Bývalý novinář Clive Goodman odchází od soudu (archivní snímek z roku 2007).

Bývalý novinář Clive Goodman odchází od soudu (archivní snímek z roku 2007). | foto: Profimedia.cz

Odposlechy se řešily na poradách, uvedl novinář Murdochova bulváru

  • 3
V Británii se opět řešil skandál s odposlechy v bulvárním týdeníku News of the World. O odposleších se podle jednoho z novinářů běžně mluvilo na redakčních poradách. A to i za účasti šéfredaktora Andyho Coulsona, pozdějšího poradce premiéra Davida Camerona, uvedla britská stanice BBC.

Nové informace zveřejnila parlamentní komise pro média, která prošetřuje kauzu nezákonných odposlechů v bulvárních listech News of the World (NoW) a The Sun. Získala totiž písemný podklad: čtyři roky starý dopis od redaktora, jenž v NoW pracoval a který si v roce 2007 kvůli odposlechům odseděl čtyři měsíce ve vězení.

Clive Goodman tehdy za mřížemi skončil jako jediný z novinářů impéria australského magnáta Rupperta Murdocha. Společnost News International, která zastřešuje britskou část Murdochova mediálního království, v té době prohlásila, že Goodman jednal na vlastní pěst a sám. Nikdo prý o odposlouchávání nic nevěděl.

A uvězněný redaktor dostal výpověď. To ho definitivně rozhořčilo a společnosti poslal dopis, ve kterém žádal o zachování místa. Napsal, že pokud ho noviny nevezmou zpátky, prozradí u soudu, že o odposleších vědělo mnohem víc lidí.

O všem věděl šéfredaktor

"Rozhodnutí (o výpovědi) je zvrhlé už proto, že tyto činy, které vedly k obvinění ze zločinu, se děly s vědomím a podporou dalších...," citovala stanice BBC z dopisu, jehož kopie se nyní dostala do rukou komise. Podle Goodmana se stejnými praktikami zabývali ostatní členové redakce.

A co víc. S požehnáním vedení redakce. "O tomto způsobu se široce diskutovalo na denních redakčních poradách, dokud explicitní zmínky nezakázal šéfredaktor," uvedl Goodman. Nejčtenější týdeník ve Spojeném království tehdy řídil Andy Coulson.

Ten Coulson, jenž kvůli nařčení z nelegálního získávání informací v roce 2007 rezignoval na svůj post, později získal významné místo poradce pro komunikaci u současného premiéra Davida Camerona (více o Coulsonovi a jeho zadržení zde).

Coulson totiž opakovaně tvrdil, že o ničem nevěděl a vše se dělo za jeho zády. A Cameron mu chtěl "dát druhou šanci". Coulson však u něj pobyl jen chvíli, tlak veřejnosti a médií ho také přiměl k rezignaci. Současnou situaci odmítl premiérův úřad komentovat.

Nekalé odposlechy otřásly Murdochem

Kauza odposlouchávání mobilních telefonů bulvárem vřela v Británii několik let. Začátkem července se však rozhořela naplno, když se zjistilo, že redaktoři neváhali odposlouchávat a zneužívat kupříkladu rodiny padlých vojáků v Afghánistánu nebo blízké třináctileté Milly Dowlerové, kterou kdosi v roce 2002 unesl. Odposlech celebrit a politiků pak už byl normou.

Murdoch před několika týdny zareagoval zastavením vydávání NoW. Nejčtenější týdeník ve Spojeném království ukončil činnost po 168 letech. Vzdal se také nákupu britské televize BSkyB, čímž přišel o řadu miliard. A i on se zodpovídal před parlamentní komisí. Prohlásil, že "o nekalých praktikách svých listů nevěděl".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video

Termíny

Finance

Vláda

Témata

Válka na Ukrajině

Olympijské hry

Nepřehlédněte