Spyra nabízel Babišovi odposlechy, které na něj tajná služba vedla

Spyra nabízel Babišovi odposlechy, které na něj tajná služba vedla | foto: Michal Šula, MF DNES

Odposlech Babiše byl k mání za milion

  • 9
Polský lobbista Jacek Spyra, který je nyní ve vazbě za údajný desetimilionový podvod, nabízel třetímu nejbohatšímu Čechovi, majiteli firmy Agrofert Andreji Babišovi, přepisy telefonních odposlechů.

Ty údajně pořídily české bezpečnostní složky a měly obsahovat hovory právě Andreje Babiše. Spyra k nim podle svých slov mohl mít přístup a Babišovi je nabízel za jeden milion korun.

Tento případ, který je vedlejším produktem kauzy desetimilionového podvodu, nyní prověřuje podle informací MF DNES tajná služba BIS.

"Na jednom jednání s mým právníkem Alexejem Bílkem nám Spyra předal nějaký seznam odposlechů z bezpečnostních složek. Tvrdil, že odposlechy může opatřit za jeden milion korun," řekl Babiš policistům do policejního protokolu, když jim popisoval své letošní schůzky se Spyrou.

"Jen jsem jim to nabídl"
Babiš začal spolupracovat s polským lobbistou začátkem letošního roku, protože si od toho sliboval, že mu pomůže sehnat potřebné informace a podporu vlivných lidí v Polsku. Babišův Agrofert totiž vede arbitráž s polským gigantem PKN Orlen o 22 miliard korun kvůli privatizaci českého Unipetrolu.

Babiš nakonec 28. května kontakty se Spyrou přerušil, protože usoudil, že ho chce Spyra jen vyprovokovat k úplatku, což by pak polská strana mohla zneužít v blížící se arbitráži. Proto se obrátil na policii a ta Spyru zatkla a obvinila z podvodu.

K předání nabízených odposlechů tak nakonec kvůli rychlé policejní akci nedošlo. BIS však nyní zjišťuje, co to mělo být za odposlechy a odkud je mohl Spyra mít.

"Jedním z našich úkolů je včas signalizovat rizika ohrožující strategické ekonomické zájmy státu. Proto takové věci bedlivě sledujeme," řekl včera mluvčí BIS Jan Šubert.

Spyra, který je nyní ve vazbě v pankrácké věznici, v rozhovoru pro MF DNES připustil, že měl k odposlechům přístup. "Řekl jsem jim (představitelům Agrofertu), že existuje možnost získat přepisy a analýzy telefonických rozhovorů pana Babiše. Nevím přesně, která bezpečnostní složka ty odposlechy pořídila, ale mohl jsem je mít za milion korun. Tak jsem to i v Agrofertu tlumočil," řekl Spyra.

Tajná služba nebere slova Spyry na lehkou váhu. Jsou dvě možnosti, kde Spyra mohl odposlechy získat. Buď je mohl mít ze zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), nebo právě z tajné služby BIS.

Odkud byly odposlechy?
Spyra byl totiž v kontaktu s důstojníky obou bezpečnostních složek. Důstojník ÚOOZ František H., jenž se se Spyrou stýkal, už u tohoto policejního útvaru nepracuje. Včera však MF DNES řekl, že s odposlechy nemá nic společného.

"V životě jsem s panem Spyrou o odposleších nemluvil. Byli jsme v kontaktu jen kvůli vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka," řekl. - více zde

Babiš policii sdělil, že se mu Spyra svěřil, že udržuje nadstandardní kontakty s jistým nejmenovaným příslušníkem BIS. "Spyra mi řekl, abych zaplatil požadovanou částku deseti milionů korun a že mi to vzkazuje i nějaký důstojník BIS, s nímž se stýká," řekl Babiš do protokolu. - více zde

Odposlechy, k nimž měl mít Spyra přístup, mohou pocházet z kriminálního spisu Olej, kde policie a tajné služby odposlouchávaly aktéry petrochemického průmyslu.

O úniku citlivých dat z tohoto spisu informoval v květnu server Aktuálně.cz. Podle něj unikla tajná data z vyšetřování citlivých kauz do podsvětí. "Jde o informace z několika spisů, které na nejrůznější zločinecké skupiny vedla protikorupční služba," napsal server.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video