domem v...
Mění se doba a bude se muset změnit i ČSSD, řekl k neúspěchu Zaorálek

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek věří, že příčina jejich neúspěchu je v nedostatečné komunikaci s lidmi. Domníval se, že politiku je možné dělat v pracovně,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.