Rakev před Úřadem vlády

Rakev před Úřadem vlády - Položená rakev před Úřadem vlády. (13. září 2003) | foto: David Votruba, iDNES.cz

Odpor k reformě poslal do ulic tisíce lidí

  • 145
Protest odborářů proti vládní reformě v klidu skončil. Jejich předáci tvrdí, že se jim podařilo dostat do ulic Prahy přes jednadvacet tisíc lidí. Vládě i sněmovně vzkazují: "Nenecháme si vnutit reformu, která ožebračí část národa."

Prohlédněte si
FOTOGRAFIE

Předáci: Přivedli jsme 21 tisíc lidí
Akci pořádaly společně ČMKOS a Asociace samostatných odborů. Odboroví předáci tvrdí, že v Praze demonstrovalo 21 450 odborářů.

Podle informací ČMKOS přijelo na Letenskou pláň 300 autobusů a 105 osobních automobilů. Ty mohly podle odborářů přivézt 12 a půl tisíce lidí. Na nádraží Praha-Dejvice dorazily dva speciální vlaky s dvěma tisíci účastníky demonstrace.

Pravidelnými vlakovými spoji dorazilo asi 1500 protestujících. Na záchytných parkovištích Opatov, Černý Most a Evropská parkovalo 23 autobusů, které do Prahy dovezly 950 lidí.

Za ASO se podle jejích představitelů dostavilo pět a půl tisíce jejich členů.

Podle odhadu ČTK pochodovalo pražskými ulicemi 12 až 15 tisíc odborářů. Ve srovnání se dvěma předchozími demonstracemi lze sobotní účast považovat za úspěch.

Přečte si:
PROHLÁŠENÍ ÚČASTNÍKŮ DEMONSTRACE

Vláda jde cestou arogance moci, tvrdí odbory
Nemáme zájem na destabilizaci společnosti. Vláda ale začíná jít cestou arogance moci a v rozporu s volebními sliby zapomíná, že její poslání je služba občanovi. Vláda zpronevěřuje naši důvěru, píší se v prohlášení, které demonstranti vyslechli na pražském náměstí Jana Palacha.

Odboráři vzkazují poslancům: Nedopusťte nespravedlivou a tím špatnou reformu veřejných financí, která by jednoznačně dopadala jen na zaměstnance, rodiny s dětmi, důchodce a nezaměstnané! Nezpronevěřte důvěru občanů ve vaše předvolební sliby! Odmítáme být rukojmím politických handlů!

Současná vládní koalice se podle prohlášení nechová podle výsledků voleb, reforma veřejných financí, kterou předložila, je výsměchem voličům – především zaměstnancům. Vláda chce, aby deficitní státní rozpočet naplnili ještě více ti, kteří státní dluhy z krachů vytunelovaných bank, podvodů a prohraných arbitráží vůbec nezavinili.

Koalice se o reformě poradí v neděli
První reakce premiéra Vladimíra Špidly na demonstraci odborářů naznačuje, že vláda odborům výrazně neustoupí. "Myslím, že malý prostor existuje, ale velký není," řekl Špidla novinářům k odborářským požadavkům.

Zatím největší protest odborů proti reformě ale nijak obsáhle nekomentoval. Poznamenal jen, že odboráři k demonstraci využili svého práva, "které je samozřejmé a které je správné a možné využívat".

Vicepremiér a šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš je přesvědčen, že demonstrace nepoznamená nedělní jednání lídrů koaličních stran o reformě veřejných financí. Neobávám se ani toho, že by tlaku odborů podlehli zástupci ČSSD, z nichž někteří s požadavky odborářů sympatizují, řekl ČTK.

Dufek: Vláda musí začít u sebe
Šéf Asociace samostatných odborů (ASO)Bohumír Dufek na náměstí prohlásil: "Nenecháme si vnutit reformu, která ožebračí část národa. Vláda musí začít šetřit sama u sebe."

Na jeho projev navázal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch: "Vládní koalice neplní své předvolební sliby. Když nebude vláda rozumět našim požadavkům, my nebudeme rozumět před volbami," varoval. "Odmítáme připravovanou reformu, která je vysoce nespravedlivá."

Zpravodaj iDNES hlásí, že během demonstrace omdlela mladá žena. Už je ale v pořádku. Protestující odboráře neodradil ani začínající déšť.

Závěr se demonstrantům příliš nevyvedl. V doprovodu živé kapely si na náměstí chtěli zazpívat "Jednou budem dál", ale aparatura vypověděla službu.

Odboráři se scházeli na Letenské pláni už od osmi hodin. V 11 hodin se vydali na pochod kolem Úřadu vlády na Palachovo náměstí.

Odboráři pohřbili Špidlovy předvolení sliby
Před Úřadem vlády složili rakev s nápisem "Špidlovy předvolební sliby". Symbolický hřbitov doplnili i náhrobkem.

Skandovali "Špidla ven!". Z úřadu se nikdo neukázal. Jediným "představitelem" vlády mezi odboráři tak byl slaměný panák s "obličejem" premiéra Vladimíra Špidly.

Demonstranti dávali svou nespokojenost hlasitě najevo pískotem, pokřikem i skandováním hesel. Transparenty hlásaly například "Chudým seberou, bohatým přidají" nebo "Potřebujeme reformu, odmítáme deformu".

Železničáři nechali před úřadem nápravu a nárazník z vagonu. Označili je za "Dar železničářů vládě ČR".

Policie měla pohotovost. Dohlížela na klidný průběh akce a podle aktuální potřeby odkláněla dopravu. Na nohou byli i záchranáři a Dopravní podnik. - více o opatřeních zde

Předáci odborových centrál předem pohrozili, že pokud bude vláda kritiku reformy ignorovat, jsou připraveni zorganizovat případně i generální stávku. - podrobnosti zde

ODBORÁŘSKÉ DESATERO
požadavků na změny reformy veřejných financí

- Započítávat středoškolská studia do důchodu, jako tomu je dosud. Dobu studia do 18 let věku získanou před 1. lednem 1996 hodnotit 100 procenty. Dobu šesti let studia po 18. roku věku započítávat 80 procenty. Podle vládního návrhu by se započítávalo jen šest let vysokoškolského studia v rozsahu 80 procent.
- Nerušit dočasně krácený starobní důchod. Měla by zůstat možnost pozdějšího přepočtu starobního důchodu při dovršení důchodového věku.
- Ponechat ženám, které vychovaly děti, snížený důchodový věk proti mužům a bezdětným ženám.
- Nezvyšovat po roce 2007 důchodový věk. Vláda uvažuje o tom, že věk odchodu do důchodu se sjednotí na 63 let pro muže i ženy.
- Nekrátit nemocenské dávky v prvních třech dnech nemoci. Vláda uvažuje o jejich zkrácení na polovinu.
- Ponechat redukce vyměřovacího základu pro výpočet nemocenské na dnešní výši jen do roku 2004. Vláda navrhuje nevalorizovat redukční hranice až do konce roku 2005.
- Valorizaci nezdanitelných částí základu daně na poplatníka z 3170 korun na 3400 korun, tedy o 230 korun měsíčně. Tedy nejen odpočty na děti, jak navrhuje vláda.
- Znovuzavedení pátého zdaňovacího pásma u daně z příjmů fyzických osob ze základu přesahujícího 571.000 korun ročně.
- Zmírnit tempo snižování sazeb daně u právnických osob, a to tak, aby v roce 2006 činilo 26 procent. Vláda navrhuje snížení sazby v roce 2006 na 24 procent.
- Zachovat nynější pětiprocentní daň z převodu nemovitostí. Vláda chce daň snížit na tři procenta.
Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video