Odpadky po technoparty konečně mizí

  • 1017
Višňová-Andělka - V osadě Andělka u Višnové na Liberecku už týden nezní techno. Nepovolenou akci ale stále připomínají odpadky. Prvních několik pytlů však účástnici akce konečně odvezli. Slíbili, že o víkendu odvezou zbytek. "V úterý tu byla skupinka dvaceti mladých lidí, kteří si sehnali a zaplatili odvoz. Zatím zmizela jen malá část odpadků," potvrdila starostka Višňové Marie Matušková.

Původně slíbili pořadatelé akce, že hromady odpadků odklidí ihned po skončení akce. Dosud se ale starostce neozvali.

Matušková je ráda, že se aspoň někteří z účastníků akce pokusili problémy s palstovými lahvemi, obaly a daším nepořádkem vyřešit. "Zatím to vypadá, že vše dobře dopadne. Jsem ráda, že si uvědomili svoji zodpovědnost. My jsme jim umožnili se bavit, ale neměli by to dělat na náš úkor," pokračovala Matušková.

Účastníci technoparty, která se konala na soukromém pozemku, sice uklidili hromady odpadků do igelitových pytlů, ty však jen snesli na několik hromad a odjeli.

"Chodily mi od nich spousty děkovných mailů, za to, jak tolerantně jsem k akci přistupovala. Odpovídala jsem na ně obrázky těch hromad," podotkla Matušková.

Technoparty skončila
Obyvatelé osady Andělka si konečně poslední červencový den poslechli ticho. Poslední aparatura na nepovolené technoparty Czechtek po šesti dnech totiž umlkla. Na místě tehdy zbyla jen hrstka mladých lidí, kteří čekali na objednaná nákladní auta, aby odvezli sesbírané odpadky. Akci, které hrozí dvoumilionová pokuta za hlučnost, navštívilo zhruba dvanáct tisíc účastníků.

Ještě ráno zůstávalo na pozemcích, které se přes víkend hemžily desetitisícovým davem, zhruba tři sta příznivců elektronické hudby. Odpoledne však poslední soundsystém utichl a Andělka se během večera vyprázdnila.

Někteří jeli na další akci do Maďarska
"Cizinci odjížděli jako první, podle mých informací mířili na další podobnou akci do Maďarska. Tam by měla party začít v pátek," uvedl místostarosta Višňové Dan Ramzer.

To, že party už dospěla ke konci, potvrdila i liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. "Před třetí hodinou odpoledne vypnuli účastníci poslední soundsystém a sbalili své věci. Hlídky na jejich odjezd dohlížely celý den a prováděly silniční kontroly," řekla.

Účastníci technoparty po sobě tentokrát uklidili. "Zatím si nemohu stěžovat, odpadky jsou buď v pytlích nebo na hromadách," potvrdil místostarosta.

Odpoledne navíc do Andělky přijelo kolem dvaceti nákladních vozů, které tuny odpadků z malé vesnice pomáhaly odvážet. "Nejlépe se zachovali cizinci. Byl jsme na místě, kde tábořili Francouzi, a ti po sobě uklidili přímo ukázkově. Na některých místech bylo ale nepořádku více, uvidíme," pokračoval koncem července Ramzer.

Co se děje na freefestivalech?

Tetování, kalhoty s kapsami, v nose a v jazyku piercing, na hlavě dlouhé dredy - tak vypadá typický účastník technoparty Czechtek v osadě Andělka na Frýdlantsku. Neuznávají násilí a rasismus, řada z nich nejí maso a opovrhují konzumním životním stylem. Chtějí se svobodně a bez omezení bavit, nicméně přitom velmi často hlukem a nepořádkem omezují svobodu ostatních lidí.

Účastníci free festivalů také neskrývají kladný vztah k ilegálním drogám. Vedle marihuany, hašiše, extáze, pervitinu a tripů je posledním hitem oxid dusný, známý jako rajský plyn, který způsobuje ztrátu kontroly nad pohyby a zpomaluje postřeh. Účinek trvá zhruba minutu a na parties lidé rajský plyn inhalují z balonků. V případě Višňové však pořadatelé na internetu předem upozorňovali, že balonky nebudou tolerovat.

Free festivaly jsou také velmi netradiční způsobem organizace. Zhruba měsíc před akcí se na internetu objeví stránka, kde je napsáno, že se festival chystá a že lokalitu tvůrci zveřejní až v den konání. Tento systém organizace má zaručit, že místo konání zůstane co nejdéle utajené. V případě Višňové však selhal, protože liberečtí policisté věděli o Czechteku už dlouho předem.

Nedílnou součástí free party je hudba. Prim hraje techno, což je elektronický styl, který se počátkem osmdesátých let minulého století zrodil v Detroitu a dalšího bouřlivého rozvoje se pak dočkal v Belgii a Holandsku. Asi nejdůležitější složkou techna je rytmus. Většinou se pohybuje v rychlostech od 120 do 160 BPM - počet úderů za minutu.

Předchůdcem dnešních free parties byly kočovné hudební festivaly, které se v Anglii konaly již od šedesátých let. Pojízdné technoparty se dočkaly svého vrcholu v Británii v létě 1992. Nicholas Saunders ve své knize Extáze a techno scéna uvádí, že obrovský boom vyvrcholil koncem května na akci v Castlemortonu, kde se podle odhadů sešlo až 40 tisíc lidí. Pak však vznikl zákon, který pořádání free parties velmi ztížil a scéna v Británii utichla.
(st)

Jen vyrabované zahrádky
Technoparty se podle něj obešla bez vážných incidentů. "Jen v noci z neděle na pondělí vzalo několik vandalů útokem zahrádky, ohlásili jsme to policii," podotkl místostarosta.

Podle policejních odhadů se na divoké technoparty vystřídalo přes dvanáct tisíc lidí z celé republiky i ze zahraničí.

Party přitom obecnímu úřadu ohlásili dva dosud neznámí mladíci, kteří ji uvedli jako soukromou narozeninovou oslavu.

"Přišli jednou a od nás dostali informaci, že musí dodat potvrzení o pronájmu pozemků. Od té doby se už neobjevili, takže bychom ani neměli koho hnát k zodpovědnosti v případě, že by se něco stalo," upozornil Ramzer.

Spekulace o tom, že party zorganizovali lidé z okolí libereckého podnikatele Vladimíra Krále, nepotvrdil.

Czechteku hrozí dvoumilionová pokuta
Organizátoři nelegální technoparty nemusejí na celé akci vydělat tolik, kolik si představovali. Za porušování hygienických norem kvůli hluku jim totiž hrozí až dvoumilionová pokuta.

"Kvůli hlučnosti, která překračuje hygienické limity, chceme s organizátory zahájit správní řízení," řekl krajský hygienik Vladimír Valenta. Pořadatele však hygienici neznají, požádali proto o pomoc policii.

Technoparty na soukromém pozemku trvá už čtvrtý den, a proto ji podle Valenty není možné považovat za jednorázovou nebo výjimečnou akci, na které se hygienické předpisy nevztahují.

Hudba hraje nepřetržitě od pátečního večera a hladina hluku podle měření hygieniků překračuje 40 decibelů.

"Obyvatelům obce i samotným účastníkům to může působit různé zdravotní problémy," poznamenal Valenta. Trvalé poškození sluchu podle něj ale nehrozí.

První účastníci odjíždějí, akce pokračuje
První účastníci monstrózní akce začali z Višňové odjíždět v neděli navečer, ostatní předpokládají, že na místě ještě zůstanou.

Desítky policistů z Liberecka i sousedních okresů jsou stále v pohotovosti, dohlížejí na pořádek a organizují dopravu.

Účastníci se sice k místním lidem chovají poměrně slušně, obyvatelé obce už by však rádi měli klid. Starostka se nejvíc bojí hromad odpadků, nedostatečného hygienického zázemí a drog, které účastníci těchto akcí užívají.

Kde se akce koná - mapa
Vedle technoparty se konala mše
Euroregionální mše se v neděli dopoledne konala za nejpřísnějších policejních opatření. Vše proběhlo bez větších problémů.

"Jsem rád, že věřící nezastavily zprávy o tom, co se tu děje, a kostel byl plný," řekl frýdlantský farář Oldřich Kolář. "Kromě lidí z Čech, přijeli i hosté z Polska i Německa."

Bezpečnostní kordon vytvořili policisté pořádkové jednotky kolem kostela těsně před začátkem bohoslužby, na kterou přijel i litoměřický biskup Josef Koukl.

"Nepředpokládali jsme, že by mohlo dojít k nějakému střetu, ale nechtěli jsme nic ponechat náhodě," vysvětlil policejní důstojník Vladimír Tomíček. "I noc, kdy jsme chodili mezi stany, proběhla bez problémů."

Na technoparty se přes víkend sjelo podle odhadů přes deset tisíc mladých lidí. V neděli ale už část z nich balila. Další naopak přijížděli. Stany, karavany, auta či mikrobusy účastníků party zaplavily hlavně kopec u osady s 240 obyvateli u česko-polských hranic.

VÍKEND:
V oběhu jsou i balonky s rajským plynem

"Je to tu skvělé," tvrdí svorně čtyveřice mladíků z Jablonce, kteří ve vybydleném domě na začátku vesnice pouštějí dunivou hudbu na náves, lemovanou stánky s pivem a klobásami. "Pouštíme muziku pro radost. Někde to lidé berou, jinde po nás stříkají močůvku, jako minulý týden v Chrastavě," nechali se slyšet. Na otázku, jak dlouho chtějí v Andělce zůstat, krčí rameny. "Času máme dost, nikam nespěcháme."

Ve stanovém městečku, kde se party koná funguje několik desítek improvizovaných stánků s občerstvením. I když se tu údajně čepuje jen desítka, přesto je osm s deseti přítomných evidentně pod vlivem alkoholu nebo drogy.

Ve vzduchu se vznáší pach marihuany a po zemi se občas povalují injekční stříkačky a desítky pestrobarevných balonků. Ty svědčí o tom, že se tu technaři opájejí dnes tolik populárním rajským plynem, chemický složením jde o oxid dusný, který způsobuje ztrátu kontroly nad pohyby a zpomaluje postřeh.

Účinek trvá zhruba minutu a inhaluje se právě z nafukovacích dětských balonků. Děje se tak i přes to, že akce ve Višňové na internetu předem upozorňovali, že balonky nebudou tolerovat.

O tom, že by se na party užívaly drogy, zatím policie nic oficiálního nesdělila. "Situaci sledujeme na místě," uvedl Milan Mazánek z libereckého policejního ředitelství.

Potvrdil však, že cizinecká policie na hraničním přechodu v Hrádku zadržela v sobotu ráno dva muže a jednu ženu ve věku kolem pětadvaceti let.

"Máme podezření, že převáželi pět nebo šest druhů drog, ale čekáme ještě na stanovisko odborníků, zda se jedná skutečně o drogy a o jaké," dodal Mazánek. Podle neoficiálních informací šlo o Němce, kteří mířili právě na Czechtek do Višňové.

"Bohužel jsou všude, nejen na ohlášených pozemcích. Část z nich se přesunula i na obecní pozemky a louky, které patří pozemkového fondu. Zatím se ale chovají zatím slušně, takže ani policie neuvažuje o nějakých zákrocích," poznamenala Matušková.

Místní touží po klidu
Obyvatelům Andělky i dalších osad začíná docházet trpělivost. Po dvou dnech hlučného techna by si ze všeho nejvíce přáli svůj klid. "Nebylo by možné vypnout jim elektriku a zastavit vodu?" navrhují řešení někteří z nich.

To však podle starostky není možné, protože akce je na soukromém pozemku. "Zásobování vodou tam navíc prakticky není, prodávají tam balenou vodu za 40 korun, tak začali chodit k obecní pumpě," poznamenala Matušková.

SOBOTA 27. července 2002
Starostka Višňové nechala posílit vlakové spoje
Na nepovolenou technoparty dorazilo do Andělky už nejméně 10 tisíc lidí. Žádné vážné incidenty policie neřešila, uvedl Milan Mazánek z liberecké policie. Policie v Hrádku nad Nisou však dopoledne zadržela automobil se třemi cizinci, kteří převáželi zatím nezjištěné množství drog a mířili podle všeho právě na technoparty.
Posílení některých nedělních vlakových spojů směrem na Liberec dohodla s Českými drahami starostka Višňové na Liberecku Marie Matušková.

"Když jsem se bavila z účastníky technoparty, zjistila jsem, že řada z nich se chce zítra odpoledne vracet domů vlakem, při tom množství lidí by ale normální kapacita nestačila," vysvětlila Matušková.
 
Starostka přiznala, že množství lidí v Andělce ji děsí. "Kam až oko dohlédne, stojí stany a parkují automobily, je to jako by se na pole za vesnicí přestěhoval celý Frýdlant," povzdechla si. Zároveň však poznamenala, že účastníci party se zatím chovají poměrně slušně.

Ačkoli místní nesou přítomnost technoparty klidně, někteří přiznávají, že se v noci na sobotu moc nevyspali. Když se kolem půlnoci aparatura rozjela naplno, bylo hudbu slyšet až v sedm kilometrů vzdálené Poustce.

Někteří chalupáři proto nevydrželi a raději zamířili domů. "Přijel jsem z Liberce, abych si v klidu odpočinul, na ten randál nejsem zvědavý," řekl jeden z odjíždějících.

ČTVRTEK 25. července 2002
První účastníci nepovolené technoparty Czechtek rozbili u Andělky svoje stany už ve čtvrtek. Osada se zhruba dvěma stovkami obyvatel se spolu se starostkou Matuškovou připravovali na neohlášenou akci už několik dní.

"Podobné party jsme viděli v televizi a jen jsme se modlili, aby nás to nepotkalo," říká starostka Marie Matušková. "Když už se to stalo, budeme doufat, že to ve zdraví přežijeme. Udělali jsme, co jsme mohli ve spolupráci s policií, hasiči, záchranáři a dokonce i s libereckým K-centrem pro lidi ohrožené drogou."

Instrukce dostali i všichni obyvatelé Andělky. "Hlavně starším lidem jsme jednotlivě vysvětlili, o co půjde, aby se neděsili a dokonce jsme jim opatřili i špunty do uší, které si budou moci vyzvednout v místním obchodě," prozradila starostka.

Technoparty se koná na pozemku, který patří známému frýdlantskému podnikateli Petru Winterovi. Ten je bývalým spolumajitelem firmy Ikona, která byla zapletená do obchodů s nadceněnými drahými kameny. V Andělce ovšem nebydlí a žije trvale v Německu, kam uprchl před vězením za podvod a daňové úniky.

Organizačně se akce ujali lidé kolem jeho známého, libereckého podnikatele Vladimíra Krále. Ten je oficiálním správcem Winterova jmění a na obecním úřadě ohlásil soukromou oslavu narozenin. Sám se ale nejspíš nezúčastní. Nedávno totiž také zmizel v zahraničí, ačkoli měl už koncem února nastoupit do vězení za to, že zastřelil člověka.

Podle prognóz se do Andělky, kousek od česko-polské hranice, chystá až pět tisíc lidí. "První tři stovky už tu jsou," uvedl po poledni Milan Mazánek z policejního ředitelství liberecké policie.

Do služby už v poledne nastoupily zesílené policejní hlídky, které jsou v obci. Podle Mazánka je připravena zasáhnout i speciální pořádková jednotka. "Ale pouze v případě, že k tomu bude důvod," poznamenal policista.

Zatím vše probíhá v klidu. Pořadatelé mají vyčleněná místa pro parkování, kempování i pro tanec a přivezli s sebou i chemické záchody. "Pomáhají nám také na silnici odklánět dopravu a směrují příchozí na místo akce," uvedl Mazánek.

Podle informace starostky Matuškové už dorazili lidé z Nového Zélandu, Dánska, Holandska a řady dalších zemí.

Mladí lidé se baví během technoparty Czechtek 2002 u osady Andělka na Liberecku. Během šesti dní přijelo na 12 tisíc lidí, po nichž zůstaly haldy odpadků, které byly uklizeny až po několika urgencích. (26. července 2003)

Okolí kostela v Andělce na Liberecku, kde se od pátku konala nepovolená technopárty, střežilo v době nedělní bohoslužby několik desítek policistů. (28. července 2002)

Okolí kostela v Andělce na Liberecku, kde se od pátku konala nepovolená technopárty, střežilo v době nedělní bohoslužby několik desítek policistů. (28. července 2002)

Okolí kostela v Andělce na Liberecku, kde se od pátku konala nepovolená technopárty, střežilo v době nedělní bohoslužby několik desítek policistů. (28. července 2002)

Nepovolená technoparty Czechtek v osadě Andělka u Višňové na Liberecku skončila po šesti dnech. Poslední účastníci uklízeli odpadky. (31.července 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video