Odpůrci Temelína sází na nové dokumenty

  • 9
S novými dokumenty o elektrárně Temelín, které získali od amerických úřadů pro jaderný dozor, vyrukovali rakouští odpůrci atomu. Jde o tři tisíce stránek o bezpečnostní studie a dokumenty o finančních transakcích. Aktivisté je chtějí přiložit k žalobě proti společnosti ČEZ a americkému koncernu Westinghouse, kterou u zemského soudu v Linci podali hornorakouští ekologové.

Mezi nově získanými dokumenty o jaderné elektrárně Temelín se nacházejí i podklady z firmy Westinghouse, která se na stavbě elektrárny podílela. "Myslíme, že tyto dokumenty budou mít velmi pozitivní vliv na žalobu mimovládních organizací," odhaduje Maria Fellnerová ze Salcburské platformy proti atomovému nebezpečí.

Mezi materiály, získanými od amerických úřadů pro jaderný dozor, se údajně nachází i takzvaná studie OSART z České republiky, která se zabývá operační bezpečností jaderných zařízení v elektrárně.

Další podklady k žalobě rakouští odpůrci atomu vyhodnocují a zvažují, k jakému účelu je použijí. V blízké době by měli dostat další dokumenty o Temelínu.

"Neobávám se dopadu žádných dokumentů, které se v souvislosti s technickým a jaderným zabezpečením elektrárny mohou objevit," řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Úřad vítá, že mezi materiály odpůrců Temelína je i studie OSART. "Jestli z této studie vyjdou, konečně to bude realistické a objektivní. Budeme jen rádi," podotkla.

Soud má na základě žaloby hornorakouských ekologických aktivistů zajistit, aby provozovatel elektrárny nezamořoval soukromé pozemky žalujících radioaktivními zplodinami. Má rovněž učinit žalované odpovědnými v plném rozsahu za případné škody, které by mohly provozem elektrárny vzniknout. Poprvé je žaloba vznesena nejen proti provozovateli, ale i proti dodavateli technologie.

Salcburská platforma proti atomovému nebezpečí se navíc bude i nadále snažit o likvidaci skládky radioaktivních kalů v Mydlovarech, na jejíž škodlivý vliv na životní prostředí upozorňují ekologové od roku 1998. Až nyní se prý ale Česká republika snaží o její sanaci, přičemž požaduje finanční pomoc od Evropské unie.

"Mělo by se to určitě udělat, skládka by měla být řádně sanována a nejen přikrášlena," konstatovala Fellnerová, podle níž by se na likvidaci skládky unie měla podílet. "A to i přesto, že jde o další případ, kdy jaderný průmysl znečistil prostředí a náklady na jeho uvedení do původního stavu nese někdo jiný," míní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video