Poslanec Tomáš Úlehla (8. srpna 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Úlehlu chtějí vyloučit z ODS, krajský šéf ho přirovnal k Jidáši

  • 64
Když zlínský poslanec Tomáš Úlehla před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka odešel navzdory vnitrostranické dohodě ze Sněmovny do restaurace, zpečetil si tím zřejmě svůj osud v ODS. Následoval vyhazov z poslaneckého klubu a jeho domovská buňka navrhla vyloučení ze strany.

Vyloučení někdejšího zlínského primátora a současného poslance za ODS Tomáše Úlehly ze strany navrhla ve čtvrtek večer místní rada ODS ve Zlíně. V pátek v 15 hodin o tom rozhodne výkonná rada celé strany.

"Tím, že v tak zásadním hlasování nepostupoval stejně jako poslanecký klub, vyjádřil svůj vztah k ODS," naznačil šéf místního sdružení ODS Zlín Miroslav Chalánek.

Úlehla přitom doufá, že ze strany vyloučen nebude. "Pokud by se tak stalo, budu to považovat za velkou křivdu," prohlásil Úlehla. Do ODS vstoupil v roce 1994.

Od zlínských členů ODS, které MF DNES oslovila, však jiný názor neuslyšíte: Úlehla musí z ODS zmizet co nejdřív. "Tento stav se nedá prodlužovat. Věřím, že ze všech pater ODS zazní stejný názor. Pokud Úlehla neopustí stranu sám, bude odejit," reagoval naštvaně předseda krajské ODS Libor Lukáš.

Úlehla je Jidáš, prohlásil krajský šéf ODS

Úlehlu za jeho nepředvídatelný krok přirovnal k Jidášovi, který za 30 stříbrných zradil Ježíše a poslal ho tím na smrt. Pokud bychom si za Ježíše dosadili ODS, nemá příliš dobré vyhlídky. Lukáš ovšem věří, že jí se podaří restart.

Úlehla svůj postoj vyjádřil v krátkém prohlášení a den po hlasování situaci komentoval převážně na sociálních sítích, kde většinou odrážel útoky lidí. A bránil se nařčení ze zrady.

"U mě to nesouvisí s tím, že by mě kontaktovali nějací kmotři, jak se dozvídám celou noc na e-mailech a všech serverech a SMS," řekl Úlehla novinářům ve Sněmovně.

Označil se za transparentního politika a svůj krok, k němuž se prý rozhodl již dříve, údajně nekonzultoval s hradním kancléřem a bývalým šéfem Strany práv občanů Zemanovci Vratislavem Mynářem.

Úlehla je totiž od roku 2005 členem správní rady Nadačního fondu Pomocná škola a praktická škola Vřesovice, který spoluzakládal právě Mynář.

"Vím že se znají, ale jak moc a jakou roli to sehrálo v jeho rozhodnutí, nevím," poznamenal Lukáš.

"Domluvu by měl dodržet"

Osmačtyřicetiletý Úlehla se nechal slyšet, že by se z Prahy rád vrátil do komunální politiky. Vypadá to ale, že "na oblasti" není vítaný.

"Jeho postoj považuji za nešťastný, politika na nejvyšší úrovni je týmová hra. Vzhledem k tomu, že má tak vyhraněné názory, by měl ze strany raději sám odejít," myslí si zlínský zastupitel za ODS a někdejší radní Miroslav Šenkýř.

"Když se něco ve straně domluví, mělo by se to dodržet. A když to někdo poruší, měl by odejít," podotkl další zastupitel za občanské demokraty Zdeněk Blažek.

Úlehla byl už mezi šesticí rebelů, která zatápěla vládě Petra Nečase. Řada lidí ho považuje za neřízenou střelu.

Jeho neortodoxní a lidový politický styl mu získával preferenční hlasy, které ho v roce 2002 vynesly do křesla primátora Zlína. Jeho furiantskou povahu dokresluje scéna z tehdejší doby: když zlínští hokejisté vyhráli titul, Úlehla na jejich počest zahájil jednání zastupitelstva převlečený za medvěda, jenž byl logem tehdejšího hlavního sponzora týmu.

"Za posledních pět let ale nebyl navolený do žádných orgánů strany. Členská základna mu tak dala jasně najevo, jaký k němu má vztah," naznačil šéf sdružení ODS Chalánek.

Telefonické vyjádření Tomáše Úlehly pro iDNES.cz:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video