Zdeněk Tůma kandidát TOP 09 na primátora.

Zdeněk Tůma kandidát TOP 09 na primátora. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zastupitelé zvolili nové vedení Prahy, Tůma členství v radě odmítl

  • 100
Členové ODS a TOP 09, kteří se ráno domluvili, že spolu povedou Prahu, už zvolili nové radní. Primátorem zůstává Bohuslav Svoboda. Bývalý guvernér České národní banky a lídr TOP 09 Zdeněk Tůma by se měl stát šéfem finančního výboru. Před volbou nových radních ještě zastupitelé odvolali radní z ČSSD.

Náměstky za TOP 09 budou člen výboru pro životní prostředí Pavel Richter a Tomáš Hudeček, který je členem dopravního výboru a předsedou kontrolního výboru. Do křesel radních usednou Lukáš Manhart, Helena Chudomelová, Eva Vorlíčková a Václav Novotný.

Podle neoficiálních informací MF DNES se prvním náměstkem stane Tomáš Hudeček, do jehož kompetence by pak spadal územní plán, druhý náměstek - Pavel Richter - by se měl starat o infrastrukturu a životní prostředí.

Tůma: ODS musí odstřihnout kmotry

ODS musí udělat maximum pro to, aby v Praze "odřízla kmotry od transakcí", jinak nemá její nová koalice s TOP 09 nárok na přežití. V rozhovoru pro server iHned.cz to řekl Zdeněk Tůma.

Koalice podle něj musí čelit řadě problémů spojených s minulostí a nejde prý jen o tendr na čistírnu odpadních vod. "Takových případů velkých průšvihů je víc - dluh Kongresového centra není vyřešený, jsou tady otázky kolem financování dopravního podniku, stavby metra. Poprat se s kumulujícími se závazky z let minulých - to je velká výzva," řekl.

Další rozdělení rolí "topky" v radě hovoří o školství a sportu pro Helenu Chudomelovou, kulturu pro Václava Novotného, legislativu pro Lukáše Manharta a informační technologie pro Evu Vorlíčkovou.

Konečné rozdělení kompetencí se ale ještě může změnit poté, co nově vzniklá koalice schválí programové prohlášení. Už nyní je ale jasné, že do vedení města neusedne bývalý favorit na primátora Zdeněk Tůma. "Neaspiruji na členství v radě," oznámil ještě před jednáním pražského zastupitelstva.

Svoboda poděkoval za hlasy pro novou radu

"Nyní je třeba projekt koalice rozhýbat. To, že by někdo domlouval koalice po nocích, je nestandardní, nicméně účel světí prostředky a podařilo se to, k čemu jsem na začátku vyzýval," řekl šéf pražské ODS Boris Šťastný s tím, že na zasedání pražské ODS primátorovi za postup "vyčiní".

Ještě před zvolením nové rady museli zastupitelé odvolat radní z řad ČSSD, tedy náměstky primátora Karla Březinu a Antonína Weinerta a radní Petra Dolínka a Lukáše Kauckého. Radní tak skončili v podstatě ráz na ráz, protože ještě ve středu se ODS a ČSSD domlouvaly, že skončí až 23. prosince.

Po zvolení nové rady primátor Bohuslav Svoboda všem, kteří pro ni hlasovali, poděkoval. Stejně tak si vzal slovo odvolaný náměstek primátora Karel Březina, který poděkoval svým kolegům a rýpl si do primátora, jehož poděkování označil za neupřímné.

Co bude rada dělat dál určí až programové prohlášení

Jakým směrem se nyní Praha bude ubírat, není zatím zcela jasné. Nikdo z politiků zatím nechtěl říct, co bude spadat mezi nejdůležitější kroky. Radní totiž nemají hotovo programové prohlášení, ve kterém by si vypsaly jednotlivé body, které by chtěli v následujících letech splnit.

Pouze lídr TOP 09 Zdeněk Tůma naznačil, že jednou z nejdůležitějších věcí je zajistit financování prodloužení trasy metra A do Motola.

Pravděpodobný náměstek primátora Tomáš Hudeček, který bude mít zřejmě na starosti územní plán, potom v rozpravě zastupitelů uvedl, že Praha musí především začít "žít" a musí vzniknout jasná vize, jak se má město rozvíjet. "Současný stav je tristní," řekl Hudeček.

Koaliční smlouvu ještě projednala regionální rada ODS. Ta ji po zhruba dvou hodinách schválila. Svůj podpis poté pod koaliční smlouvu přidala i starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Ta ji původně nepodepsala, protože jí vadil způsob, kterým byla domluvena.

Na jednání přišel i premiér Petr Nečas. Ten podle informací MF DNES nově vzniklou koalici pochválil a vyzval všechny přítomné, aby smlouvu podpořili a situaci nekomplikovali.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video