Fronta v lékárně krajské nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Fronta v lékárně krajské nemocnice v Havlíčkově Brodě. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Odpouštění poplatků připravilo okolní lékárny až o dvě třetiny příjmů

  • 1488
Soukromí lékárnicí přicházejí kvůli krajům až o sedmdesát procent příjmů. Vyplývá to z analýzy České lékárnické komory. Pacienti dávají přednost krajským lékárnám, které nevybírají regulační poplatky. Mnohé soukromé lékárny tak údajně stojí před krachem.

Lékárnická komora dnes zveřejnila analýzu dopadu odpouštění poplatků v krajských zařízeních. Kraje řízené ČSSD je hradí za pacienty.

"Jak se nám postupně scházela data z celé země, bylo zřejmé, že soukromí lékárníci přicházejí o 30 až 70 procent tržeb," řekl iDNES.cz mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. "Situace soukromých lékárníků je opravdu vážná," dodal.

Výrazný pokles poptávky se týká zejména lékáren, které jsou v okolí těch, kde se poplatky neplatí.

"Smutným průkopníkem se stala lékárna v Meziměstí," řekl na tiskové konferenci šéf komory Stanislav Havlíček. Její provozovatelka ji musel - údajně v důsledku nerovné soutěže - zavřít.

"Zkracujeme provozní dobu a propouštíme"

S propadem tržeb se lékárny vyrovnávají omezováním provozní doby a propouštěním. "Již po prvním měsíci nevybírání poplatků se objevil i případ, kdy lékárna musela ukončit provoz," uvedl na tiskové konferenci prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Nerovná soutěž s krajskými lékárnami podle něj vážně poškozuje ostatní lékárny, a zároveň tak ohrožuje dostupnost lékáren pro pacienty.

Lékárníci se na víkendovém mimořádném sněmu v Ostravě shodli, že pokud nejsou příslušné instituce schopny zamezit protizákonnému nevybírání regulačních poplatků v krajských lékárnách, pak je jediným možným řešením úplné zrušení třicetikorunového regulačního poplatku za položku na receptu.

Z průzkumu České lékárnické komory vyplynulo, že 94 procent jejích členů chce dodržovat zákon a poplatky vybírat. Byly dokonce zaznamenány případy lékárníků, kteří raději dali výpověď, než by poslechli příkaz majitele lékárny, aby poplatky nevybírali.

Ministryně pošle do krajských lékáren kontroly

Lékárnická komora poslala v polovině února Evropské komisi podnět kvůli postupu krajů, které platí za pacienty regulační poplatky ve svých lékárnách a nemocnicích. Tento týden ji následoval provozovatel soukromé sítě Dr. Max, společnost Česká lékárna.

Lékárníci považují postup krajů za porušování nebo alespoň obcházení zákona. Trvají na tom, že musí být zrovnoprávněny podmínky pro všechny pacienty a pro všechny poskytovatele.

Také ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) postup krajů zpochybňuje. Domluvila se už se šéfy zdravotních pojišťoven, že provedou kontroly v krajských zařízeních a zahájí správní řízení s těmi, která peníze nevybírají. První správní řízení již začala ve Středočeském kraji. Zařízením hrozí pokuta až 50 tisíc korun, a to i opakovaná.

Krajům také hrozí, že přijdou o dotace ze státního rozpočtu. Vláda to vysvětluje tím, že když mají kraje dost peněz na tyto účely, dotace nepotřebují. Ministerstvo vnitra již z pověření vlády začalo prověřovat, zda jednotlivé kraje postupují v souladu se zákonem, když hradí poplatky za pacienty. Místopředseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka to označil za zastrašování, zásahy do rozpočtové autonomie krajů odmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video