Odpůrci globalizace na summitu G8

Odpůrci globalizace směřují k hotelovému komplexu Kempinski, kde se scházejí zástupci zemí G8. (6. června 2007) | foto: Reuters

Odpůrci G8 pronikli k plotu, další zablokovali cesty

  • 774
V německém Heiligendammu, kde večer začíná summit G8, se rozpoutaly protesty. Demonstrantům se podařilo proniknout až k bezpečnostnímu plotu obepínajícímu komplex, v němž se šéfové planety sejdou. Další skupiny blokují příjezdové cesty z letiště. Policie použila vodní děla, slzný plyn i obušky.

Až deset tisíc demonstrantů dokonale překvapilo policii. S vlajkami se vydali přes louky a pole poseté vlčím mákem a řepkou olejnou, obešli kontrolní stanoviště a dostali se až ke kontroverznímu plotu, jímž německé úřady obehnaly hotel Kempinski. Kolem bariéry přitom policisté chtěli udržet bezpečnostní zónu. - více zde

Odpůrci globalizace použili takzvaný systém pěti prstů - při postupu se rozdělili do pěti skupin. Akce byla původně pokojná, ovšem pak začalo vzduchem létat kamení, na což policie odpověděla použitím vodních děl, slzného plynu a obušků.

Protesty proti summitu G8

V okolí Heiligendammu jsou prakticky ze všech světových stran kompletně blokovány přístupové cesty. Na některé se aktivisté sami usadili, na jiné naházeli větve.

Odpůrci summitu směřovali i k vojenskému letišti u přístavního města Rostocku, kam už odpoledne dorazily poslední delegace. Vzdušný přístav je ale střežen tak mocně, že se do blízkosti nedostali. Na chvíli nicméně
přerušili provoz na dálnici mezi letištěm a Rostockem.

Protesty proti summitu G8

Zabarikádovali i železniční trať historického vlaku Molly, který měli k cestě do Heiligendammu využít akreditovaní novináři. Bundeswehr je proto musel šesti čluny dopravit do místa konání summitu po moři.

"Chtěli jsme zásahům předejít. Ale demonstranti už jsou tam, tak to řešíme," řekl policejní mluvčí Manfred Luetjann. Jeho kolega Frank Scheulen doplnil, že většina z těch, kteří se dostali k plotu, se chová mírumilovně. "Samozřejmě však musíme předpokládat, že mezi nimi mohou být i násilníci," doplnil. "Přijmeme nutná opatření k zajištění bezpečnosti."

Vážnější srážky se do pozdních odpoledních hodin neodehrávaly, policisté i demonstranti však hovoří také o zraněných. Celou oblast hlídá 16 tisíc policistů. Od moře ji střeží vojenské námořnictvo.

Bush a Merkelová se sešli na obědě
Na vojenském letišti v Rostocku už v úterý večer přistál americký prezident George Bush, další lídři včetně ruského prezidenta Putina přilétají dnes.

Šéf Bílého domu už se sešel s německou kancléřkou Merkelovou, aby probrali globální oteplování. Evropa se na postoji ke klimatu nemůže se Spojenými státy shodnout.

Merkelová po zhruba půlhodinovém rozhovoru prohlásila, že je velká šance na nalezení společných postojů a že
s Bushem dospěla k velké míře shody. Na několika otázkách je ale podle ní třeba ještě zapracovat.

Bush prohlásil, že existuje silná vůle po dosažení dohody o schématu ochrany klimatu po roce 2012, kdy vyprší Kjótský protokol. "Velmi si přeji spolupracovat s vámi na postkjótské dohodě a na určení způsobů, jak
dosáhnout důležitých cílů," řekl Merkelové.

Angela Merkelová a George Bush

Až do Heiligendammu dorazí všichni účastníci summitu i s doprovodem, budou tu skoro tři tisíce lidí. Angela Merkelová pozvala i šedesát zástupců z pěti afrických zemí - Egypta, Alžírska, Nigérie, Senegalu a Ghany - kteří jsou však pouhou kapkou v moři třeba ve srovnání s doprovodem amerického prezidenta Bushe, který čítá dvanáct set hlav.

Summit G8 bude také babylonem jazyků. Němečtí pořadatelé museli zajistit osmnáct simultánních tlumočníků - tři pro každý z jazyků zemí G8, tedy němčinu, angličtinu, ruštinu, francouzštinu, italštinu a japonštinu. Budou se střídat každých třicet minut.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video