Odměna za hlas vládě: šéf NKÚ

  • 5
"Lov" provládních hlasů v opozičních stranách pokročil do další fáze. Stanislav Gross poprvé otevřeně připustil, že ČSSD nabízela občanským demokratům volný post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Vše o vládní krizi

"Jedna z věcí, o kterých jsem hovořil s panem prezidentem, byla varianta, že by opozice dostala řadu kontrolních funkcí a pravomocí," řekl po jednání vedení sociální demokracie úřadující předseda strany Gross.

"Konkrétně jsem panu prezidentovi říkal jako příklad právě možnost obsazení postu prezidenta NKÚ."

Vyslanci sociální demokracie přišli za poslancem ODS Miroslavem Benešem s jasnou nabídkou: my ti pomůžeme ke zvolení do prestižní funkce (prezident NKÚ se volí na devět let), a ty oplátkou podpoříš naši novou vládu.

Beneš nabídku odmítl: "Toto považuji za překročení meze, za kterou nehodlám jít." Gross hned reagoval slovy, že "pan Beneš to špatně pochopil a že nejde o žádné kupčení, ale zkrátka jen nabídku kontrolních funkcí pro opozici".

ODS však o kupčení mluví nejen v souvislosti s Benešem a tvrdí, že není jediný. Sociální demokraté údajně nabízejí peníze i funkce ostatním poslancům za podporu vlády.

"Pokud by koalice dokázala získat jediný hlas z naší strany či od KSČM, a to včetně odchodu ze sálu při hlasování o důvěře, lze se důvodně domnívat, že šlo o jistý druh korupce. A to nemusíme hovořit jen o penězích," tvrdí předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.

Stanislav Gross odmítá nařčení, že jeho lidé obcházejí poslance ODS a snaží se je "koupit" buď za peníze, anebo za lukrativní posty a funkce. "To, co někdy ODS naznačuje, může do značné míry pramenit z jejích zkušeností," ohradil se Stanislav Gross.

A obratem ODS připomněl období, kdy sama sháněla chybějící hlasy v opozici: "Vycházejí z okamžiku, kdy si potřebovali koupit nebo získat pana poslance Teplíka nebo Wagnera," připomněl Gross podzim 1996. Tehdy schválení rozpočtu Klausovy vlády pomohli poslanci ČSSD Tomáš Teplík a Jozef Wagner. Oba za trest čekalo vyloučení ze strany, Teplíkovi pak za odměnu pomohla ODS -přijala jej za člena a na její kandidátce byl znovu zvolen do sněmovny.

Zatímco ODS přímo dostala nabídku postu šéfa NKÚ, druhá opoziční strana si o jiný post řekla - komunisté mají zájem o křeslo předsedy sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video