Skandál s hovory Béma a Janouška nedopadá jen na vládu. Ničí důvěru v českou politiku jako takovou. Ilustrační snímek.

Skandál s hovory Béma a Janouška nedopadá jen na vládu. Ničí důvěru v českou politiku jako takovou. Ilustrační snímek. | foto: Lukáš Werner, iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Důsledky Bémových odposlechů? Smrtící směs zloby a paranoie

  • 69
Hněv se šíří českou společností. Upřímně si nepamatuji, kdy od roku 1989 byla zloba lidí na "ty nahoře" tak velká, jako je právě nyní.

A zveřejněné přátelskoobchodní hovory mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem a jeho "mazánkem", bohatým podnikatelem Romanem Janouškem, zlobu dále ohromně podporují. (O zjevně zvláštním, mírném policejním zacházení s Janouškem po jeho opilecké dopravní nehodě nemluvě.)

Hněv by zde byl i tak kvůli politice vládních úspor. Vzhledem k tomu, co neblahého se děje v jiných ještě více zadlužených zemích, nelze snahu o nižší dluh státu odmítnout: byť se dá vážně diskutovat, zda kroky kabinetu dopadají stejně na chudé i bohaté či zda neničí ekonomický růst.

Další komentáře najdete v aktuálním vydání MF DNESČtěte v úterý 27. března

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Tento hněv by mohl být ještě relativně normální, či spíše pro vládní koalici zvládnutelný - kdyby se neobjevil druhý zdroj zloby, symbolizovaný právě hovory Béma a Janouška. Tento zdroj činí obtížným snahy o vládní úspory respektovat. Činí totiž politickou vrstvu, která o úsporách rozhoduje, nedůvěryhodnou.

Těžko můžeme vyčítat člověku, že si říká: Jak od nás mohou chtít oběti? Vždyť za jejich asistence jejich kumpáni a kamarádi čachrovali a veřejné rozpočty, tedy peníze nás daňových poplatníků, za korupčních okolností zjevně vysávali?

Sotva skončila první část soudu s Vítem Bártou a možným uplácením vládních Věcí veřejných, dostaly se na světlo hovory bývalého prominentního politika ODS. A až odezní, začne druhý díl soudu s Bártou. Jak může v tomhle cirkusu někdo vládě věřit?

Co hůře - skandál s hovory Béma a Janouška nedopadá jen na vládu. Ničí důvěru v českou politiku jako takovou. Příznačně se v odposleších mluví o jistém významném politikovi sociální demokracie coby prima kumpánovi. Příznačně se včera politické vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny rozhodlo neřešit podivné chování, o němž se také v odposleších mluví: zástupci ČSSD chtěli odvolání jednoho pohlavára pojišťovny, druhého zase tak moc ne...

Z některých výroků lze usuzovat, že politiky včetně sociálních demokratů opravdu upřímně trápí ne obsah hovorů, ale otázka, kdo odposlechy "pustil". Jistě je putování nahrávek v tomto případu důležité, avšak politici je formují do svého vidění světa, kde se vůbec nic neděje bez konspirace. Že třeba v příběhu existuje náhoda nebo lidé, kteří prostě jen něco nepovažují za správné, je zjevně ani nenapadne. A své spiklenecké vize pouštějí na veřejnost.

Vzniká tak nyní v Česku nebezpečná směs hněvu a víry ve všeobecné spiknutí. Kdyby se jí chopil nějaký nový, opravdový populista, politická třída by možná zažila slušný mazec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video