Podle účastníků demonstrace by o stavbě radaru měli rozhodnou lidé v referendu.

Podle účastníků demonstrace by o stavbě radaru měli rozhodnou lidé v referendu. | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Odpůrci radaru spílali na Václavském náměstí vládě

  • 1253
V centru Prahy zněla v den osmnáctého výročí začátku politických změn ostrá kritika vlády. Zhruba patnáct set lidí demonstrovalo na Václavském náměstí proti plánované stavbě radaru v Brdech. Žádaly referendum. Protest přišli podpořit i opoziční politici či herečka Táňa Fischerová.

Akci svolala mimo jiné iniciativa Ne základnám, svou přítomností ji podpořil například místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, představitelé odborů nebo třeba Petr Uhl.

Účastníci drželi transparenty s nápisy jako "Největší byznys je válka", "Františkovy Lázně proti radaru", "Žádné rakety nejsou mírové" či "Trokavec a 70 procent lidí z ČR chce žít bez radaru".

Právě starosta brdské obce Trokavec, známý odpůrce radaru Jan Neoral, byl mezi těmi, kdo promluvili k účastníkům od sochy svatého Václava. Ostře kritizoval vládu a vyzval ji k demisi ."Zase nám vládnou zkorumpovaní a pokřivení lidé," prohlásil.

Účastníci protestu se později vydali na pochod městem, z Václavského náměstí přes Národní třídu ke Strakově akademii, sídlu vlády, kde má akce vyvrcholit.

Vše o americkém radaru v Česku

Kritikům poměrů zazpíval Pepa Nos
Ve stejnou dobu jako odpůrci radaru se na opačném konci Václavského náměstí sešla asi stovka lidí, aby v den výročí začátku sametové revoluce demonstrovala za spravedlnost a právní stát. Pořadatelé kritizovali práci policie, justice, Bezpečnostní informační služby i politiků.

"Není dnes velice co slavit. Chceme poukázat na záležitosti, o kterých se příliš nehovoří. Ne vše se podařilo. Politici se jistě pochválí sami a velice rádi. My chceme říct, co neudělali a měli udělat," řekl svolavatel akce Zbyněk Horváth.

Původně měla akce podpořit bývalého vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Alespoň tak to pořadatelé oznámili před pár dny. Dnes Horváth řekl, že shromáždění na Čunkovu podporu nesvolával. "Práva občana Čunka jsou taková jako práva každého jiného obyčejného člověka v této zemi. Každý, kdo je v nesnázích, je rád, že se na náměstích mluví o tom, že ČR není tak úplně právním státem," uvedl.

Mezi účastníky akce byl písničkář Pepa Nos, bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín či aktivista Jan Šinágl. Pódium organizátoři vytvořili na střeše automobilu. Účastníci si kromě kratších projevů vyslechli i Nosovy či Horváthovy písničky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video