ODS a ČSSD se pohádaly kvůli IPB

Bez konkrétních závěrů a navíc roztržkou mezi zástupci ODS a ČSSD skončilo mimořádné jednání poslaneckého výboru o IPB.
Sociální demokraté totiž podle ODS zablokovali přijetí usnesení, kterým by poslanecký výbor požádal vládu o informace, jež jí BIS k případu IPB poskytla. "Sociální demokracie evidentně hodlá tajit některé věci, hodlá mlžit a hodlá zabránit tomu, aby pravda vyšla najevo," zhodnotil výsledek schůze výboru pro obranu a bezpečnost jeho předseda Petr Nečas z ODS.

Poslanci se podle něj nedověděli, jaký úkol vláda civilní kontrarozvědce zadala. Nečas neskrýval, že z jednání výboru má díky mlžení sociální demokracie velmi rozpačitý dojem, nicméně doufá ve změnu tohoto postoje.

"Pevně doufám, že se jedná pouze o nedorozumění. Myslím si, že není možné z tohoto pohledu něco svalovat na ředitele BIS Jiřího Růžka, který podléhá vládě," prohlásil Nečas k faktu, že Růžek dnes výboru požadované informace nesdělil.

Výhrady zástupců ODS ovšem odmítá sociální demokrat Karel Šplíchal.

"Chtěli jsme informaci, kterou ředitel BIS ani poskytnout nemohl, takže jsme to svým hlasováním respektovali. Slovo 'zablokování' je příliš silné," uvedl.

Ředitel BIS Jiří Růžek byl jedinou cizí osobou, která se neveřejného jednání výboru zúčastnila.

Poslanec Jan Klas z ODS považuje neschválení usnesení za rezignaci výboru pro obranu a bezpečnost na kontrolní funkci. "Jednání výboru vyznělo zcela marně," řekl Klas novinářům. Potvrdil, že přijetí usnesení zabránili mimo jiné zástupci ČSSD.

Klas, který je předsedou sněmovní komise pro kontrolu BIS, prozradil, že možná ještě ve středu dostane od Růžka písemné zadání úkolu, který vláda v kauze IPB zadala civilní kontrarozvědce.

 Ani jeho komise se však nebude mít možnost seznámit s tím, jak BIS vládní úkol
splnila a co zjistila.

Usnesení, ve kterém by výbor vládu požádal o informace BIS, však nezablokovali jen sociální demokraté, ale také komunisté a svou neučastí i lidovci.

Poslanci se chtěli na schůzi mimo jiné dovědět, kdy BIS svá zjištění kolem IPB vládě předala. Z některých informací vyplynulo, že se tak stalo před 16. červnem, kdy byla uvalena na IPB nucená správa.  Jiné indicie naznačují, že zpravodajci své údaje kabinetu předali až poté.

Jednání výboru bylo již druhou mimořádnou schůzí, na které se jeho členové v posledních deseti dnech sešli kvůli případu IPB.

Minulé pondělí se zabývali tím, zda příchod nuceného správce do IPB museli zajišťovat příslušníci policejní protiteroristické jednotky. Výbor po místy bouřlivé debatě dospěl k závěru, že vyslání členů URNA bylo neadekvátní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video