Prezident Václav Klaus a šéfové stran koalice přijali na Hradě tajnou dohodu

Prezident Václav Klaus a šéfové stran koalice přijali na Hradě tajnou dohodu | foto: Dan Materna, MAFRA

ODS a VV si rozdělily sféry vlivu v policii, premiér Nečas to odmítá

  • 236
Občanští demokraté a Věci veřejné si podle všeho na úterní schůzce s Václavem Klausem rozdělili moc v policii. Podle zdroje MF DNES se ODS a VV dohodly, že policejního prezidenta si dosadí VV a ODS bude mít vliv na jmenování ředitele nově vzniklé generální inspekce bezpečnostních sborů. Premiér Petr Nečas to však odmítl.

Souhlas k rezignaci policejního prezidenta Oldřicha Martinů byl jedním z ústupků, kterými premiér Petr Nečas přesvědčil VV, aby vládu podpořily při hlasování o nedůvěře. Až dosud totiž patřil spíše k ochráncům policejního prezidenta. Ten dnes ohlásil rezignaci. (o odchodu Martinů čtěte zde)

Výměnou by měla ODS získat post šéfa generální inspekce. Ta sjednotí kontrolu bezpečnostních sborů a její vznik je i součástí koaliční dohody. Měla by vyšetřovat nejen trestné činy policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a příslušníků vězeňské služby. Její působnost by se neměla vztahovat na hasiče ani na Bezpečnostní informační službu.

Spekulace potvrzuje i skutečnost, že právě inspekci zmínil prezident Klaus po schůzce na Hradě jako jeden z klíčových bodů, na kterých se politici dohodli.

Nečas se od tvrzení distancoval

Premiér a předseda ODS Petr Nečas ale jakékoliv dohady důrazně odmítl. Stejně tak jsou podle něj nepodložená zveřejněná jména případného nástupce policejního prezidenta.

"Tyto dezinformace, stejně jako jakékoli další spekulace o dohodě uzavřené mezi koaličními stranami na Hradě, nepřispívají k uklidnění politické situace a osobně se od nich distancuji," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

Policie za inspekci

Dané rozdělení by mohlo do čela policie pomoci současnému styčnému důstojníkovi civilní rozvědky v USA Janu Berounovi, který má podporu VV i TOP 09. Vyhovoval by i ČSSD, která v úterý prohlásila, že Martinů je příliš svázán s ODS.

Beroun byl až doposud pro občanské demokraty nepřijatelný kvůli společnému působení s exředitelem rozvědky Karlem Randákem. Ten podle strany stojí za aférami Savoy nebo Toskánsko, které ODS poškodily.

Původně se měl policejním prezidentem stát šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný, údajně podporovaný premiérem Nečasem. Ten ale nabídku na poslední chvíli odmítl. Ve chvíli, kdy se jeho jméno objevilo mezi možnými kandidáty na post policejního prezidenta, začalo se totiž opět mluvit o problémech, které měl při svém jmenování krajským ředitelem.

Současný předseda bezpečnostního výboru Sněmovny František Bublan totiž tehdy poukázal na možné propojení Koutného manželky a muže z drogového podsvětí přezdívaného Piér. Toho v listopadu 2003 zatkli detektivové z Národní protidrogové centrály při akci Titánium.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video