Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Úředníci dostali od Sobotkových ministrů půlroční prémie 155 milionů

  • 319
Na ministerstvech a Úřadu vlády se v červenci rozdávaly prémie. Celkem si podřízení ministrů a premiéra za první pololetí letošního roku přišli na 155 milionů korun, zjistil Český rozhlas Radiožurnál.

Odměnu nezískali nejen náměstci ministrů, ale také vedoucí pracovníci a někteří jejich podřízení. Průměrně na osobu připadá 15 746 korun. Radiožurnál to zjistil dotazy na jednotlivá ministerstva a Úřad vlády.

Nejvyšší přiznaná odměna pro jednotlivce činí 130 tisíc korun. Dostal ji jeden z náměstků ministra financí Andreje Babiše. Který, to rozhlas neuvedl. Důvodem výplaty bonusu je podle resortu „úspěšné splnění mimořádných pracovních úkolů“.

V přepočtu na osobu byl nejštědřejší Úřad vlády, který vyplatil 26 milionů a jednotlivec si tam v průměru přišel na 50 tisíc korun. Tiskový odbor vlády uvedl, že šéf úřadu dostal odměnu 100 tisíc korun, dva náměstci 130 a jeden 135 tisíc korun a tři ředitelé sekcí 120, 110 a 70 tisíc korun.

Úřad vlády v tiskové zprávě uvádí, že za premiéra Sobotky jsou odměny „transparentní a spravedlivější“.  Připomíná také, že v době Nečasovy vlády v 1. pololetí roku 2013 získal šéf úřadu odměnu 968 tisíc, zatímco nyní je to jen 100 tisíc korun.

Jedny z nejvyšších bonusů byly také na Ministerstvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu dopravy. "O zaměstnance, kteří pracují dobře, se chceme opírat a motivovat je. Odměny směřovaly k 290 zaměstnancům ministerstva, většina z nich nepatří do vedení resortu," cituje rádio mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda. Tento resort rozdělil na odměnách za první pololetí přes tři miliony korun.

Bonusy jsou nižší než za Sobotkových předchůdců Jiřího Rusnoka a Petra Nečase. Na druhé straně premiér Bohuslav Sobotka vyplácení štědrých odměn v minulosti kritizoval.

Vláda nyní připravuje služební zákon, který by měl nastavit strop, byť právě tato část zákona vzbudila mezi poslanci koalice debaty, zda je stropování odměn nutné.

Asi nejznámnější a nejkontroverznější jsou odměny někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové. V roce 2011 měla roční plat 998 280 korun, zatímco odměna za toto období činila 1 220 000 korun. Když částky unikly, Petr Nečas tehdy řekl, že je to za pracovní výkony. Ovšem už neřekl, že Nagyová je jeho milenkou. Později přišel policejní zásah, Nečas vztah přestal tajit a Nagyovou si vzal za manželku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video