Policista zatýká na pláži v Mogadišu muže, který je podezřelý z příslušenství k

Policista zatýká na pláži v Mogadišu muže, který je podezřelý z příslušenství k islamistům z al-Šabábu (23. března 2012) | foto: Reuters

USA nabízejí miliony dolarů za dopadení vůdčích somálských teroristů

  • 6
Spojené státy vypsaly nemalou částku na dopadení či alespoň sdělení informací vedoucích k dopadení představitelů islamistického militantního hnutí al-Šabáb, které ovládá část rozvráceného Somálska.

Je to vůbec poprvé, co USA vypsaly odměnu na někoho z této organizace. Zřejmě z důvodu, že se letos konečně prokázalo napojení extremistů na celosvětovou teroristickou síť al-Káida.

Za dopadení zakladatele a velitele organizace Ahmeda Abdi aw-Mohamuda Godaneho nabízejí částku 7 milionů amerických dolarů, píše web britské BBC. Celkově na dopadení všech šesti nejvyšších představitelů hnutí al-Šabáb vyčlenily Spojené státy třicet milionů dolarů.

Al-Šabáb stále kontroluje většinu země, ovšem je pod čím dál větším tlakem etiopské armády, provládních milic i sil Africké unie, jež jsou sponzorovány USA a EU.

Odplata v Ugandě i Keni

Organizaci už v roce 2008 zařadily Spojené státy na list teroristických skupin.
Al-Šabáb je už dlouho znám tím, že mnoho jeho rekrutů jsou ostřílení zahraniční žoldáci, kteří prošli konflikty v Iráku i Afghánistánu.

Militantní organizace stojí za mnoha bombovými atentáty. Mezi ty nejznámější patří výbuch v ugandské Kampale před dvěma lety, který cílil na fanoušky sledující tehdejší fotbalové mistrovství v JAR. Právě Uganda je jednou ze zemí, které vyslaly své vojáky zjednat v zemi pořádek a extremisty vyhnat. Druhou takovou zemí je Keňa, kam se podle zpráv už také obrací pozornost teroristické organizace a která je pod hrozbou takových útoků od dubna v pohotovosti.

Dva útoky na izraelské cíle v keňské Mombase z roku 2002 a stejně tak čtrnáct let staré výbuchy před americkými ambasádami v Nairobi a Dar es Salaamu měla na svědomí al-Káida. Stopy tehdy ovšem taktéž vedly právě do Somálska.

Dvacet let anarchie

Africký roh nemá efektivní vládu už od roku 1991. Dnešní Somálsko se tak už více než dvacet let potácí v nekončících konfliktech. V zemi, celosvětově proslavené pirátstvím, tak vládne bezpráví a moc zbraně.

Regiony, které nejsou v moci extremistických skupin si povětšinou vyhlásily vlastní autonomii či přímo vlastní státy, které ovšem celosvětově nikdo neuznává. Patří mezi ně Somaliland, Puntland, ale i třeba Jubaland (či Azánie) na jihu. Mimo prvně jmenovaného však všechny oblasti stojí opět o jednotnou zemi.

Rozvrácené Somálsko v Africkém rohu.

Rozvrácené Somálsko v Africkém rohu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video