On-line rozhovor s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou

velikost textu:
vydáno 23.7.2003 13:00

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 23. července 2003 do 13:15

OTÁZKA: Dobrý den, proč se bude muset platit u lékaře? Proč nestačí zdravotní pojištění? Nepotřebovalo by spíš zdravotnictví pořádně a z "gruntu" zreformovat? děkuji Plíca
ODPOVĚĎ: Mým úmyslem je právě reforma zdravotnictví - pořádně a z gruntu. Prvním krokem je zpřehlednění finančních toků, aktivní účast pacienta v systému, protože on je tím, který si předplácí zdravotnické služby. To znamená počítat s ním jako s aktivním hráčem od samého počátku. Je nutné, aby služby byly na vysoké úrovni podle nejposlednějších poznatků medicíny a proto je třeba změnit síť doslova a do písmene nahradit kvantitu kvalitou - to je druhý krok. Teprve až nastanou tyto systémové změny, bude třeba i odpovědnost občana k jejímu efektivnímu využívání zavedením regulátorů - poplatků. Čím budeme odpovědnější ke svému zdraví, tím více budeme moci rozvíjet moderní principy léčby. Reforma je v podobě jak ji předkládám nezbytná a je velmi sociálně citlivá. Jejím cílem je dosažení skutečně dostupné a kvalitní zdravotní péče s nejmodernějšími prvky. Suma sumárum: To, co chci, je, aby každý očan našeho státu měl jistotu, že se mu dostane té nejlepší odborné péče, jaká je ve světě k dispozici. 23.7.2003 15:16
OTÁZKA: Nevíte prosím Vás kolik je hodin, strašně pospíchám ... Dík! chamomil
ODPOVĚĎ: Děkuji za upozornění, že můj čas je vyčerpán. Přeji všem především pevné zdraví a těším se na další rozhovory. Marie Součková 23.7.2003 15:17
OTÁZKA: Paní ministryně, systém RZS a LSPP tak, jak je koncipován úředníky Krajských úřadů, absolutně nevyhovuje zejména mimo větší centra. Jak k tomu přijdou obce, které z vlastních již tak napjatých rozpočtů financují LSPP, aby jejich občané měli dosažitelnou lékařskou péči mimo ordinační hodiny. Ti lidé nemohou za to, že bydlí na venkově 40 km od centra s pohotovostí. Jiří
ODPOVĚĎ:

Počet pracovišť LSPP (lékařská služba první pomoci) v určitém regionu by se měl stanovit po projednání mezi státní správou (krajem), zástupci obcí, Sdružením praktických lékařů pro dospělé i děti a Českou lékařskou komorou. Jejich počet musí být dostupný, ale i ekonomický - vytíženost pracoviště (s ohledem na dostupnost dalších zdravotnických zařízení a na četnost návštěv). Vybírá se takový model, který je pro daný region nejoptimálnější.

a) v řídce osídlených venkovských oblastech může být pro potřeby ZZS praktik pouze doma na telefonu.
b) nebo se v takovém regionu mohou sdružit pro potřeby LSPP sousední praktici,
c) ve větší městské aglomeraci lze s ohledem na městskou dopravu mít jedno nebo i více pracovišť smíšené nebo oddělené pro kraktického lékaře pro dospělé a pro praktického lékaře pro děti a dorost, vždy je ale nutné, aby byla možnost i vyjet sanitou LSPP k případu, který sice není vhodný pro ZZS, odlad do druhého dne by ale již mohl být nebezpečný (ne každý má auto, ne každá maminka může dojet s dítětem, když ještě druhé malé má doma ap.).

V poslední době se stále více a více stávala pověřeným pracovištěm, která zajišťovala LSPP, Zdravotnická záchranná služba. Přínosem tohoto postupu je především zvýšení kvality poskytované péče, protože společný zkušený dispečer na dispečinku ZZS při prvním kontaktu rozliší stupeň postižení a časovou náročnost na zákrok.

Dispečink tak zajistí, že se nevyjíždí k banálním případům vůbec, k nejasným, ale ne k životu ohroženým případům vyjede LSPP a k závažným případům neodkladné péče vyjíždí zdravotnická záchranná služba. Ta se musí řídit platnou vyhláškou o zdravotnické záchranné službě, která ji ukládá povinnost započít s poskytováním zdravotní péče do 15 min. od převzetí tísňové výzvy.

Protože v posledních letech výrazně stoupla erudovanost lékařů záchranné služby a jejich vybavení (také dáno platnou vyhláškou), je v případech ohrožení života poskytována péče jako nikdy v uplynulých letech. Redukce pracovišť LSPP se od tohoto faktu odvíjí a stát sítí výjezdových stanovišť záchranné služby tedy svoji povinnost poskytnout všem občanům republiky, jak ve městech, tak na venkově, stejnou zdravotní péči, opravdu plní.

Funkce LSPP (lékařská služba první pomoci) a ZZS (záchranná zdravotní služba) nesmí být zaměňována. Zdravotní péče příslušející ZZS musí být i nadále poskytována erudovými a zkušenými zdravotnickými pracovníky. Na LSPP není ani možno závažné případy podle nových poznatků a technických potřeb řešit, bývají proto v poslední obě spíše "prodlouženou ordinací praktiků" a takovou funkci lze lépe a ekomičtěji vyřešit koordinaci zástupu v ordinacích praktických lékařů než LSPP. Chce-li obec pro své občany zajistit větší komfort, musí na něj nalézt prostředky ve svém rozpočtu jako na jiné potřeby obce.

23.9.2003 14:12
OTÁZKA: Vážená paní ministryně, je smutným faktem že z nemocnic odchází stále více lékařů a méně jich přichází. situace již začíná být tak kritická, že jsou přijímáni lékaři ze Slovenska. Problém zdravotních sester je již známý a přesto stále neřešený. Jakým způsobem hodláte řešit nedostatek kvalifikovaného personálu ve zdravotnictví? zdeněk
ODPOVĚĎ:

Problém nedostatku kvalifikovaného ošetřovatelského personálu (sester) není nový, je dlouhodobějšího charakteru. Je nutno uvést, že to není problém pouze našeho zdravotnictví, ale s nedostatkem sester se potýkají i mnohé ekonomicky vyspělé státy. Kromě finančního ohodnocení se na nedostatku sester podílí zřejmě i charakter jejich práce, která je fyzicky i psychicky náročná, společensky nedoceněná. V našich nemocnicích dlouhodobě chybí nižší zdravotnický personál se zdravotnickým vzděláním, tudíž práci těchto lidí, která je nezbytná, musí vykonávat kvalifikované sestry, v mnoha případech již sestry s vysokoškolským vzděláním.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží, aby se postupně zlepšovalo nejen finanční ohodnocení sester, ale snaží se i působit na zřizovatele zdravotnických zařízení, aby vytvářeli stabilizační podmínky pro sestry a využívali všech zákonných možností na úseku sociální politiky. Další krokem, který by měl situaci zlepšit a o kterém jsme přesvědčeni, že bude pozitivně vyřešen, je prosazení Zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání... (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), pomohl by jistě i 16ti třídní tarifní systém v odměňování.

Musíme ovšem podotknout, že v současné době není ministerstvu zdravotnictví z terénu avizován nedostatek sester, což je i v souladu s informacemi úřadů práce.

Pohyb pracovní síly je běžný jev v každé rozvinuté společnosti. Oblast zdravotnických služeb a péče není výjimkou. Na přijímání slovenských kolegů do pracovního poměru v českém zdravotnictví nesledáváme nic nenormalního, zvláště když uvážíme, že slovenští zdravotničtí pracovníci nejsou zatížení jazykovou bariérou pro výkon zdravotnického povolání.

V Evropě, sjednocené Evropskou unií, je a bude i nadále při pohybu pracovní síly, podstatné hledisko splnění požadované kvalifikovanost a zvládnutí komunikativních dovedností v jazyce hostitelské země, nikoliv hledisko nacionální rozdílnosti zdravotnických pracovníků.

23.9.2003 14:45
OTÁZKA: Doufám, že Vám tento návrh neprojde.Jsem zaměstnaná, platím řádně zdravotní pojištění a nevidím důvod proč bych měla ještě jednou doplácet na to, že vy neumíte s vybranými penězi hospodařit. Nic takového jste v předvolebním programu neměli.Nevím co si o sobě ČSSD vůbec myslí, děláte úplně pravý opak toho než jste slibovali.Nikdy už vám nedám hlas, a myslím, že takových lidí je více.S pozdravem Martina
ODPOVĚĎ:

V dotazu není konkrétně uvedeno o jaký návrh se jedná. Předpokládám však, že se jedná o nesouhlas s doplatky na zdravotní péči.

Ohledně doplácení na zdravotní péči sděluji, že zavedení některých poplatků, např. za hotelové služby (zahrnujících stravu a pobyt v nemocnici), za recepty, za dopravu, za opakované nezdůvodněné a zdravotně neopodstatněné vyšetření (nesledující zlepšení nebo udržení zdravotního stavu) se v současné době zvažuje. Samozřejmě se také počítá s výjimkami pro skupiny s nízkým příjmem (např. důchodci starobní i invalidní, lidé žijící ze sociální podpory, atd.).

Účelem zvažovaných doplatků je především omezení zbytečného čerpání zdravotní péče - "zdravotní turistika" a pobyt na nemocničním lůžku ze sociálních, nikoliv zdravotních důvodů.

23.9.2003 14:55
OTÁZKA: Vazena pani ministryne, zajimalo bymne proc hned zvazujete za placnei v ordinaci, kdyz tento bod neni nikde zahrnut v dalsich navaznych zakonech? Budu si napr. moci stezovat a zadat slevu nebo vraceni poplatku prichybne diagnoze nebo naprosto nedbale provedene peci - dam Vam priklad - lekar me nechal testovat zahranicni lek proti revmatickym potizim se zady a behem tohoto testu jsem prechodil infkcni mononukleozu, druhy prikald z nedavne doby, kdy jsem po artroskopii praveho kolene ve Vinohradske nemocnici musel znovu na tentyz vykon do nemocnice v Motole, aby mi napravili tn neporadek co mi ve Vinohradech zpusobili! Jsem jinak takrka zdravy clovek a rad si za kvalitu zaplatim, ale kdo mi tu kvalitu zajisti - obvodni lekar za padesat korun pri vysetreni, ktery zna na vse jedinecnou lecbu a to paralen anebo acylpyrin na tezsi pripady penicilin? Proc se nezacnete zabyvat celkovou koncepci zdravotnictvi jako takoveho - za co platit, co maji delat ZP, jaka je pozice pacienta, atd.? Petr B.
ODPOVĚĎ:

Podle § 11 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění má-li pojištěnec za to, že mu není poskytována náležitá zdravotní péče, může:

a) podat návrh na přezkoumání vedoucímu zdravotnického zařízení nebo jeho zřizovateli,

b) obrátit se na Českou lékařskou komoru, Českou stomatologickou komoru nebo Českou lékárnickou komoru, týkají-li se nedostatky odborného nebo etického postupu lékaře nebo lékárníka, anebo na jinou profesní organizaci, pokud byla zřízena, týkají-li se uvedené nedostatky jiného zdravotnického pracovníka,

c) obrátit se na zdravotní pojišťovnu, jejímž je pojištěncem, zejména odmítne-li zdravotnický pracovník provést zdravotní výkon spadající do hrazené péče,

d) obrátit se na příslušný orgán státní správy, který provedl registraci zdravotnického zařízení podle zvláštního zákona. 23.9.2003 15:00

OTÁZKA: Dobrý den, uvědomujete si, že člověk, který bere 25.000, - Kč hrubého, zaplatí (i s tím, co odvede zaměstnavatel) ročně na zdravotním pojištění 40.500, - Kč a Vy po něm chcete za to, že bude mít 2 x do roka angínu, aby si ty návštěvy ještě zaplatil? Nemáte pocit, že to s tou solidaritou trochu přeháníte? denisa

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Vážená paní ministryně, jste pro mne velice šarmantní a pohlednou dámou. Opravdu se mi líbíte. Navíc jste ve svém rezortu nenahraditelná a zdravotnictví pod vaší paží jen vzkvétá. Nemohl bych vás pozvat například do kina, bylo by mi velkou ctí. Mohli bychom jít na nějakou romantickou komedii. Co vy na to? Standa Mord

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Dobry den, ja jsem pofodne z France. Vase zdravotnistvi neni dobre prilis. U nas v Paris je to mdohem lepsi. Ale trochu odbocim od temata a zaptam se vas jestli ste uz hrala nekdy v zivota mou oblibenou francozkou hru s koulama peting, ktera hrajeme u nas v park? Jaque Phirese

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Koblihy v IGELITU balené jsou opravdu vynikající a chutné. Jaké další potraviny hodláte uzavřít neprostupným igelitem a tím zabránit infikaci těchto potravin zákeřným bacilem? Pepík Ondráček

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Jediné co k vám mohu říci je opravdu no comment,naše zdravotnictví nemělo jediného dobrého ministra/ini,který by něco vyřešil s rozumem.A otázka je opdravdu jednoduchá nechcete se věnovat něčemu jinému kde byste se uplatnila více např.úklid a podobně. lee

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Nemyslíte si, že uvedených 2000,-Kč spolkne spíše administrativa s tím spojená? A jak to chcete ošetřit aby nedocházelo k podvodům - podotýkám, že osobně jsem na neschopence nebyl dobrých 30 let a teď, kdy jsem ve věku, kdy se mohou objevit různé choroby, tak si mám připlácet? I. Zajíc

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Některý nemocnice vypadají na spadnutí proč je raději nezbouráte? Já se raději vyléčim kořínkama než bych vlezl do takový rujiny. Nemluvím o Praze i když tam jsou Potěmkinovy vesnice taky. Držím Vám palce já bych nedělal ministra zdravotnictví ani za milion měsíčně. bacil

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Dobrý den, patřím mezi lidi, kteří nejsou často nemocní. Naposledy jsem byl u doktora cca před 2 lety a neměl jsem nemocenskou. Jak se promítne příspěvek u nás. Budeme ho muset platit v plné výši..? Bude to fungovat jako ve firmách kde se naopak vyplácí odměna těm kteří nejsou celý rok nemocní a nevyžadují lékařskou službu...? Michal

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA: Jak doktor pozná, že jsem já nebo kdokoli jiný "sociálně potřebný", tudíž by mi mohl - např. když se dobře vyspí - odpustit mi platbu? To, že se bude platit u lékařů, za recepty atd. se bude muset někde - nebo někdo - načítat: jak si představujete systém fungování? Nakonec větší část ne-li celou spolkne agenda i s platy lidí, kteří se o ni budou starat, ale hlavně že se vlk nažere a KOZA zůstane celá. Postrádám také smysl v tom, jak zabránit zneužívání návštěv doktorů - vezměme si,že za návštěvu+recept=70,- Kč. 2000/70 je necelých 30. To nepočítám pobyt v nemocnici. Takže lidi, kteří systém zneužívají,jej budou zneužívat dál, neboť po zaplacení 2000,- mají vše zdarma. Opravdu logika. Děkuji za odpovědi a .... ODEJDĚTE! Pavel

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.