Odpůrci Temelína míří do Štrasburku

  • 43
Česká republika zřejmě bude muset čelit další žalobě u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Míří kněmu stížnost jihočeských odpůrců jaderné elektrárny Temelín. Žalují Českou republiku a tvrdí, že se u tuzemských soudů nemohou domoci práva ani zahájení samotného procesu.

U Evropského soudu leží hned dvě protitemelínské žaloby a stížnosti. Jihočeské matky si stěžují, že jim úřady ani soudy neumožnily přístup k dokumentaci elektrárny.

Sdružení V havarijní zóně tvrdí, že se nedomohlo řádného soudu.

"Využili jsme všechny vnitrostátní možnosti, včetně Ústavního soudu, ale bez úspěchu. Všechny instance naše žaloby zamítly z formálních důvodů," vysvětlila Marta Heveryová ze sdružení V havarijní zóně.

Veřejnost prý nemá možnost výstavbu zastavit
Aktivisté si stěžují, že Češi nemají možnost účastnit se rozhodování o jaderné energetice, bojí se, že stát může začít stavět další jederná zařízení a veřejnost k tomu nebude moci nic říci.

"Nejde jenom o Temelín, uvažuje se o dalších jaderných elektrárnách," řekla ČTK na tiskové konferenci členka sdružení Jihočeské matky.

Podle právního zástupce sdružení V havarijní zóně Jaromíra Henyše by se mohl soud začít případem zabývat v příštích měsících. 

Stížnost už dvakrát odmítl jako neoprávněnou Ústavní soud a Henyš upozorňuje, že obdobné žaloby nepřijímá ani štrasburský soud.

"Specifikum našeho případu tkví v tom, že dotčení neměli možnost hájit svá práva před vnitrostátními orgány," uvedl Henyš na tiskové konferenci.

Elektrárna není bezpečná, tvrdí ekologové

Odpůrci jaderné elektrárny Temelín, sdružení v organizaci V jaderné zóně JETE, chtějí provoz elektrárny zastavit soudně. Obvodní soud pro Prahu 1 se zabývá jejich žalobou, podle níž není provoz elektrárny bezpečný. Sdružení vychází z dokumentů, podle nichž jeden ze subdodavatelů elektrárny nedokončil montáže a práci nevyzkoušel, protože za dílo nedostal zaplaceno od dodavatele elektrárny Škoda Praha. Ta ale později najala jinou firmu, která práci řádně dodělala. Případ se týká potrubí v obou blocích elektrárny. "Všechny potřebné zkoušky provedeny byly a neshledali jsme žádné pochybení," řekl ČTK mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann.

Aktivisté: Stát porušil zákon
Ekologové míní, že stát při stavbě elektrárny porušil atomový zákon. Podle něho musí celospolečenský přínos jakéhokoliv jaderného zařízení převýšit negativní dopady.

Tato podmínka není podle ekologů splněna. Firma ČEZ však považuje zajištění stability celé energetické sítě za hlavní přínos největší tuzemské elektrárny.

"Připomínám nedávný výpadek v Itálii, která je na rozdíl od Česka závislá na dovozu energie," podotkl temelínský mluvčí Milan Nebesář.

Obce chtějí peníze
Každopádně Temelín, který příští týden oslaví tříleté výročí od svého spuštění, čelí v těchto dnech nebývalé ofenzivě ze všech možných stran.

Nejnověji chtějí okolní obce zákon, podle kterého by od ČEZu dostávaly každoročně peníze.

Lidé zase sepisují petici proti drahé elektřině, která měla být podle původních slibů z atomové elektrárny naopak nejlacinější.

Ekologové se bouří proti výstavbě skladu pro vyhořelé palivo. A opět se ozývají hornorakouští odpůrci, kteří chtějí ve středu blokovat mezinárodní silnici ve Freistadtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video