O jmenování Jiřího Pernese do čela Ústavu pro studium totalitních režimů bude Senát.

O jmenování Jiřího Pernese do čela Ústavu pro studium totalitních režimů bude Senát. | foto: ÚSTR

ODS a lidovci nechtějí historika Pernese v čele ústavu pro zkoumání totality

  • 92
Situací v Ústavu pro studium totalitních režimů bude řešit Senát. ODS to slíbila signatářům petice, kteří odmítají současného ředitele Jiřího Pernese. "Budeme muset situaci v ústavu řešit a udělat patřičné kroky," řekl šéf senátorů ODS Tomáš Julínek. Senát může vyzvat k novému výběrovému řízení. Výměnu Pernese podpořil šéf lidovců Cyril Svoboda.

Občanští demokraté se v úterý dopoledne sešli se signatáři petice, kteří nesouhlasí s tím, že se do čela ústavu dostal Jiří Pernes.

"Při výběrovém řízení došlo prokazatelně k porušení zadávacích podmínek. Kandidát Jiří Pernes nedodal úplné osvědčení o spolehlivosti, neprokázal znalost angličtiny a zatajil studium Večerní univerzity marxismu-leninismu," vyjmenovala výhrady k Pernesovi jedna z autorek petice Monika McDonagh-Pajerová.

Jiří Pernes bude hostem iDNES.cz

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pernes bude ve středu od 13:00 odpovídat čtenářům v on-line rozhovoru iDNES.cz

Pernes podle ní také dosud uspokojivě nevysvětlil svou roli v historické komisi sociální demokracie. A signatáři petice jsou podle ní znepokojeni i tím, že Pernes po jmenování do funkce odvolal z funkce oba náměstky, šéfa své kanceláře a ředitele odboru ekonomiky.

Na protest proti tomu už vědeckou radu ústavu opustilo několik jejích členů - spisovatel Jiří Gruša, signatář Charty 77 Jiří Gruntorád, vojenský historik Eduard Stehlík i proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík.(o odchodech z ÚSTR čtěte také zde)

"Záleží nám na tom, aby ústav plnil to, co jsme při jeho založení předpokládali, aby fungoval jako otevřený a neposkytoval jen filtrované informace," uvedl senátor ODS Alexandr Vondra. Autory petice podpořila i místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

PERNES JEDNAL SE ŽÁČKEM. BEZ VÝSLEDKU

Ředitel ústavu Jiří Pernes se sešel se svým předchůdcem Pavlem Žáčkem, s nímž řešil jeho případnou další práci pro ústav. Pernes řekl iDNES.cz, že jednání skončilo bez výsledku. "Dnes jsem s ním mluvil, debatovali jsme o tom dlouze, ale nedospěli jsme k žádnému závěru. Budeme v jednáních pokračovat," uvedl Pernes.

"Politici mají právo jednání v Senátu o situaci v ústavu svolat. Byli to politici, kdo nominovali členy rady, která pak vybrala ředitele," řekl mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

Znepokojen situací v ústavu je předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Dospělo to do situace, kdy by se měl začít hledat nový ředitel," uvedl Svoboda pro iDNES.cz. V žádném případě by podle něj neměla být zpochybněna existence ústavu jako nezávislé badatelské instituce.

Zaměstnanci ústavu sbírají podpisy na podporu ředitele

Historici a někteří další zaměstnanci ústavu začali naopak sbírat podpisy na Pernesovu podporu. "Nevidíme důvod, proč bychom v naší práci neměli pokračovat pod vedením ředitele, který vzešel z demokratické volby, v tomto případě Jiřího Pernese," uvedl Zdeněk Hazdra, vedoucí oddělení zkoumání doby nesvobody.

"Trváme na respektování demokratických principů výběrového řízení," řekl Hazdra. Podpisů na podporu ředitele bylo v úterý odpoledne okolo šedesáti. Lidé, kteří se za Pernese postavili, varují před předvolební politizací situace v ústavem a před tlakem politiků na jejich práci.

Pernes byl zvolen do funkce těsně, poměrem čtyř hlasů ku třem. Jeho odpůrci se tak nyní pokusí získat na svou stranu jednoho ze členů rady, kteří ho podpořili, aby bylo vypsáno nové výběrové řízení. Senát by se měl podle Julínka zabývat situací v ústavu na schůzi 21. dubna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video