Odpůrci Mubaraka vyrazili na jeho stoupence, káhirské vášně krotí armáda

  • 185
Stoupenci egyptského prezidenta Husního Mubaraka vyrazili po noci plné krvavých střetů s protivládními demonstranty opět do ulic. Odpoledne ale odpůrci Mubaraka vybojovali některé ulice zpět. Proti další eskalaci násilí se poprvé výrazněji postavila armáda. Opozice odmítá vládní pozvánku k jednacímu stolu s tím, že nejdřív musí rezignovat Mubarak.

Příznivci prezidenta Mubaraka se vydali do ulic opět ráno a z Gízy zamířili přes řeku Nil k hlavnímu náměstí Tahrír, kde v noci napadli tábor prezidentových odpůrců. Původci násilností jsou vyzbrojeni tyčemi a noži. Odpoledne protivládní demonstranti opětovali útok a vytlačili příznivce prezidenta Mubaraka z některých ulic u náměstí Tahrír.

Armáda v centru vytvořila přibližně 80 metrů širokou bezpečnostní zónu, která má znesvářené tábory oddělit. Když Mubarakovi příznivci začali na tábor svých nepřátel házet ze silničního nadjezdu kameny, armáda zakročila a vytlačila je s pomocí tanků do bezpečné vzdálenosti.

Mubarakův syn kandidovat nebude, ujistil viceprezident

Vojákům se ale krvavým střetům zcela zamezit nepodařilo. Kameny létají vzduchem dál v jedné z bočních ulic u náměstí Tahrír a podle televize al-Arabíja byla opět slyšet střelba. Egyptští generálové jsou v nepokoji zmítané zemi klíčovým hráčem a především na nich záleží, jestli se dvaaosmdesátiletý Mubarak udrží ve funkci.

Odpůrci egyptského prezidenta Husního Mubaraka zadrželi muže podezřelého ze spolupráce s režimem (3. února 2011)

Odpůrci egyptského prezidenta Husního Mubaraka zadrželi muže podezřelého ze spolupráce s režimem (3. února 2011)

V centru Káhiry pokračují protesty proti prezidentu Mubarakovi (3. února 2011)

V centru Káhiry pokračují protesty proti prezidentu Mubarakovi (3. února 2011)

Podle BBC zněla v noci centrem Káhiry přibližně dvě hodiny střelba. Podle svědků přišla z blízkosti náměstí, které je centrem nepokojů trvajících od 25. ledna, a z mostu, na němž se shromáždili Mubarakovi příznivci. Televize al-Arabíja uvedla, že po vypuknutí nočních srážek začala armáda zatýkat. Kolik lidí vojáci zatkli, televize neupřesnila.

Mubarak se bojí chaosu

Egyptský prezident Husní Mubarak ve čtvrtek zdůvodnil svoje odmítnutí okamžité demise obavami z chaosu, který by v zemi mohl zavládnout. V rozhovoru pro americkou televizi ABC, který byl dnes večer zveřejněn, přitom prohlásil, že by i rád odstoupil.

"Jsem otrávený. Po 62 letech ve veřejných službách toho mám dost. Chci odejít," řekl Mubarak.

                         Zdroj ČTK

Viceprezident Sulajmán v podvečer ujistil, že syn egyptského prezidenta Husního Mubaraka nebude kandidovat na post, který už 30 let drží jeho otec. Sulajmán také slíbil přísné tresty pro organizátory útoků. Státní televize uvedla, že tři bývalí ministři mají zákaz opustit zemi.

Ještě před Sulajmánem o útocích promluvil premiér Ahmad Šafík. "Útok na pokojné demonstranty se vůbec nedá ospravedlnit, a proto se za něj omlouvám," prohlásil ve státní televizi. Odpůrci režimu tvrdí, že během střetů přemohli a zadrželi asi 120 Mubarakových příznivců, kteří podle osobních dokladů patřili buď k policii nebo vládní straně. Demonstranti zadržené muže poté předali armádě.

Vodafone: Režim využívá mobilní sítě k propagandě

Množí se zprávy o napadení či zadržení zahraničních novinářů, armáda se údajně žurnalistům snaží zabránit ve vstupu do centra nepokojů. Společnost Vodafone Mubarakův režim obvinila, že využívá mobilních sítí k rozesílání propagandistických SMS.

Hon na novináře

V Egyptě zadrželi reportéra MF DNES

Podle ministerstva zdravotnictví od středečního začátku střetů mezi oběma tábory zahynulo pět lidí a 890 jich bylo zraněno. Zdravotnické zdroje přímo z míst potyček ale hovoří o deseti mrtvých, z nichž někteří prý byli zabiti výstřelem hlavy.

Televize Al-Arabíja už dříve informovala o nejméně deseti mrtvých a 1500 zraněných. Celkem si protimubarakovské protesty, které dnes pokračovaly desátým dnem, vyžádaly údajně již více než 300 obětí.

Odpůrci prezidenta Mubaraka táboří na náměstí Tahrír od úterý, kdy ulice egyptských měst zaplnil poklidný protest statisíců lidí. Na náměstí zůstávají i děti a ženy, jsou už prý velmi unaveny.

Srážky mezi příznivci egyptského prezidenta Mubaraka a jeho odpůrci v Káhiře (3. února 2011)

Srážky mezi příznivci egyptského prezidenta Mubaraka a jeho odpůrci v Káhiře (3. února 2011)

Protivládní nepokoje na náměstí Tahrír v centru Káhiry (3. února 2011)

Protivládní nepokoje na náměstí Tahrír v centru Káhiry (3. února 2011)

Opozice reprezentovaná Muhammedem Baradejem dnes odmítla vládní nabídku rozhovorů a podmiňuje je odchodem Mubaraka. "Požadujeme odstranění tohoto režimu a požadujeme vytvoření vlády národní jednoty, která by obsahovala všechny politické frakce," odmítlo další setrvání Mubaraka ve funkci největší opoziční hnutí Muslimské bratrstvo.

Mubarak po úterním "milionovém pochodu" přislíbil, že v zářijových volbách už nehodlá kandidovat. Protesty proti Mubarakovu třicetiletému režimu, vysokým cenám a nezaměstnanosti se inspirovaly revolucí v Tunisku, kde pod tlakem ulice musel uprchnout dlouholetý prezident Zín Abidín bin Alí.

Američané rozhodují o penězích pro Egypt

Americké ministerstvo zahraničí požádalo Káhiru, aby našla viníky středečního násilí. Dnes oznámilo, že Američané, kteří chtějí odcestovat z Egypta, tak musí učinit dnes, protože po dnešku není pravděpodobné, že se podaří zajistit mimořádné lety.

Bílý dům vyzval Mubaraka, aby zajistil klidný přechod k demokracii a aby s tím neotálel. Jeden z egyptských představitelů upozornil na to, že si tyto požadavky protiřečí. "Teď znamená teď. Jestliže to násilí provokuje vláda, musí s tím okamžitě přestat," sdělil ve středu večer mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

O dalším vývoji v Egyptě rozhodnou podle všeho generálové (3. února 2011)

Agentura Reuters upozornila, že dění v Egyptě může ovlivnit také americké zákonodárce, až budou tento měsíc rozhodovat o pomoci Egyptu. USA Mubarakově vládě pomáhaly ročně sumou 1,5 miliardy dolarů. Většina je určena na modernizaci armády.

Sněmovna reprezentantů bude o penězích pro Egypt jednat 14. února, Senát později. Rozhodující prý bude, jak se zachová armáda, coby hlavní příjemce amerických peněz. Ta se zatím držela stranou a vyzývala lidi ke klidu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue