Tluchoř (druhý zleva), Šnajdr (první zleva) a Fuxa (druhý zprava) kandidují do vedení ODS.

Tluchoř (druhý zleva), Šnajdr (první zleva) a Fuxa (druhý zprava) kandidují do vedení ODS. | foto: Michal Doležal, ČTK

Rebelové uspěli jen díky černým duším, zní před kongresem z ODS

  • 102
Velkou krizi prožívá ODS před sobotním klíčovým kongresem, který rozhodne o budoucnosti strany i osudu vlády. Občanští demokraté se vzájemně obviňují z puče a mafiánských praktik. Nejnověji straníci podezřívají "rebely" také z účelového náboru černých duší.

Rebelové chtějí na sjezdu "popravit" šéfa ODS a premiéra Petra Nečase. A sami kandidují do vedení strany.  V noci na pátek získali ve Středočeském kraji nominace do výkonné rady Petr Tluchoř a Marek Šnajdr, na post místopředsedy pak exministr Ivan Fuksa (více o nominacích čtěte zde).

Dvanáct tradičních místních sdružení ODS v kraji si však oficiálně stěžuje, že rebelové uspěli jen díky špinavostem - podle nich ovládli region najímáním černých duší. "Dochází k účelovým náborům členů," píše se v oficiálním dopise, který zástupci sdružení - například Roztok, Dobřichovic či Horoměřic - předají na kongresu Nečasovi.

Vedení nespokojených sdružení tvrdí, že rebelové stáli v pozadí účelových náborů členů v Čísovicích, Zlatníkách a Průhonicích. Díky tomu podle nich ovládli okres Praha-západ, což byla léta bašta ministra zemědělství Petra Bendla. A ten podporuje Nečase.

Spolu s Tluchořovou Prahou-východ pak v noci na pátek ovládli celou středočeskou ODS, která nominovala rebely do vedení strany. A zabránila podpoře Nečase na předsedu ODS. "Obdržel jsem stížnost zástupců Prahy-západ a po kongresu se tím budu zabývat," potvrdil MF DNES místopředseda středočeské ODS Raduan Nwelati. Lídr rebelů Petr Tluchoř jakýkoliv řízený puč popřel. "Je to jen další trapný pokus mě poškodit a pomluvit před kongresem," uvedl pro MF DNES.

Vzájemné hádky otřásají i plzeňskou ODS. Přestože exministr Jiří Pospíšil dovedl tento kraj jako jediný v celé ODS k vítězství v krajských volbách, pokusili se jej někteří členové na čtvrtečním sněmu odstavit. Pospíšil to ale ustál.

Nečas ovlivňoval hlasování, tvrdí rebelové

O nedemokratických praktikách však hovoří i sami rebelové. Obviňují Nečase a jeho blízké, že krajské sněmy nedemokraticky ovlivňovali ve svůj prospěch. Prosadili podle nich veřejné hlasování o nominacích na kongres před očima přítomného Nečase. Ten mohl kontrolovat, kdo koho volí.

"Tajná volba by měla být v demokratické straně samozřejmostí. Veřejnou volbu zavedli komunisté, protože potřebovali vidět, jak kdo hlasuje," kritizoval způsob hlasování poslanec Boris Šťastný. Faktem je, že Nečas získal většinu nominací v krajích, kde se hlasovalo veřejně. Naopak tam, kde podporu neměl, se volilo tajně. 

Mnozí řadoví členové ODS jsou nespokojeni také s tím, že strana nenabízí žádné nové tváře. Do vedení totiž kandidují především staří známí. Do výkonné rady se třeba vrací exministr vnitra Ivan Langer, kterého voliči před dvěma lety vykroužkovali. O funkci místopředsedkyně bude musel naopak tvrdě bojovat oblíbená předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue