Roman Janoušek a Pavel Bém

Roman Janoušek a Pavel Bém | foto: Koláž - iDNES.cz

Nahrávky BIS u soudu jako důkaz proti Bémovi a Janouškovi neobstojí

  • 241
Nahrávky telefonátů lobbisty Romana Janouška a exprimátora Pavla Béma zřejmě nebudou moci sloužit u soudu jako důkazy nekalého jednání. Pokud odposlechy pořídila skutečně BIS, ze zákona je nelze použít před soudem. Prokázat Janouškovi s Bémem nějaké provinění tak bude velmi složité.

"Pokud by byl tento záznam od zpravodajské služby, nemůže být použit před soudem. Tak hovoří zákon, a přestože se to zdá kontroverzní a absurdní, tento mechanismus funguje v celé Evropě," řekl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška Lidovým novinám, které o problému informovaly.

"Můj názor je, že nahrávky se dostaly záhadným způsobem na veřejnost. Nemohou proto být využity jako důkazní materiál," uvedla pro LN bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Policie se tak při dokazování viny Janouškovi a Bémovi může dostat do svízelné situace. To vědí i aktéři celého případu. Pavel Bém už minulý týden řekl, že nechápe, proč by se s vlivným podnikatelem nemohl bavit o výběrovém řízení na šéfa pražské pobočky VZP (čtěte více o výběru).

Důvod, proč odposlechy u soudu neobstojí, je jednoduchý. Tajné služby a rozvědky mají získávat operativní informace o ohrožení Česka. Pokud k tomu používají odposlechy, nemusí jako policisté zdůvodňovat, z jakého konkrétního trestného činu podezírají člověka, kterému chtějí telefon "napíchnout".

Ze stejného důvodu už se zkomplikoval případ korupce v armádě, který soud řešil před rokem. Ústavní soud tehdy nepovolil využívat záznamy odposlechů padesátky lidí pořízené zpravodajskými službami (čtěte více o případu).

"Trestní stíhání nelze opírat o důkaz získaný odposlechem, u něhož orgány činné v trestním řízení nemohly ověřit a dokumentačně podložit, že byl proveden v souladu s trestním řádem," zdůvodnila Wagnerová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video