Odpůrci amerického radaru v Česku před ambasádou ČR v Berlíně

Odpůrci amerického radaru v Česku před ambasádou ČR v Berlíně | foto: ČTK

Odpůrci radaru rozložili před vládou vlastní „základnu“

  • 1495
Zhruba 200 lidí přišlo v Praze protestovat před sídlo vlády proti americkému radaru. Odpůrci na místě postavili symbolicky mírovou základnu ze stanů a maket radarů. Mnohem méně lidí se sešlo na akcích před českými ambasádami v Berlíně a Budapešti.
Protiraketový radar

"Chceme tu vybudovat mírovou protiraketovou základnu," řekl Jan Tamáš, předseda Humanistické strany, která patří k organizátorům akce.

Smyslem happeningu podle bylo něj ukázat, jaké to je, když se rozhoduje "o nás a bez nás". "Říkají nám, že je to věc poslanců, aby za nás rozhodli. My říkáme, že to tak není, a proto postavíme bez jejich vědomí tuhle protiradarovou mírovou základnu," uvedl.

Cílem všech protestů a demonstrací, které organizuje iniciativa Ne základnám, je podle Tamáše vyvolat referendum. "Chceme, aby občané České republiky měli možnost se vyjádřit k otázce umístění radarové základny na našem území," dodal Tamáš.

Čeští odpůrci předsunuté výspy amerického protiraketového deštníku mají spojence i v zahraničí. Evropští humanisté se měli sejít před zastupitelskými úřady ČR v evropských metropolích.

V cizině protest zajímal pár lidí
Někteří už odeslali protestní dopisy české vládě, prezidentovi a parlamentu, jiní je chtějí na velvyslanectvích předat v příštích dnech. Například v Berlíně přišlo proti americké základně v Česku pokojně demonstrovat devět lidí s pacifistickými symboly a českou vlajkou.

Čeští diplomaté od nich převzali protestní dopis Německé humanistické strany, která na německé politické scéně nehraje prakticky žádnou roli a která psaní adresuje velvyslanci Rudolfu Jindrákovi. Na pořádek před ambasádou dohlížela policejní hlídka.

Naopak ani jeden demonstrant nedorazil na demonstraci, kterou zorganizovala Humanistická strana v Budapešti. Podle konzulky Márie Opělové tak policisté v podvečer dohlíželi jen na prázdný prostor před českou ambasádou. Ani na velvyslanectví v Paříži žádný protestní dopis odevzdán nebyl, sdělili jeho pracovníci.

Humanisté v dopise píšou, že projekt americké protiraketové obrany "jen pomáhá dalšímu podřizování se Evropy militaristické a velmi nebezpečné mezinárodní politice USA, která nemá nic společného se zájmy lidí žijících v Evropě". Evropská unie musí projekt podle nich odsoudit, protože přináší nebezpečí.

Protesty se množí
Čeští odpůrci základny, která by mohla vzniknout ve vojenském újezdu Brdy, demonstrovali v Praze naposled v pondělí 29. ledna navzdory tomu, že magistrát akci zakázal. Městští úředníci zákaz zdůvodnili tím, že by pochod demonstrantů bránil hromadné dopravě. - více zde

Soud, který se konal právě dnes, dal za pravdu odpůrcům základny. - více zde

V Česku chtějí USA umístit radar, raketovou část základny v Polsku. Obě zařízení by byla součástí takzvaného protiraketového deštníku. Jednání Česka a USA o případné výstavbě základny potrvá zhruba rok. Případnou dohodu by musel ještě schválit parlament nebo občané v referendu.

Základnu odmítají sociální demokraté a komunisté. Vládní strany nejsou jednotné. Zatímco ODS a KDU-ČSL stavbu základny podporují, zelení podmiňují souhlas požadavkem, aby byla součástí obrany NATO.

Pokud by se tak stalo, pak by své odmítavé stanovisko zřejmě změnili i sociální demokraté.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video