Premiér Petr Nečas a předseda zdravotního výboru Sněmovny Boris Šťastný při

Premiér Petr Nečas a předseda zdravotního výboru Sněmovny Boris Šťastný při tiskové konferenci ODS k rozšíření seznamu standardů ve zdravotnictví. | foto: ČTK

Za co pacienti připlatí, mají podle ODS navrhovat i jednotliví poslanci

  • 45
Jasná pravidla pro to, jak se určí, za co budou pacienti připlácet u lékaře, požaduje vládní ODS. Premiér Petr Nečas a šéf zdravotního výboru Sněmovny Boris Šťastný přišli v pátek s tím, že by to speciální komisi na ministerstvu zdravotnictví kromě odborných lékařských společností mohli navrhovat i jednotliví poslanci a senátoři.

"Také vláda, Poslanecká sněmovna a Senát formou svého usnesení, výbor pro zdravotnictví, ale i poslanci, senátoři a členové vlády formou individuálního návrhu," vyjmenoval varianty vzniku návrhu nadstandardů Šťastný.

ODS tvrdí, že se neobává toho, že se zvětší možnost, že budou předkládány i lobbistické návrhy, když si někdo vyhlédne a získá pro svůj návrh jednotlivého poslance. Svou představu občanští demokraté obhajují tím, že takto bude mít i opozice šanci předložit své návrhy, který nadstandard nově zavést, nebo zrušit.

Nové nadstandardy

Na ministerstvu zdravotnictví se tento týden také poprvé sešla pracovní skupina, která má o rozšíření nadstandardů rozhodovat. Přizváni byli zástupci lékařské komory, odborů, pojišťoven, církve nebo ombudsman. Během léta mají odborné společnosti předložit své návrhy nadstandardů. Skupina se znovu sejde 4. září.

"Nové nadstandardy se budou týkat hlavně materiálově náročných výkonů, např. v ortopedii, předběžně jsme již v minulém období zaznamenali, že jsou připravovány návrhy v gynekologii či urologii," popsal mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Finanční přínos vyčíslil na stovky milionů

V současnosti je na seznamu nadstandardů 18 položek, jako například očkování proti některým typům onemocnění či vybrané druhy sádry. Ministerstvo zdravotnictví seznam sestavilo na základě návrhů odborných lékařských společností, ale konkrétní pravidla pro rozšiřování seznamu zatím nestanovilo.

"Musíme mít stoprocentní jistotu, že ministerstvo zdravotnictví bude v budoucnu takzvané nadstandardy určovat transparentní cestou a vyloučí možné tlaky různých zájmových skupin ve zdravotnictví," řekl v pátek premiér Nečas.

O výběru placené péče by podle ODS neměli rozhodovat pouze ministerští úředníci za dveřmi kanceláří. Členové komise by se podle občanských demokratů měli řídit Etickým kodexem a veřejnost by veškeré informace o jednání i hlasování jednotlivých členů o tom, za co se nově bude připlácet, měli najít na internetu.

"Samozřejmě vnímáme, že další rozvoj nadstandardů je politicky velkým tématem, a proto poté, co nalezneme shodu se zástupci lékařů, zdravotních pojišťoven, pacientů i ostatních relevantních skupin, počítáme s tím, že nadstandardy prodiskutujeme ve zdravotním výboru, případně v koalici," uvedl Leoš Heger z TOP 09.

Náměstek: Na transparentnost dbáme

"Mrzí mě, že na tiskové konferenci ODS zazněly informace, které svědčí buď o neinformovanosti mluvčích, nebo o účelové propagandě proti ministru zdravotnictví," uvedl odpoledne první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

"My jsme otevřeni jakémukoli jednání a kdokoli z vedení ODS i  výboru pro zdravotnictví mají u nás dveře otevřené. Rádi jim dodáme potřebné informace potvrzující transparentnost při určování nadstandardů ve zdravotnictví," dodal.

Ministerstvo podle jeho slov na maximální transparentnost dbá už teď. Veškeré informace ze zasedání skupiny, která bude o nadstandardech rozhodovat, proto "jsou a budou vždy k dispozici na internetových stránkách ministerstva a hlasování je podle jednacího řádu veřejné," přiblížil mluvčí Vlastimil Sršeň s tím, že se úřad nebrání zařadit některé přínosné změny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video