Prezident Klaus a ministr Langer patří k největším kritikům policie za to, jak odposlouchává občany.

Prezident Klaus a ministr Langer patří k největším kritikům policie za to, jak odposlouchává občany. | foto: Michal Sváček, iDNES.cz

Odposlechy se změní, slíbil Langer Klausovi

  • 695
Policisté už nebudou moci tak snadno odposlouchávat občany. Vyplývá to z jednání prezidenta s ministrem vnitra Langerem. Ministr oznámil, že kontrola policejních odposlechů i zjišťování jejich účinnosti bude větší. Oba politici jsou přesvědčeni, že odposlechů je příliš.

Problém odposlechů patří k evergreenům české politiky. Vynoří se obvykle když vyjde najevo, že policie legálně odposlouchává někoho z politiků.

O to důležitější je, co chtějí ministr vnitra a prezident s odposlechy udělat. Václav Klaus po dnešní schůzce mezi novináře vůbec nepřišel a ministr toho konkrétního moc neřekl. 

"Shodli jsme se, že policisté musí k odposlechům přistupovat mnohem odpovědněji. Policisté, státní zástupci i soudci se musí zpovídat z toho, co dělají," prohlásil Ivan Langer. Přeloženo do srozumitelnější řeči, policisté by neměli odposlouchávat občany jako na běžícím páse, ale měli by více zkoumat, zda je odposlech opravdu nezbytný. 

I když to ministr neřekl, je pravděpodobné, že po něm prezident chce, aby provedl změny v systému a kontrole odposlechů. V minulosti kvůli tomu dokonce požadoval odvolání tehdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře, který podle něj tuto otázku zlehčoval. - více zde

Lidé se dozvědí, jak jsou odposlechy účinné
Teď by tedy mělo být průhlednější kdy a proč žádá policie soudy o odposlechy lidí, v jakých případech tyto odposlechy soudy povolují a jak efektivní takové odposlechy nakonec jsou - jednoduše řečeno, zda vedou k odkrývání trestné činnosti.

"Prvním konkrétním opatřením je úkol pro policejního prezidenta, pravidelně každý rok předkládat analytickou zprávu o používání a efektivitě odposlechů v České republice," oznámil ministr. "Každý rok bude česká veřejnost, prezident, vláda a parlament, seznámeni s tím, jaká je situace ve stavu odposlechů a afektivity jejich využívání. To je zásadní změna oproti minulosti."

Prezident: Silnější práva občanům
Prezident komentoval schůzku jen krátkým tiskovým prohlášením, pod kterým je podepsaný ředitel tiskového odboru Petr Hájek. "Ministr vnitra seznámil prezidenta s opatřeními ve svém rezortu, která povedou k zesílení ochrany práv a svobod občanů v souvislosti s odposlechy."

Podle něj se oba politici shodli na změně zákona. "Je třeba legislativně nastavit mechanismus tak, aby ti, co o nařizování odposlechů rozhodují, měli také zpětnou odpovědnost za toto rozhodnutí a aby přístup k materiálům o odposleších měl pouze nezbytný okruh prověřených osob," tlumočil Hájek prezidentova slova.

Langer: Paroubek by neměl mít výpis odposlechů
Kolem odposlechů je dnes řada problémů. Jeden z nich se týká toho, kdo má mít přístup k informacím o tom, koho policie odposlouchává. Kvůli tomu se například zrovna dnes Ivan Langer dostal do střetu s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

Paroubek v deníku Právo oznámil, že má informace, jak si někteří poslanci ODS telefonovali s šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem. Šéf opozice se k informacím dostal díky tomu, že v minulosti podal na Kubiceho trestní oznámení. Je přesvědčen, že o něm šířil nepravdivé informace. A jako účastník celé kauzy má tedy Paroubek přístup k vyšetřovacímu spisu, kde jsou zřejmě informace o telefonech poslanců ODS.

Langerovi se to ale nelíbí. "Případ pana Paroubka je přesně tím příkladem, kdy by měl být omezen přístup k takovým informacím. A člověk jako Jiří Paroubek by neměl mít určitě přístup k tomu, kdo koho odposlouchával a kdo komu telefonoval," dal se slyšet ministr vnitra.

Naposledy systém odposlechů kritizoval předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec. Jeho úřad právě kontroluje, jak je nakládáno s informacemi, které bezpečnostní složky prostřednictvím odposlechů získají.

Legislativní úprava nakládání s odposlechy je prý špatná a vágní. K odposlechům se podle Němce mohou dostat až tři tisíce lidí, a to nejen policistů. Problémem podle politiků totiž není jen jejich vysoký počet, ale právě zabezpečení. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video