Lech Sydor z Čeladné jako první v zemi vysoudil omluvu a odškodné za diskriminaci kvůli sexuální orientaci

Lech Sydor z Čeladné jako první v zemi vysoudil omluvu a odškodné za diskriminaci kvůli sexuální orientaci | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Odmítli ho zaměstnat, protože je gay

  • 1539
Třiačtyřicetiletý Lech Sydor z Čeladné na Frýdecko-Místecku se nijak netají tím, že je gay. Když ho právě kvůli jeho sexuální orientaci odmítli zaměstnat, obrátil se na soud a vyhrál: omluvu a odškodné ve výši 70 tisíc korun.

"Jsem první v zemi, komu se podařilo u soudu prokázat diskriminaci kvůli sexuální orientaci. Chtěl bych svým příkladem ukázat ostatním, aby se nebáli bránit," říká.

Sydor žije v malé podhorské obci už deset let se svým o čtrnáct let starším přítelem Jiřím Pavlečkou, který pracoval jako prodavač v bistru místního Beskydského rehabilitačního centra.

Také Sydor se tam před necelými třemi lety ucházel o zaměstnání jako masér. Dostal příslib práce, jenže pak z toho sešlo.

"Pár dní před nástupem se tehdejší vrchní sestra rehabilitačního centra šla zeptat mé nevlastní matky, která tam také pracovala, zda je pravda, že jsem homosexuál. Ta to nepopřela, neměla důvod. Kvůli tomu mě pak odmítli zaměstnat," tvrdí muž.

"Sám ředitel zařízení Milan Bajgar mi v přítomnosti mého přítele do očí řekl, že mě nepřijmou z obav, abych náhodou při práci neobtěžoval muže," říká Sydor, který se s takovým přístupem nesmířil a obrátil se na soud.

Přestože mluvčí rehabilitačního centra Tomáš Želazko říká, že místo Sydora sice přijali jiného maséra, ale proto, že měl vyšší kvalifikaci, soud dal za pravdu Sydorovi.

Koncem minulého roku Beskydské rehabilitační centrum prohrálo už druhý, odvolací soud. Sydorovi tak muselo zaplatit odškodné a písemně se mu omluvit za diskriminační jednání, kterého se dopustilo tím, že ho v dubnu roku 2004 odmítlo přijmout z důvodu sexuální orientace. Tím však případ nekončí.

Kauza pokračuje
Sydor nyní chce, aby rehabilitační centrum za jeho přístup potrestal Úřad práce ve Frýdku-Místku. Když se na něj v minulých dnech obrátil s pravomocným rozsudkem v ruce, zjistil, že to nebude jednoduché.

"Divili se, co ještě chci. Jde přitom o státní instituci, která má povinnost dohlížet na dodržování zákonů a trestat případnou diskriminaci pokutou až do výše milionu korun," říká Sydor.

"Přijali jsme oznámení, situaci prověříme a vyhodnotíme až podle toho, jak dopadne kontrola," říká vedoucí právního oddělení Karla Stodůlková. A zdá se, že Úřad práce bude mít v Beskydském rehabilitačním centru co napravovat.

Přestože mluvčí společnosti Želazko trvá na tom, že Sydora nediskriminovali, jedním dechem říká: "Ve snaze poskytnout pacientům nejlepší péči musíme vybírat zaměstnance s přihlédnutím ke všem informacím. Rozsudek bereme jako začátek debaty, zda máme právo ptát se na věci, jako jsou drogy, alkohol nebo sexuální orientace."

A dodává: "Situace v nemocnici v Havlíčkově Brodě (kde vraždil Petr Zelenka – pozn. red.) ukázala, že se na to musíme ptát, protože ve zdravotnictví jde o lidské životy."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video