Odpůrcům se postaví strážci bez pojistky

  • 88
Praha - Vnitro "do boje" proti tisícům očekávaných odpůrců NATO nasadí tisíce nepojištěných mužů. Pokud se strážci pořádku obávají o zdraví, musejí sáhnout do své kapsy. Ministerstvo vnitra ani pražský magistrát nemá na jejich pojistku peníze. "Kdybychom všechny a všechno pojišťovali, bylo by to tak náročné a drahé, že si to vůbec nedovedu představit," říká pražský radní pro bezpečnost Rudolf Blažek.

"Policie pojištění nehradí," potvrzuje policejní mluvčí Ludmila Livancová. "Je to individuální záležitost. Policisté se musí sami připojistit na jednorázovou akci," dodává.

Pokud se tak muži v uniformách sami nepřipojistí, pojišťovna jim nic nedá. Klasické pojištění se totiž nevztahuje na občanské nepokoje. Všechny pojišťovny jsou navíc ochotny připojistit pouze své stávající klienty.

Česká pojišťovna navíc zařadila tuto pojistku do zvláštního režimu. "Sjednání tohoto připojištění je vázáno na splnění přísných kritérií," sdělil mluvčí Richard Kapsa. O jaká kritéria jde však neprozradil. Neuvedl ani konkrétní částku, kterou by policisté museli případně zaplatit.

Podle policejního prezidia má každý policista možnost, pokud se nechce pojistit sám, využít i nabídky odborářů. "Policisté se mohou hromadně pojistit prostřednictvím Nezávislého odboru svazu Policie ČR, který jim pojištění sjedná. Je to však opět záležitostí každého policisty," upřesnila mluvčí Livancová.

Jen při demonstracích proti MMF skončilo v nemocnicích 21 zraněných strážců pořádku. Nyní se očekává příjezd až dvanácti tisíc demonstrantů a nahlášeno je 40 protestních akcí. Zhruba stejný počet protestujících napáchal v roce 2000 během pražského zasedání MMF a Světové banky škody za sedm milionů korun.

A že před dvěma roky šlo doslova o holou kůži, by mohl potvrdit nejeden z policistů. "Byla to hrůza. Ještě dnes mám jednu dlažební kostku schovanou jako suvenýr," popsal agentuře ČTK své zážitky z předloňských demonstrací policista, jenž nechtěl prozradit jméno. "Mám před důchodem a za tu dobu jsem už něco zažil. Před dvěma roky to byl ale vrchol."

Kromě policejních těžkooděnců budou během summitu v ulicích zasahovat i strážníci. I oni zůstanou demonstrantům napospas bez pojištění.

Šéf pražské městské policie Vladimír Kotrouš je však optimistický. Podle něj totiž jeho muži nebudou čelit davu rozbouřených radikálů v první řadě. "My se nebudeme v ulicích vystavovat přímému ohrožení, to není naším úkolem. Jinak bychom se samozřejmě připojistili."

I u hasičů platí během summitu zvláštní režim: posílené služby, zákaz dovolených a samozřejmě zvýšené riziko. Problém s pojištěním je však i u záchranného sboru hlavního města, který financuje pražský magistrát.

Mluvčí pražských hasičů Václav Hladík to hodnotí jednou větou: "Pojišťovák by se u nás rozhodně neuživil." A dodává: "Samozřejmě to nevidíme rádi, že kluci zasahují bez pojištění, protože na to nejsou peníze, ale nic s tím nenaděláme."


Video